Fundamenty pod bramy wjazdowe

Brama samonośna – schemat budowy

Brama samonośna jest obecnie najpopularniejszą wersją bramy przesuwnej. Składa się z kilku ważnych elementów. Za ruch skrzydła odpowiada szyna zamontowana na wózkach jezdnych. Te z kolei mocuje się na betonowych fundamentach. Brama tego typu jest wyposażona w zastrzał stanowiący przeciwwagę skrzydła. By wszystko działało jak należy, trzeba wiedzieć, jak zrobić fundament pod bramę przesuwną.

Schemat budowy opisywanej bramy składa się kilku elementów. Pierwszym krokiem jest ustalenie szerokości bramy. Na podstawie szerokości podjazdu możemy określić szerokość bramy. Jej całkowita długość wraz z przeciwwagą powinna być o 30% większa od szerokości wjazdu na posesję. Ważne jest też obliczenie długości fundamentu pod wózki jezdne. Wynik uzyskamy, gdy od całkowitej długości bramy odejmiemy szerokość wjazdu.

Niezwykle istotnym krokiem jest wyznaczenie położenia bramy w terenie. Następnie można przejść do rozmieszczenia wykopów pod fundamenty. W jaki sposób określa się ich szerokość oraz rozstaw? Te parametry znajdują się w instrukcji montażu dostarczonej przez producenta bramy. Po tym przechodzimy do wylewania fundamentów i mocowania elementów bramy. To tyle, jeśli chodzi o schematy budowy.Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bramach wjazdowych.

Jak zrobić fundament pod bramę przesuwną?

Wykopy pod fundamenty pod bramy wjazdowe powinny sięgać poniżej głębokości przemarzania gruntu. Zazwyczaj jest to około 120 cm, lecz zawsze warto sprawdzić, na jaką głębokość przemarza ziemia na danym obszarze. Wykopy są dwa, pierwszy dla słupka przelotowego i wózków, drugi dla słupka dojazdowego. Zawsze zaleca się by słupek przelotowy był przesunięty do wewnątrz posesji o około 5 cm. Dzięki temu otwierająca się brama nie będzie zawadzać o betonowe stopy.

Niezależnie od tego czy nasza brama ma napęd czy nie, podczas projektowania fundamentów warto zostawić miejsce do zamontowania napędu. Kolejna ważna kwestia, jeszcze przed wylaniem fundamentów, to szczelina pomiędzy dolną krawędzią bramy a podłożem. Dla fundamentu wylewanego na równi z drogą jej szerokość wynosi 8-10 cm. Tę wartość można obniżyć o maksymalnie 5 cm. By to osiągnąć wykonujemy głębszy fundament.

Ogrodznie z bramą przesuwną oraz brama samonośna i porady, jak zrobić fundament pod bramę przesuwną
Fundament pod bramę przesuwną - jak go prawidłowo wykonać?

Fundamenty pod bramy wjazdowe nie mogą być osadzone zbyt płytko. W przeciwnym wypadku silne mrozy mogą doprowadzić do zniszczenia bramy. Gdy wszystkie parametry zostaną sprawdzone można przejść do wylewania fundamentów. Najlepszy do tego zadania jest beton klasy, B25 choć niektórzy producenci zalecają wersję B20. Jeśli producent bramy zaznaczył to w projekcie, w betonie zatapiamy pręty gwintowane do montażu wózków. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze bram automatycznych?

Rozstaw wózków w bramie przesuwnej

Określanie rozstawu wózków w bramach przesuwnych

Gdy fundamenty zaschną można przejść do kolejnego etapu. Jest nim zamontowanie słupków (o ile nie zostały zatopione w betonie) i ustalenie położenia wózków jezdnych. Muszą znajdować się równolegle do słupków. Następnie zaznaczamy miejsca i wiercimy otwory pod kotwy mocujące wózki. Pracę zaczynamy od wózka położonego obok słupka przelotowego. Musi znajdować tak blisko słupka jak to tylko możliwe.

Rozstaw wózków w bramie przesuwnej

Brama o wymiarach 70x70x4

Waga bramy

Długość bramy w świetle

Rozstaw wózków w osiach

350 kg

3,5 metra

1,40 metra

400 kg

4 metry

1,80 metra

450 kg

4,5 metra

2,40 metra

Brama o wymiarach 80x80x5

400 kg

3,5 metra

1,25 metra

450 kg

4 metry

1,60 metra

500 kg

4,5 metra

2,00 metra

Rozstaw wózków w bramie przesuwnej a konkretnie ich rozmieszczenie jest uzależnione od kilku czynników. Najważniejsze z nich to waga bramy, jej długość w świetle i ogólne wymiary. Powyższe przykłady obrazują, jak zmienia się rozstaw wraz z innymi parametrami. Sprawdź także ten artykuł o wyborze bramy przesuwnej.

ikona podziel się Przekaż dalej