Brama wjazdowa – przesuwna czy typu wrota?

Producenci bram pomyśleli o komforcie i bezpieczeństwie użytkowników oferując automatyczne bramy wjazdowe. Można także pokusić się o wybór bramy przesuwnej pozbawionej napędu, ale sama czynność otwierania bramy na bok, wymaga trochę wysiłku i z biegiem czasu staje się bardzo męcząca.

Bramy przesuwne montuje się wówczas, gdy działka jest stosunkowo duża, a ogrodzenie szerokie, aby skrzydło bramy bez przeszkód wysuwało się na wybrany przez nas bok. Gdy działka jest mała, montaż bramy przesuwnej należy porzucić decydując się raczej na bramy typu wrota.

Konstrukcja i parametry bramy przesuwnej

Podstawą konstrukcji bramy wjazdowej jest masywna szyna dolna, po której przesuwają się rolki jezdne prowadzące bramę. W obu krańcach bramy znajdują się słupki, które odpowiadają za ruch bramy oraz utrzymanie jej w pionie.

Czy wiesz, że...

Porównując oferty na bramy i ogrodzenia w różnych firmach można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Sprawdź!

Szerokość skrzydeł bramy może być uzależniona od potrzeb i wygody użytkownika. Czasem bramy sięgają one nawet 20 metrów. Obowiązujące przepisy mówią, że minimalna szerokość bramy powinna wynosi 2,4 metry, ale użytkownicy chętnie montują bramy o szerokości przekraczającej trzy metry. Zapewniają one wygodny wjazd na posesję.

Oczywistym niuansem, o którym należy bezwzględnie pamiętać jest  konieczność usytuowania furtki po tej stronie ogrodzenia, która nie będzie zasłaniana przez otwierające się skrzydło bramy przesuwnej. W przeciwnym wypadku jej funkcjonalność okaże się być bardzo wątpliwa.

Brama przesuwna jest wyposażona w napęd albo szyny, które pozwalają na zdalne otwieranie bramy, co jest o wielebardziej komfortowe.
Jak wybrać bramę przesuwną? Porównaj ceny, modele i opinie

Rodzaje bram przesuwnych

Wśród bram przesuwnych spotykamy bramy na szynie oraz samonośne. W przypadku bramy na szynie kółka jezdne mieszczą się na belce dolnej.  Jeśli zaś chodzi o bramę samonośną, rolki jezdne usytuowane są w słupie bramy, a szyna umocowana jest bezpośrednio w gruncie. To zdecydowanie lepsza opcja, ponieważ w szynie często gromadzą się różne zanieczyszczenia  w postaci śniegu, piasku lub liści. Należy je wówczas na bieżąco usuwać, jeśli brama ma prawidłowo spełniać swoją funkcję.

Brama wjazdowa – montaż napędu

Bramy przesuwne z napędem spotykane są już dziś nie tylko na przemysłowym oraz publicznym terenie, ale także na posesjach prywatnych.  Czynnikiem, który składnia do zakupu tego typu bramy jest zarówno wygoda (brak konieczności wychodzenia z samochodu), ale również bezpieczeństwo (możemy wjechać lub opuścić naszą posesję bez wychodzenia z samochodu).

Automatyczna brama wjazdowa jest dużo wygodniejsza. Wielu klientów decyduje się jednak na zakup napędu do bramy długo po zakupie samej bramy. Oczywiście jest to możliwe, choć obwarowane kilkoma warunkami. Siłowniki należy dostosować do ciężaru bramy, częstotliwości jej otwierania i zamykania, a także jej rozmiaru. Zawsze warto pomyśleć o zakupie bramy z napędem automatycznym jeszcze na etapie budowy domu. Jej montaż oraz podłączenie do źródła zasilania będzie wymagało poprowadzenia przewodów pod gruntem, co wiązałoby się z ponownym przekopaniem działki.

Estetyka bramy wjazdowej – czyli wybieramy bramy kute!

Poza funkcjonalną bramy, istotna jest także jej estetyka. Bramy nierzadko stanowią wizytówkę posesji, dlatego powinny być odpowiednio dobrane do wyglądu ogrodzenia oraz charakteru domu. Ciekawym pomysłem będą więc bramy kute. Ich produkcją zajmują się kowale, którzy w swym fachu, potrafią zdziałać prawdziwe cuda.

Bramy kute są o wiele bardziej estetyczne, niż inne rodzaje bram. Ładnie się prezentują, ale ceny są najczęściej dość duże.
Jak wybrać bramę przesuwną? Porównaj ceny, modele i opinie

Mimo wysokiej ceny, tego rodzaju bramy cieszą się ogromną popularnością. Są niebanalne, oryginalne i często wykonywane pod indywidualne życzenie zleceniodawcy. Bramy kute można nabyć w rozmaitych wzorach, w nowoczesnym i klasycznym designie. Ich produkcja odbywa się na zamówienie, więc także czas oczekiwania na gotowy produkt będzie stosunkowo długi.

Bramy wjazdowe muszą nam służyć przez długie lata, dlatego powinny być odporne na warunki atmosferyczne i niszczące działanie czasu. Najczęściej wykonywane są więc z ocynkowanego metalu lub impregnowanego ciśnieniowo drewna. Do wytrzymałych gatunków drewna należą dęby oraz gatunki egzotyczne i to właśnie takie bramy należy wybierać.  Wówczas przez wiele lat mogą być wizytówką działki. 

Bramy wjazdowe – cennik i modele

Metalowa brama przesuwna z napędem to koszt min. 5 tys. złotych. Przybliżony koszt montażu to od 500 do 1000 zł. Najtańsze bramy przesuwne pozbawione napędu można zakupić w cenie już od 1500 zł.

W odróżnieniu od najtańszych modeli, ekskluzywne bramy kute wykonane na zamówienie mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Są to jednak bramy o wysokim standardzie wykonania, których żywotność jest bardzo długa. Na dobrej jakości bramę przesuwną z napędem należy wydać ok 6-7 tys. złotych, a posłuży nam długie lata i zagwarantuje komfort oraz wygodę.

Oto przykładowe bramy przesuwne wraz z ceną:

1. Brama wjazdowa firmy Betafence - brama przesuwna o wymiarach 350/120 cm. Wyposażona w napęd elektryczny o optymalnej mocy, jeden pilot czterokanałowy, zestaw fotokomórek i lampę ostrzegawczą. Brama ogrodzeniowa z ramą wykonaną z profili stalowych obustronnie ocynkowych, z wypełnieniem palisadowym. Cena 5154 zł (cena nie zawiera usługi montażu)

2. Brama wjazdowa firmy GADiP o wymiarach 500/175 cm - wyposażona w napęd elektromechaniczny. Brama ogrodzeniowa wykonana ze stali, słupki z cegły klinkierowej lub innego materiału. Cena 6472 zł (cena nie zawiera usługi montażu)

3.Brama wjazdowa a szynie firmy Betafence - brama przesuwna o wymiarach 500/120 cm. Wyposażona w napęd elektryczny. Rama ze spawanych profili stalowych ocynkowanych obustronnie. Cena 10.647 zł (cena nie zawiera usługi montażu)

4. Brama wjazdowa firmy Betafence - brama przesuwna samonośna o wymiarach 300/100 cm. Wyposażona w napęd elektryczny i automatykę Bekamatic. Rama ze spawanych profili stalowych ocynkowanych obustronnie. Cena 13.334 zł (cena nie zawiera usługi montażu)

5. Brama wjazdowa firmy Wiśniowski - brama przesuwna samonośna o wymiarach 300/145 cm. Wyposażona w napęd elektryczny AWso 2000 zamknięty w słupie. Rama stalowa zabezpieczona antykorozyjnie przez ocynk ogniowy i malowanie proszkowe (Duplex). Cena 3990 zł (cena nie zawiera usługi montażu).

Wśród firm zajmujących się produkcją bram wjazdowych polecamy:

  • Konsport
  • Hormann
  • Jarmex
  • Wiśniowski
  • Betafence
  • Oba
  • Xcel
ikona podziel się Przekaż dalej