Jakie kable wybrać do napędu bramy dwuskrzydłowej? Przegląd najlepszych przewodów
Decydując się na bramę wjazdową, raczej naturalnym wyborem będzie zakup bramy automatycznej. Konieczne jest wtedy, aby do niej została doprowadzona instalacja elektryczna, która powinna być dokładnie zakamuflowana pod ziemią. Dlatego istotną kwestią jest to, jakie kable do napędu bramy dwuskrzydłowej ostatecznie wybierzemy. Warto w takim razie dowiedzieć się, jakie okablowanie jest dedykowane do montażu siłowników bramy elektrycznej.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Instalacja elektryczna przy bramie automatycznej
Zanim przejdziemy do pozyskiwania wiedzy, ile kabli oraz jakiego typu potrzebujemy do podłączenia bramy wjazdowej elektrycznej, warto wcześniej dowiedzieć się, jak prezentuje się najbardziej podstawowy schemat. Najczęściej przy bramie przesuwnej, jak i również dwuskrzydłowej mamy do czynienia z centralą, którą umieszczamy niezależnie od miejsca samego wjazdu.
Instalacja elektryczna do bramy wjazdowej przesuwnej lub dwuskrzydłowej bardzo często prowadzi również do domofonu lub włącznika znajdującego się w budynku. W takim razie musimy dopasować również okablowanie do tych dwóch elementów. Jeżeli już wybierzemy miejsce na postawienie puszki z napędem bramy wjazdowej, będzie nam łatwiej zaplanować długość przewodów, a także ich dokładny typ.
Okablowanie do siłowników bramy wjazdowej
Pamiętajmy o tym, iż przewód zasilający do siłowników bramy automatycznej dwuskrzydłowej musi przebiegać pod ziemią. Dlatego zastanawiając się nad tym, jakie kable do napędu bramy dwuskrzydłowej powinniśmy wybrać, koniecznie patrzmy na odpowiednio zaizolowany przewód. Izolacja jest koloru czarnego, natomiast sama średnica jest nieco większa w porównaniu do pozostałych przewodów. Zalecany kabel zasilający do siłowników to przewód min. 3x1,5mm2.
Oczywiście samo podjęcie decyzji o tym, jakie kable do napędu bramy dwuskrzydłowej powinniśmy zakupić, nie jest wystarczającą informacją. Należy oprócz tego dokładnie jeszcze sprawdzić, długość potrzebnych przewodów. Kupując okablowanie, pamiętajmy o zapasie, który okaże się bardzo ważny podczas montażu kabli. Ponadto zawsze należy wybierać wyłącznie przewody sprawdzonych producentów. Kabel zasilający bramę elektryczną nieznanego pochodzenia nie powinien być montowany, nawet jeżeli cena przewodów będzie niezwykle atrakcyjna.
Pozostałe przewody potrzebne przy bramie automatycznej
Wiedząc, już jakie kable do napędu bramy dwuskrzydłowej potrzebne są do zasilania napędu, nie zapominajmy o pozostałych przewodach, które umożliwią nam podłączenie pozostałych elementów. Do nich zalicza się m.in.:
- Fotokomórki - jeżeli zależy nam na zwiększeniu bezpieczeństw, jak i również komfort użytkowania bramy elektrycznej, to warto zdecydować się na montaż fotokomórek. Odbiornik oraz nadajnik, które wchodzą w skład fotokomórki, odpowiadają na przekazywanie wiązki światła podczerwonego, dzięki czemu w każdej chwili brama może zostać otwarta lub zamknięta lub jej ruch zostać zatrzymany. Jest to bardzo ważne, gdy w trakcie zamykania bramy, pomiędzy skrzydłami pojawi się przeszkoda, wtedy wiązka podczerwieni zostaje przerwana, a ruch zamykania wstrzymany. Wybierając przewody do fotokomórki, najlepiej zdecydować się na kabel 4x0,5mm2.
- Lampa z anteną - ten element jest niezwykle pomocny w przypadku zamykania bramy po zmroku. Ponieważ dzięki migającemu światłu jesteśmy informowani o procesie zamykania bramy. Taka lampa z anteną zdecydowanie ułatwia sterowanie bramą bezpośrednio z domu, gdy na zewnątrz jest już ciemno. Wybór kabli do podłączenia lampy powinien być oczywiście dopasowany do tego typu elementu. Jednak najlepiej sprawdzi się kabel 2x0,75mm2.
Tak jak w przypadku wyboru kabli do siłowników, również przewody do fotokomórek, czy też lampy z anteną, powinny być wyprodukowane przez rekomendowane firmy. Dodatkowo każdy przewód zasilający musi być odmierzony z zapasem. Wtedy montaż całej bramy elektrycznej przesuwnej, czy też dwuskrzydłowej będzie bezproblemowy. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o napędach do bram.
Montaż napędu do bramy dwuskrzydłowej
Mając na uwadze, że potrzebna będzie kompletna instalacja elektryczna do montaży siłowników, dobrze jest się zastanowić, czy rzeczywiście samodzielnie będziemy potrafili ją prawidłowo zamontować. W pierwszej kolejności należy dokonać dokładnych pomiarów, tak aby instalacja elektryczna została precyzyjnie rozplanowana. W związku z tym zaplanuj kierunek otwierania bramy, a także wielkość słupków.
Pomocnym narzędziem są niewątpliwie kalkulatory, które pozwalają na wprowadzenie wszystkich potrzebnych danych w celu wyliczenia głównych punktów zaczepienia siłownika na bramie. Jeżeli jednak z jakichś względów nie jesteśmy pewni, czy samodzielny montaż będzie prawidłowy, to lepiej jest skorzystać z pomocy doświadczonego fachowca. Ponadto pamiętajmy o tym, iż montaż siłowników przy bramie przesuwnej różni się od montażu napędu przy bramie dwuskrzydłowej. Wybierając kompleksową instalację elektryczną, dobrze jest również się zastanowić, jaki bezpiecznik do domu będzie najlepiej spełniał swoją funkcję.