Zasada działania i budowa fotokomórki do bram

Jak zbudowana jest fotokomórka do bramy przesuwnej?

Fotokomórki do bram wjazdowych to urządzenia typu "B" czy "D" w świetle normy PN-EN12453. Są jednymi z najczęściej wybieranych zabezpieczeń, które stosuje się w bramkach automatycznych.

Co kluczowe, również z uwagi na montaż fotokomórek do bramy, mają one prostą budowę, składając się z nadajnika i odbiornika. Pierwszym jest płytka elektroniczna posiadająca diodę nadawczą IR (podczerwień). Nieco bardziej skomplikowany jest odbiornik. Ten zbudowany jest z elementu światłoczułego, przekaźników, a niekiedy ma nawet styków NO (normalnie otwartych).

Obecnie fotokomórki w bramach wjazdowych stosuje się z uwagi na poprawę bezpieczeństwa. To doskonale zabezpieczenie przed ewentualnym przytrzaśnięciem człowieka, zwierzęcia lub innej przeszkody. Dlatego zasada działania fotokomórki sprawia, że poza bramami automatycznymi często stosuje się je również w windach.

Jak działają fotokomórki do bram wjazdowych?

Skoro budowa fotokomórki jest znana, warto przyjrzeć się zasadom działania tych elementów zabezpieczających bramy wjazdowe. Zwłaszcza że nie ma tu nic szczególnie skomplikowanego.

W momencie, kiedy nadajnik fotokomórki odbiera napięcie, przekazuje odbiornikowi niewidoczną dla oka wiązkę podczerwieni. Jeżeli wiązka dociera do odbiornika, brama otwiera i zamyka się w sposób płynny. Jeżeli na drodze wiązki znajduje się przeszkoda, która uniemożliwia dotarcie pasma podczerwieni, wówczas brama zostaje zatrzymana.

Oczywiście, o ile dla prawidłowego działania fotokomórki niezbędne są jedynie nadajnik i odbiornik, montaż fotokomórek do bramy sprowadza się również do zakupu różnych akcesoriów. Firmy specjalizujące się w fotokomórkach i ich asortymencie (np. Faac) oferują również mocowania do fotokomórek, akumulatory, słupki do zamontowania fotokomórki, osłony wandaloodporne itd. To ważne z uwagi na fakt, że poszczególne akcesoria nie tylko usprawniają pracę fotokomórki do bramy automatycznej, ale również wydłużają ich żywotność, pozostawiając je w niezmienionym stanie przez wiele lat. Szukasz wykonawców ogrodzeń i bram? Po wypełnieniu tego formularza otrzymasz oferty specjalistów z twojej najbliższej okolicy.

Akcesoria firmy Faac

Akcesorium

Cena

Kolumna pod fotokomórkę FAAC Safebeam

146 zł

Faac Obudowa Do Centrali Sterującej - Model E

60 zł

Faac Obudowa Napędu Podziemnego S700H / S800H Alu

650 zł

Genius Nakładka do lampy Guard czerwona

46 zł

Faac Akumulator Awaryjny 24V Xbat 24

450 zł

Rodzaje fotokomórek do bram przesuwnych

Przekaźnikowe fotokomórki do bram automatycznych

Pośród rodzajów wyróżnia się dwa zasadnicze typy komórek do bram wjazdowych. Mianowicie są to:

  • fotokomórki przekaźnikowe (klasyczne, analogowe)
  • fotokomórki cyfrowe

Oba rodzaje fotokomórek różni sposób przekazywania informacji o przeszkodzie do centrali sterującej. W fotokomórkach klasycznych wykorzystano element elektroniczny będący przekaźnikiem. Jeżeli linia podczerwieni zostaje przerwana, następuje klasyczne zerwanie obwodu na zaciskach COM i NC. Dlatego w centralach fotokomórek klasycznych zastosowano osobne wejścia pod każdą z linii FOTO. Zasilanie przekaźnikowych fotokomórek jest realizowane z dedykowanych temu wyjść centrali sterującej: 24V AC lub DC.

Cyfrowe fotokomórki do bram

Inną zasadę działania mają fotokomórki cyfrowe, których cena jest wyższa. Wynika to z zastosowanej w nich technologii uniwersalnej magistrali danych.

Informacja o przecięciu sygnału IR i zasilanie realizowane są przez cyfrowe złącze. Dlatego w pierwszej kolejności, jeszcze przed montażem fotokomórek do bramy, należy sprawdzić, czy ta technologia jest obsługiwana przez centralę. Dużym plusem cyfrowych komórek jest łatwość instalacji. Poza tym użytkownik na bieżąco dostaje informację o jakości sygnału. Świadczy o tym częstotliwość pulsowania diody LED.

Oczywiście w obu przypadkach użytkownik ma możliwość wyboru pośród szerokiego asortymentu fotokomórek. Różne są one między innymi pod kątem wielkości obudowy, kształtu i materiału wykonania. Szczególnie polecane są fotokomórki z obudową aluminiową, które są odporniejsze na uszkodzenia. Fotokomórki do bram przesuwnych są też różne pod kątem zasięgu i funkcji. Ciekawą technologią jest na przykład regulacja kąta widzenia, co przydaje się przy montażu fotokomórek w bramach, w których słupki mają asymetryczne ułożenie.

Dlaczego fotokomórka bezprzewodowa nie jest... bezprzewodową?

Osobny akapit warto poświęcić fotokomórkom bezprzewodowym, które takimi są tylko w teorii, przynajmniej pośrednio. Swoją nazwę zawdzięczają bowiem zasilaniu nadajnika z baterii lub akumulatorka. Nadajnik z centralą sterującą łączony jest już bowiem przewodami.

Określenie jest więc nieco mylące, choć samo doprowadzenie przewodu do odbiornika nie jest na ogół problemem. Ten może pojawić się przy przeprowadzaniu go na drugą stronę bramy, kiedy podjazd jest już ukończony. Przy fotokomórkach bezprzewodowych nie ma takiego wymogu, choć należy pamiętać, że wymagają one regularnej kontroli stanu naładowania baterii lub akumulatorów. Czas pracy na jednym ogniwie uzależniony jest od pojemności akumulatora, ale też warunków pracy. Dlatego w zimie ogniwa wyczerpują się szybciej niż latem.

Raz jeszcze warto się odwołać do producenta Faac. Ten w swojej ofercie ma bezprzewodowe fotokomórki do bram wjazdowych dodatkowo umożliwiające podłączenie przewodem. Warto przy tym pamiętać, że bezpieczniej wykorzystać okablowanie, a fotokomórki na baterie stosować jedynie wówczas, kiedy nie ma możliwości poprowadzenia kabla.

Ile kosztuje fotokomórka do bramy przesuwnej?

Cena fotokomórki zależna jest od kilku różnych czynników: budowy, rodzaju, obudowy, zasięgu czy dodatkowych funkcji. Jako że to produkty szybko zyskujące na popularności ważny jest też producent. Pośród najbardziej renomowanych marek odpowiadających za produkcję ów mechanizmów są m.in. firmy Faac i NICE.

Średnie ceny fotokomórek do bram wjazdowych marki Faac

Model fotokomórki

Cena

Fotokomórki Faac XP30 INOX

310 zł

Fotokomórki Faac XP30B

239 zł

Fotokomórki Faac XP30

205 zł

Fotokomórki Faac XP20WD bezprzewodowe

280 zł

Fotokomórki Faac XP20BD

200 zł

Fotokomórki Faac XP20D

185 zł

Fotokomórki FAAC Safebeam

175 zł

Fotokomórki Faac Photobeam

279 zł

Uwagę należy również zwrócić na normę PN-EN 12445, w której znajduje się zbiór wymogów dotyczących montażu fotokomórek oraz sprawdzenia poprawności ich działania. Zawarte tam informacje są istotne dla użytkowników, którzy osobiście montują fotokomórki. Bezpieczniej zlecić to jednak specjalistom, którzy przed oddaniem bramy automatycznej z mechanizmem fotokomórki zamontują je zgodnie z Dyrektywą Maszynową.

W końcu trzeba pamiętać, że nie tylko fotokomórki są warte montażu na bramach wjazdowych. Ciekawym rozwiązaniem są również listwy krawędziowe, pośród których wyróżnia się m.in. listwy:

  • optyczne
  • rezystancyjne
  • mechaniczne

Zasada działania listew krawędziowych jest podobna do tego, jak pracują fotokomórki. Montuje się je natomiast na pionowych krawędziach bramy. Wówczas, kiedy brama zetknie się z przeszkodą, odwraca swój kierunek.

ikona podziel się Przekaż dalej