Gres na schody - rodzaje, ceny, zalety, wady, opinie, porady
Gres na schody to jedno z rozwiązań, które możemy zastosować na schody wewnętrzne i zewnętrzne. Płytki gresowe są dość specyficznym rozwiązaniem, które dają nam wiele możliwości, ponieważ możemy zastosować gres polerowany, gres techniczny oraz gres szkliwiony. Zobaczmy więc, jakie płytki na schody są dostępne, a także jakie są ich ceny i czym się one charakteryzują.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Na co zwrócić uwagę, wybierając płytki na schody
Gres na schody jest kolejną możliwością odmiany schodów wewnętrznych i zewnętrznych, podobnie jak używanie terakoty na schody. Jednak przy wyborze takich kafli schodowych należy wiedzieć, o czym pamiętać podczas zakupu. Tylko dzięki temu nasze płytki gresowe będą odpowiednio spełniały swoją rolę na schodach.
W pierwszej kolejności musimy zastanowić się nad doborem odpowiedniego materiału, ponieważ zwłaszcza na zewnątrz, kafle schodowe narażone są poważne uszkodzenia, wynikające z działań wahania temperatury i warunków atmosferycznych. Wybierając płytki podłogowe na schody zewnętrzne, musimy zadbać o to, by były to płytki antypoślizgowe i nienasiąkliwe. Dodatkowo muszą być one mrozoodporne i odporne na zmiany temperatur. Jeśli chcemy, by schody wewnętrzne były wykończone płytkami gresowymi, wtedy nie musimy się o to martwić.
Zarówno gres, jak i terakota na schody mają oznaczenie antypoślizgowości, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że płytki antypoślizgowe mają faktycznie takie działanie, jak mieć powinny. Przy wyborze płytek na schody powinniśmy więc zwrócić uwagę, czy na opakowaniu znajduje się symbol R, oznaczający antypoślizgowość. Pamiętajmy jednak o tym, że płytki podłogowe, bez różnicy czy jest to terakota na schody, czy też gres, o oznaczeniu R9 do R13 lub mniejszym, nie nadają się do stosowania na schody zewnętrzne, ponieważ są to płytki śliskie. Dlatego na zewnątrz możemy użyć płytek podłogowych z oznaczeniem R11 do R13.
Dodatkowym elementem dobrych płytek antypoślizgowych są podłużne wypusty lub żłobienia przy krawędziach. Wtedy ryzyko poślizgnięcia się na nich zmniejsza się do minimum. Warto jeszcze pamiętać o stopniu ścieralności płytek na schody, która oznaczona jest symbolem PEI. Zgodnie z tym na zewnątrz powinniśmy stosować płytki z oznaczeniem PEI 3, 4 albo 5. Więcej na ten temat znajdziesz w tym artykule o zewnętrznych płytkach antypoślizgowych.
Gres na schody - podstawowe informacje
Płytki gresowe, zarówno te z gresu polerowanego, jak i gresu technicznego czy też gresu szkliwionego, są najczęściej stosowanymi kaflami schodowymi na schody zewnętrzne i wewnętrzne. Dzieje się tak, dlatego, że gres charakteryzuje się bardzo wysokimi parametrami technicznymi i wytrzymałościowymi w porównaniu do innych ceramicznych materiałów.
Dzięki wysokiej technologii obecnie gresy stały się mrozoodporne, antypoślizgowe i cieszą się dużą wytrzymałością na ścieranie, co klasyfikuje je na bardzo wysokim miejscu wśród produktów, które można użyć na schody zewnętrzne. Poza tym płytki gresowe dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, mogą mieć różne kształty, a ich wielkość również jest różnorodna, zwłaszcza w przypadku gresu szkliwionego. Co więcej, decydując się na płytki na schody z gresu, zyskujemy łatwy w czyszczeniu materiał, który wystarczy jedynie przetrzeć mopem z delikatnym detergentem lub spłukać myjką ciśnieniową bądź bieżącą wodą.
Wyróżnia się trzy typu gresu. W pierwszej kolejności jest gres polerowany i gres szkliwiony, które mają zdecydowanie większe możliwości aranżacyjne, ze względu na swoją różnorodność. Dostępne są one w wielu różnych kolorach, wielkościach i kształtach. Gres szkliwiony można zakupić w formie prostokąta, kwadratu, czy nawet sześciokąta foremnego. Z kolei gres techniczny jest już mniej atrakcyjnym rozwiązaniem, stosowanym przede wszystkim na schody do garażu, piwnicy czy w budynkach gospodarczych.
Ceny za kafle schodowe
Decydując się na gres na schody, jednym z elementów ważniejszych przy wyborze jest dla większości osób cena. Tutaj musimy pamiętać o tym, że cena nie jest stała dla wszystkich rodzajów i formatów płytek. Zależy ona przede wszystkim od barwy, kształtu, wymiaru, a także od tego, jakiego producenta wybierzemy i gdzie kupimy nasze kafle schodowe. Przy cenie ważne jest także to, jaką ma klasę ścieralności i antypoślizgowości.
Dla przykładu ceny za płytki gresowe wyglądają następująco. Płytki z grysu polerowanego w rozmiarze 30 × 30 cm, w formie kwadratu od producenta Cersanit, kosztują 16 zł/m2. Takie same płytki w rozmiarze 33,3 × 33,3 cm z firmy Tubądzin, dostępne są w cenie 35 zł/m2. Z kolei płytki z gresu technicznego w rozmiarze 30 × 30 cm, w formie kwadratu z firmy Atem kosztują 18 zł/m2, a od producenta Paradyż 26 zł/m2.
Jeśli chodzi natomiast o płytki z gresu szkliwionego w formie prostokąta o wymiarach 31 × 62 cm od producenta Artens, cena wynosi 29 zł/m2, natomiast w przypadku wymiaru 17,5 × 60 cm również od tego producenta, cena wzrasta do 50 zł/m2. Jednak taka płytka o wymiarach 6 × 25 cm od producenta Rondine kosztuje 130 zł/m2. Płytki szkliwione w formie kwadratu o wymiarach 42 × 42 cm od firmy Rovese kosztują 39 zł/m2, a od firmy Artens płytki o wymiarach 60 × 60 cm kosztują 75 zł/m2.