Siłowniki do bram – podstawowe rodzaje

Siłowniki bramowe można podzielić na trzy rodzaje. Najbardziej popularne są te z napędem śrubowym. Element napędowy przesuwa się w nich liniowo wzdłuż korpusu siłownika i przenosi się na bramę. Siłowniki śrubowe są najczęściej wykorzystywane jako napędy do bram skrzydłowych. Należy jednak wiedzieć, że te siłowniki wymagają zamontowania na dość szerokich słupkach, co może być dużą przeszkodą.

Siłowniki do bram z łamanym ramieniem nadają się do wielu rodzajów bram. Ich zasada działania jest prosta: ruch jest obsługiwany przez działanie dwóch przegubowych ramion. To świetny napęd do bramy dwuskrzydłowej, a także sposób na elektryczne otwieranie bramy uchylnej. Mają jednak jedną ważną wadę: są dość trudne w montażu i niestety dość widoczne.

Dla osób, które nie chcą, by mechanizmy bramowe były widoczne, lepiej sprawdzają się napędy do bram z siłownikami częściowo ukrytymi pod powierzchnią gruntu. Najłatwiej je zamontować w czasie zakładania bramy czy robienia podjazdu, inaczej może to być mocno utrudnione. Siłowniki bramowe wkopywane w ziemię są z reguły najdroższe. Muszą mieć także zapewniony odpowiedni drenaż, by nie miały styczności z wodą, dlatego ich montaż jest czasochłonny i wiąże się z wieloma wydatkami. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o napędach do bram.

Automatyka do bram – wybór siłownika

Wybierając siłownik lub całe napędy do bram skrzydłowych czy uchylnych, należy zwrócić uwagę na trzy podstawowe parametry. Są to: maksymalny ciężar skrzydła, maksymalna długość skrzydła, maksymalna wysokość skrzydła. Od tego zależy, jaki siłownik może być zamontowany.

Wszystkie te parametry są podawane przez producentów na opakowaniach, zarówno w przypadku siłowników do bram garażowych, jak i ogrodowych. Mechanizmy bramowe nie będą prawidłowo funkcjonować, jeśli te parametry zostaną przekroczone. Jeśli brama będzie zbyt ciężka, prawdopodobnie się nie poruszy, a jeśli jej wymiary będą za duże –elementy automatyki mogą jej nie utrzymać na przykład podczas powiewów wiatru i więc otwieranie bramy może być niebezpieczne.

Rodzaj siłownika powinien być dobrany jeszcze do rodzaju bramy. Tak naprawdę inny zastosowany zostanie do bram garażowych, inny do wykonanych z drewna, gęstych, ale lekkich bram, jeszcze inny do ciężkich, ale ażurowych bram z giętej stali. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wybrać bramę przesuwną.

Siłowniki do bram – inne parametry decydujące o wyborze

Napęd do bramy uchylnej czy skrzydłowej powinien być wybrany bardzo starannie. Trzy podstawowe parametry to tylko jeden aspekt. Tak naprawdę idealnie wybrana automatyka do bram skrzydłowych, uchylnych czy garażowych to sprawa bardzo indywidualna.

Co ma znaczenie? Materiał, z którego są wykonane przęsła i czym są wypełnione. Należy pamiętać na przykład o tym, że drewno jest bardzo chłonnym materiałem i może okazać się, że po kilku dniach deszczu brama będzie po prostu o wiele cięższa. Powinno się zwrócić uwagę także na miejsce montażu, czyli tak naprawdę ukształtowanie terenu. Tak naprawdę napędy do bramy dwuskrzydłowej lub co gorsza napęd do bramy uchylnej musi mieć o wiele większą moc, jeśli będzie działał pod górkę. Nawet jeśli spadek zdaje się być niewielki.

Siłowniki do bram oraz polecany napęd do bramy dwuskrzydłowej automatycznej, a także rodzaje i producenci i ceny siłowników
Siłowniki do bram - rodzaje, wiodący producenci, ceny, opinie, porady

Siłowniki do bramy – zakup

Oczywiście siłowniki bramowe można kupić w każdym sklepie z materiałami budowlanymi i typu Dom i Ogród. Ich jakość nie powinna pozostawiać nic do życzenia, zwłaszcza jeśli weźmiesz pod uwagę opinie użytkowników z sieci i poszukasz najlepszych producentów. Jednak o wiele lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty sklepów, które specjalizują się w sprzedaży napędów i siłowników. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze bramy wjazdowej?

Przede wszystkim dlatego, że specjaliści dobiorą idealny napęd i siłowniki do bramy, którą masz. Wezmą pod uwagę wszystkie czynniki, dobiorą odpowiednią prędkość. Możesz u nich zakupić od razu cały zestaw – siłownik, wszystkie elementy montażowe, nawet pilot do bramy. To wygodniejsze, pewniejsze i oczywiście o wiele bardziej bezpieczne. Ty tak naprawdę wybierasz tylko producenta siłowników, cała automatyka do bram skrzydłowych czy uchylnych, jej moc, rodzaj i sposób montażu pozostaje w rękach specjalistów.

Automatyka do bram – cena

Siłowniki do bram są dość drogie. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt elementów montażowych, lampki, czy nawet pilot do bramy. Dlatego założenie systemu automatycznego otwierania bramy jest dość dużą inwestycją. W zależności od rodzaju i mocy, napęd może kosztować od 1000 do 5000 zł. To sporo, pozostałe elementy to koszt około 1500 zł.

Oczywiście dochodzi jeszcze koszt montażu. Tutaj stawki są różne w różnych zakątkach Polski, na dodatek wszystko zależy od rodzaju napędu i ukształtowania terenu. Trzeba więc przyjąć, że cała inwestycja wyniesie co najmniej kilka tysięcy złotych. Sprawdź także ten artykuł o automatycznych bramach wjazdowych.

Siłowniki do bram – najlepsi producenci

Na jakich producentów przede wszystkim zwrócić uwagę szukając siłowników do bramy. Ostatnio bardzo dobre opinie zbiera marka NICE. Oferuje zarówno napędy do bram skrzydłowych, jak i uchylnych, garażowych, segmentowych. Warto spojrzeć także na produkty polskiej marki DTM. Cieszą się opinią dobrego sprzętu w umiarkowanej cenie (napęd można kupić za 1700 zł).

Na uwagę zasługują także włoscy producenci siłowników i innych elementów automatyki bram. BFC, Beninica i Genius to marki, które podbijają całą Europę. Ich ceny są mniej więcej podobne. Można je znaleźć w większości marketów budowlanych, są więc naprawdę łatwo dostępne. Wszystkie trzy marki oferują napędy do bram różnego rodzaju, wielkości i sposobu wykonania.

ikona podziel się Przekaż dalej