Rolowane bramy garażowe

Bramy rolowane to konstrukcja z wąskich lameli stalowych lub aluminiowych, połączonych przegubowo. Działają jak klasyczna roleta okienna. Są idealnym rozwiązaniem w przypadku krótkiego podjazdu, a także wtedy, gdy znajduje się on przy ulicy. Brama zwijana nie zajmuje miejsca przed garażem ani wewnątrz niego, gdyż zwijana jest do góry. To bardzo komfortowe rozwiązanie dla małych garaży, gdyż nie potrzebuje przestrzeni jak bramy garażowe uchylne czy rozwierane. Płaszcz skrzydła bramy nawija się na wał napędowy. Brama roletowa może być montowana zarówno w nowo budowanych jak też już istniejących budynkach.

Specyfika pracy rolowanej bramy garażowej wymaga, by każda z nich była wyposażona w napęd elektryczny. Standardowo każdy model wyposażony jest w system otwierania awaryjnego. Zwijane bramy garażowe mogą mieć maksymalnie wymiary 5 m szerokości i 3 m wysokości. Dlatego nie jest to najlepszy model do dużego dwustanowiskowego garażu. Kaseta z bębnem mierzy około 30 cm wysokości, którą należy uwzględnić przed wyborem bramy. Kolorystyka zwijanych drzwi garażowych jest coraz bogatsza. Dostępne są także panele o rozmaitej strukturze i przeszkleniach. Planujesz zlecić montaż bramy? Po wypełnieniu tego krótkiego formularza otrzymasz dostęp do ofert wielu wykonawców z okolicy.

Brama rolowane - rodzaje bram garażowych

Ze względu na sposób montażu wyróżniamy rodzaje bram garażowych rolowanych:

  • Brama roletowa zwijana do kasety wewnętrznej. Drzwi garażowe rolowane są do kasety umieszczonej nad nadprożem wewnątrz garażu.
  • Brama roletowa podsufitowa – to rozwiązanie do garaży z bardzo niskim nadprożem. Płaszcz bramy prowadzony jest wąskimi prowadnicami pod sufitem. Nie zajmuje dużo miejsca.
  • Brama zwijana do kasety nad wjazdem do garażu od zewnątrz budynku. To najlepszy wybór, gdy pod sufitem brakuje miejsca lub musi zostać ono puste. Płaszcz bramy rolowany jest do kasety umieszczonej w nadprożu otworu garażowego od zewnętrznej strony.

W zależności, z jakiego materiału brama została wykonana, wyróżniamy:

  • Zwijane bramy garażowe stalowe, zabezpieczane są przed korozją, malowane proszkowo lub zabezpieczane lakierem poliestrowym.
  • Zwijane bramy garażowe aluminiowe są znacznie lżejsze od stalowych, a dzięki zastosowaniu odpowiednich profili nie ustępują im wytrzymałością.

Podział bram w zależności od termoizolacyjności:

  • Bramy ciepłe z profili ocieplanych, wypełnionych pianką poliuretanową. Najczęściej ocieplone bramy zbudowane są z grubszych profili od standardowych. Bramy Wiśniowski skonstruowane są z paneli o grubości 77 i 100 mm. Producenci stosują różnego rodzaju materiały izolujące termicznie. Są to np. twarde płyty o niskim współczynniku lambda czy dodatkowe uszczelki obwodowe i uszczelnienia pomiędzy panelami. Od 2021 roku zgodnie z przepisami współczynnik przenikalności cieplnej dla bram garażowych będzie musiał zostać obniżony do 1,3 W/(m2·K).
  • Bramy zimne z profili nieocieplonych o grubościach do 30 mm. Takie bramy są odpowiednie do garaży wolnostojących oraz wszędzie tam, gdzie utrata ciepła nie jest kwestią istotną. Dlatego te modele nie są odpowiednie do garaży zintegrowanych z bryłą domu. Gotowej bramy bez termoizolacji nie można ocieplić w późniejszym czasie.

Rolowane bramy garażowe – cennik i opinie

Jeszcze parę lat temu zwijane bramy garażowe były najdroższym rodzajem bram garażowych. Obecnie ich ceny są zdecydowanie niższe. Markety budowlane oferują standardowe wymiary już od 1700 zł. Markowe bramy roletowe to większy wydatek. Ceny wynoszą minimum 2500 zł, a często przekraczają 7000 zł. Cennik nie obejmuje kosztów dodatkowych, takich jak uszczelki szczotkowe, centrale sterujące i montaż, które znacznie podnoszą koszt. To znacznie większy wydatek niż popularne bramy segmentowe. Większe wymiary bram garażowych również wiążą się z większymi cenami.

Cennik garażowych bram rolowanych o standardowych wymiarach

Brama garażowa rolowana INTENS

4875 zł

Brama rolowana standardowa firmy Krispol

3968 zł

 Brama zwijana firmy Hormann

4200 zł 

Brama roletowa firmy Hi-Therm

2177 zł

Użytkownicy wyrażają pozytywne opinie na temat działania bram rolowanych. Uznają je za komfortowe i wygodne, a przy tym bardzo estetyczne. Najbardziej chwalą oszczędność miejsca i wysoką termoizolacyjność modeli ocieplanych. Narzekają jednak na wysokie ceny i konieczność profesjonalnego montażu. Padają opinie, że bez niego, nawet markowa brama nie działa prawidłowo. Koszt montażu uznają za bardzo wysoki, często podnoszący cenę dwukrotnie.

Według opinii ekspertów najlepszym wyborem jest brama od znanego producenta. Pomimo wyższej ceny zyskujemy gwarancję wysokiej jakości. Montaż bramy przez fachowców daje pewność, że będzie ona działała bez zarzutu przez wiele lat. Specjaliści radzą, by przed zakupem bramy wykonać wszelkie prace wykończeniowe. Po zamontowaniu kasety będzie to znacznie utrudnione. Brama rolowana to wybór wart rozważenia.

Bramy rolowane - porady przed zakupem rolowanej bramy garażowej

Przed wyborem bramy zwijanej należy ustalić, czy ma to być brama ciepła, czy zimna. Jeżeli instalowana będzie w garażu zintegrowanym z domem mieszkalnym, wtedy zalecane są drzwi garażowe ocieplane. Zapobiegnie to stratom ciepła. Kolorystyka bramy powinna współgrać z kolorem stolarki okiennej i drzwiowej. Może być kontrastowa do elewacji lub wtapiać się w nią.

W nowo budowanych budynkach już w projekcie powinno zostać określone, jaka brama garażowa zostanie zastosowana. Pozwoli to odpowiednio rozplanować przyłącza elektryczne i pozostawić wolne miejsce nad nadprożem. W budynkach już użytkowanych wybór bramy segmentowej uzależniony jest od wysokości nadproża i wolnego miejsca. Jeżeli znajdują się tam elementy konstrukcyjne, rury, belki czy okna, wtedy odpowiedni będzie model montowany na zewnątrz.

Zwijane drzwi garażowe mają w standardzie napęd elektryczny. Warto zwrócić uwagę na sterowanie bramą, czy w przyszłości będzie ono mogło zostać elementem inteligentnego zarządzania domem. Warto wyposażyć bramę w fotokomórki i krawędziową listwę boczną, które zwiększają bezpieczeństwo użytkowania i ostrzegają, gdy kurtyna bramy natrafi na przeszkodę.

Rolowane bramy garażowe skutecznie chronią przed stratami ciepła i niepowołanym otwarciem. Są doskonałym sposobem na drzwi garażowe, gdy brak miejsca na podjeździe na skrzydła drzwiowe. Jest to doskonała alternatywa dla modeli takich jak bramy segmentowe czy rozwierane.

ikona podziel się Przekaż dalej