Napędy do bram wjazdowych - mechanizm działania

Automatyka do bram niesie za sobą wiele zalet. Przede wszystkim nie musimy otwierać bramy ręcznie. W ten sposób nie musimy w ogóle opuszczać pojazdu, aby otworzyć lub zamknąć bramę. Jest to wygodne rozwiązanie szczególnie przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych lub też parkując przy ruchliwej ulicy. Jeżeli w samochodzie znajdują się małe dzieci, to nie musimy ich zostawiać samych.

Napędy do bram wjazdowych zawierają w sobie silnik lub silniki. Ponadto w zestawie musi znajdować się również odbiornik, który nazywany jest także centralą sterującą. To dzięki niemu wysyłany jest sygnał, aby otworzyć lub zamknąć bramę wjazdową. Kluczowym elementem znajdującym się w napędzie jest również mechanizm. Jego zadaniem jest przenoszenie na bramę wjazdową siłę ciągu wcześniej wspomnianego silnika.

Automatyka do bram - rodzaje

Napędy do bram wjazdowych możemy podzielić pod względem rodzaju bramy. Wśród nich wymienimy napędy do bram skrzydłowych oraz przesuwnych. W pierwszej grupie automaty do bram dzielą się na mechaniczne i elektrohydrauliczne:

Czy wiesz, że...

Porównując oferty na bramy i ogrodzenia w różnych firmach można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Sprawdź!

  • Napędy do bram skrzydłowych mechaniczne - siłowniki bramowe mechaniczne z dzielą się na podziemne i śrubowe. Ich zaletą jest przede wszystkim wysoka odporność na zróżnicowane warunki atmosferyczne. Jeżeli zależy nam na tym, aby automaty do bram działały bez zarzutu, to warto zdecydować się na mechanizm śrubowy. Pozwala on na obciążenie wynoszące do 600 kg, a także obsłużą skrzydło o długości do 7 m. Taki napęd bramy skrzydłowej jest wart wyboru.
  • Napędy do bram skrzydłowych elektrohydrauliczne - mechanizm opiera się dodatkowo o pracę grzałki, która uniemożliwia siłownikom zamarzanie. Jednak są rzeczywiście wytrzymałe, chociaż wyróżniają się bardzo wysokimi cenami.
  • Napędy do bram skrzydłowych z łamanym ramieniem - sprawdzają się w momencie, kiedy brama wjazdowa jest zamontowana na szerokich słupach. Jeżeli jednak będą one zbyt szerokie, wtedy siłowniki bramowe nie pozwolą na całkowite otwarcie się bramy. Zaletą tego rozwiązania jest bardzo prosty montaż. Napęd bramy skrzydłowej to propozycja warta rozważenia.
  • Napęd podziemny do bram skrzydłowych - mechanizm jest rzeczywiście zakamuflowany pod ziemią, dzięki czemu doskonale radzi sobie ze wszystkimi niekorzystnymi czynnikami, w tym również warunkami atmosferycznymi. W ten sposób także wyróżnia się wysoką wydajnością oraz brakiem awaryjności przez wiele lat. Niestety minusem jest skomplikowany montaż, który często wymaga pomocy ze strony doświadczonych fachowców.

Kolejna grupa napędów dotyczy bram przesuwnych. W tym przypadku należy zwracać uwagę przede wszystkim na ilość cykli. Im większa liczba cykli w ciągu doby, tym należy dobierać mechanizm wyróżniający się większą mocą. W innym przypadku napędy do bram wjazdowych mogą wyróżniać się większą awaryjnością oraz krótszą żywotnością. Dobrze jest jednak zostawiać pod tym względem pewien zapas mocy. W innym przypadku eksploatacja napędu będzie mocno naruszona. Wybierając automaty do bram przesuwnych, należy jeszcze zwrócić uwagę na maksymalny ciężar, jaki może być obsługiwany przez konkretny mechanizm. Automatyka do bram wjazdowych na prywatnych posesjach, najczęściej obsługuje skrzydła o ciężarze do 500-600 kg. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o automatyce do bram.

Siłowniki bramowe i napędy bramy - porady zakupowe

Wiedząc już dokładnie, z jakimi rodzajami siłowników bramowych mamy do czynienia, warto sprawdzić, na co należy zwrócić uwagę przed ich ostatecznym zakupem. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że zamówione przez nas siłowniki do bram na pewno będą odpowiednio dopasowane do obsługiwanych przez nich skrzydeł.

Otwieranie bramy pilotem oraz automatyka do bram, siłowniki bramowe, automaty do bram
Jak wybrać siłowniki bramowe i automaty do bram na pilot, czyli automatyka do bram

Wśród parametrów, na które należy zwrócić uwagę, wymienimy:

  • Moc silnika - jest to parametr, od którego zależy, z jaką długością skrzydła, a także z jakim ciężarem bramy, silnik na pewno sobie poradzi. Wybierając siłowniki bramowe pod względem mocy, należy wybierać o ok. 30-40% wyższy parametr. Większą moc wybieramy również dla bram o pełnym wypełnieniu, które jednocześnie stanowią zdecydowanie większy opór dla silnego wiatru. Przez to potrzebują dużo większej mocy do otwierania lub zamykania bramy.
  • Długość skrzydła bramy - automatyka do bram jest w stanie obsługiwać konkretną, maksymalną długość skrzydła bramy. Parametr ten waha się najczęściej od 2 do nawet 7 metrów. Tak jak w przypadku mocy, tutaj również warto zadbać o pewien zapas. Dzięki temu silnik nie będzie wystawiony na aż tak dużą eksploatację.
  • Ciężar skrzydła - tutaj automatyka do bram zazwyczaj dopasowana jest do ciężaru skrzydeł w granicach od 300 do 600 kg. Niezwykle ważną kwestią jest zatem to, z jakiego materiału zostały wyprodukowane bramy wjazdowe. Różnica pomiędzy drewnianym lub kompozytowym a metalowym wypełnieniem jest bardzo duża.
  • Podłączenie do energii elektrycznej - w dużej liczbie napędy do bram wjazdowych działają przy zasilaniu elektrycznym. Jeżeli jednak nie mamy możliwości podłączenia siłowników do prądu, dobrym pomysłem będzie zasilanie przy pomocy solarów. Jest to nowoczesne rozwiązanie, jednak zdecydowanie ułatwiające montaż automatów do bram. Jedynym minusem takich siłowników jest ich bardzo wysoka cena.

Automaty do bram - ceny

Gdy już wiemy, jakie siłowniki do bram okażą się dla nas najlepszą opcją, warto jeszcze sprawdzić ich aktualne ceny. Oczywiście, jak wcześniej wspomniano, niektóre z nich są dużo droższe ze względu na silnik i mechanizm, jaki został zastosowany. Jednak, jak w przypadku każdego zakupu, należy kierować się wysoką jakością, a nie atrakcyjną ceną.

Przykładowe ceny na siłowniki do bram

Nazwa produktu

Cena

Automaty do bram dwuskrzydłowych Somfy Exavia 500 z uchwytem

Ceny od 1498,00 zł

Siłowniki do bram przesuwnych Somfy Freevia 400

Ceny od 1328,00 zł

Siłowniki do bram przesuwnych Moovo DM600

1548,00 zł

Pilot Moovo 4-kanałowy

118,00 zł

Pilot 2-kanałowy Polargos do bram

72,00 zł

Pilot 4-kanałowy Moovo Verde

118,00 zł

Pilot 4-kanałowy przewodowy Moovo

138,00 zł

Pilot 4-kanałowy Moovo Grigio

118,00 zł

Silnik do otwierania bramy garażowej 800 N

708,00 zł

STP sterownik silnika bramy 230V Elmes

127,50 zł

Zamykacz do bramy Nice Wingo 2024 4m

1699,00 zł

Napęd do bramy skrzydłowej Linea Arm300 3,5m/300 kg

999,00 zł

Stoper do bramy Zn 158x138x50 mm

12,21 zł

Napęd do bramy Faac 740

1100,00 zł

Hormann napęd Portronic 2500 z Pilotem Rsc 2

1190,00 zł

Nice Rox 600 Era Flor Zestaw automatyki do bram przesuwnych

1099,00 zł

Faac Genius G-Bat 300 Zestaw do bramy dwuskrzydłowej do 6 m

1881,90 zł

Nice Wingo 2024 Flor zestaw 2,0 m, 200 kg

1499,00 zł

Linea Napęd Arm300 do bramy skrzydłowej

999,00 zł

Elektrobim napęd bramy przesuwnej Automat Kse180

929,00 zł

Nice Robus 600 zestaw do bramy przesuwnej do 600 kg

1456,32 zł

Came Home Hg600 napęd elektromechaniczny do bramy garażowej

499,00 zł

Hormann napęd do bramy garażowej Liftronic 700 Ecostar

719,00 zł

ikona podziel się Przekaż dalej