Napędy do bram skrzydłowych – rodzaje

Wybór napędu do bramy uchylnej nie jest trudny – w zasadzie wystarczy jeden rodzaj. Jednakże w przypadku bram skrzydłowych jest to o wiele bardziej skomplikowane. To najbardziej powszechny rodzaj bram, ale zarazem dobranie odpowiedniej automatyki jest w tym wypadku najtrudniejsze. Dlatego też siłowniki do bram skrzydłowych występują w kilku rodzajach.

Najtańsze napędy do bramy dwuskrzydłowej są oparte na bazie systemu hydraulicznego lub ślimakowego. Ich niskie ceny w żadnym wypadku nie oznaczają gorszej jakości, ale mają sporo wad. Przede wszystkim nie można ich zamaskować na wewnętrznej części bramy i działają w zakresie 110˚.

Kolejny typ to siłowniki do bram z ramieniem łamanym. Jest idealna do bramy wjazdowej osadzonej na słupkach o dużej szerokości, na przykład ceglanych czy kamiennych. To w zasadzie jedyne rozwiązanie w tym wypadku – klasyczne siłowniki oznaczałyby konieczność prac murarskich, a to duży wydatek. To także bardzo estetyczna alternatywa – automatyka do bram skrzydłowych jest praktycznie niewidoczna. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bramach wjazdowych.

Kolejny rodzaj, który nadaje się do bram rozwieranych, to napędy podziemne. To napęd wyłącznie do bramy dwuskrzydłowej, ale może mieć także swoją wersję do bram przesuwnych. Siłowniki umieszcza się w tak zwanych skrzynkach fundamentowych pod bramą. Są one niewidoczne, estetyczne, działają najszybciej. Podziemnego napędu do bramy uchylnej nie zamontujesz jednak raczej w przypadku wcześniej postawionego płotu – należy o tym pomyśleć jeszcze na etapie jego budowy.

Automatyka do bram skrzydłowych – jak wybrać odpowiedni napęd bramy

Napęd do bramy wjazdowej powinien być wybierany przez specjalistę. Jest bardzo wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę. Wybór jednego typu nie oznacza, że wszystko już wiadomo. Napęd bramy musi mieć odpowiednią moc, by system otwierania i zamykania naprawdę szybko i sprawnie działał.

Automatyka do bram skrzydłowych, czyli siłowniki do bram i napęd do bramy dwuskrzydłowej oraz zastosowwanie i ceny
Automatyka do bram skrzydłowych - rodzaje napędów, ceny, opinie, porady
Czy wiesz, że...

Porównując oferty na bramy i ogrodzenia w różnych firmach można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Sprawdź!

Najważniejszymi parametrami są waga i długość każdego skrzydła. Jest to ważne dlatego, że nie wszystkie siłowniki są w stanie „dźwignąć” cięższe skrzydła. Każdy napęd ma określone, jak duże i ciężkie mogą być podwoje bramy wjazdowej. Trudniej jest policzyć ciężar, ale najczęściej tak informacja powinna znajdować się w dokumentacji firmy, która robiła ogrodzenie. Warto jednak pamiętać, że czasami lekkie skrzydła bardziej poddają się podmuchom wiatru. Dotyczy to zwłaszcza ażurowych ogrodzeń z drewna lub aluminium. W tym wypadku należy zastosować większe siłowniki, jak do cięższej bramy wjazdowej. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wybrać bramę przesuwną.

Znaczenie ma także inny wymiar – osadzenie nawiasu względem słupka. To odpowiada za techniczne możliwości montażu napędu do bram rozwieranych. Kupując system należy zwrócić uwagę na wymiar C – to właśnie odległość nawiasu od krawędzi słupka. Musi być idealnie dobrany, by system udało się od razu zamontować.

Ceny systemów automatyki do bram skrzydłowych

Tak naprawdę ceny systemów automatycznych u różnych producentów niewiele się od siebie różnią. W zasadzie różnice w kosztach dyktuje cena robocizny – może się wahać w różnych miejscach Polski w granicach od 500 do 1000 zł. Oczywiście znaczenie ma, jaki rodzaj siłownika wybierzesz. Systemy podziemne będą najdroższe, ponieważ wymagają jeszcze robienia wykopów pod fundamenty i zalewania fundamentów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze bramy wjazdowej?

Pozostałe dwa rozwiązania można wycenić na 4-5 tysięcy złotych razem z robocizną. W tej cenie nie znajduje się usługa serwisowania napędu, ale już zaprojektowanie go już tak. Warto zlecić to firmie, która się w tym specjalizuje, ponieważ dzięki temu będziesz mieć pewność, że siłownik będzie idealnie dobrany do wymiarów bramy i od razu profesjonalnie zamontowany.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły