Jak działa klimatyzacja? Wyjaśniamy zasadę działania krok po kroku
Klimatyzacja to doskonałe rozwiązanie, gdy chcemy schłodzić powietrze w pomieszczeniu i usunąć z niego nadmiar wilgoci. Podejmując decyzję o zakupie i montażu klimatyzacji, musimy ustalić jakich funkcjonalności oczekujemy od urządzenia oraz poznać zasadę jego działania.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rodzaje klimatyzatorów i ich funkcje
W sklepach dostępne są różne rodzaje klimatyzatorów. Do wyboru mamy urządzenia stacjonarne i przenośne. Klimatyzatory stojące dzielą się na monoblokowe, w których wszystkie elementy mieszczą się w jednej jednostce oraz klimatyzatory przenośne split. Urządzenia monoblokowe są bez jednostki zewnętrznej. Jak działa klimatyzacja tego rodzaju? Wystarczy ustawić je w pomieszczeniu i wyprowadzić na zewnątrz rurę. Jest to dobre rozwiązanie do chłodzenia jednego pomieszczenia. Modele split tak jak klimatyzacja stacjonarna, składają się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Jednostka zewnętrzna może być ustawiona na tarasie czy balkonie. Połączona jest z jednostką wewnętrzną przewodami. Mieści się w niej sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny klimatyzacji. Dzięki temu jest to rozwiązanie znacznie ciszej pracujące od modelu monoblokowego. Jednak koszt klimatyzacji tego rodzaju może być porównywalny z klimatyzacją stacjonarną.
Klimatyzacja stacjonarna może mieć różne formy jednostek wewnętrznych. Mogą być to jednostki ścienne, sufitowe, kasetonowe lub kanałowe. W systemie multisplit urządzenie może klimatyzować więcej niż jedno pomieszczenie. Oprócz podstawowych funkcji chłodzenia klimatyzacja może także odprowadzać wilgoć, ogrzewać, oczyszczać powietrze. Klimatyzatory stacjonarne wymagają fachowego montażu i koszt klimatyzacji jest znacznie większy od modeli przenośnych.
Schemat działania klimatyzacji
Jak działa klimatyzacja? Jaka jest budowa klimatyzatora? Jej zasada działania porównywana jest z lodówką. Schemat działania klimatyzacji jest bardzo podobny bez względu na rodzaj urządzenia. Budowa klimatyzatora to sześć podstawowych elementów. Są to: sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny klimatyzacji, parownica i wentylatory. Modele chłodząco-ogrzewające dodatkowo wyposażone są w nagrzewnicę powietrza. Parownik pełni funkcję wymiennika ciepła odbieranego z pomieszczenia. Skraplacz to wymiennik ciepła oddający ciepło na zewnątrz. Zawór rozprężny służy do zmniejszania ciśnienia poprzez rozprężanie czynnika chłodniczego.
W systemie stacjonarnym split do jednostki zewnętrznej podłącza się jedną jednostkę wewnętrzną. Elementy wytwarzające najwięcej hałasu, czyli sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny klimatyzacji umieszczone są w jednostce zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna mieści wentylator i parownik. Wentylator wymusza przepływ powietrza przez cały system. Czyli jedną jednostkę instaluje się w pomieszczeniu i podłącza ją przewodami do jednostki zainstalowanej na zewnątrz budynku. W systemie multisplit do jednostki zewnętrznej można podłączyć nawet dziewięć jednostek wewnętrznych. Koszt klimatyzacji wzrasta wtedy proporcjonalnie do ilości zastosowanych jednostek. Schemat działania klimatyzacji wygląda w ten sposób, że jedną jednostkę instaluje się na zewnątrz budynku i podłącza do niej przewodami jednostki zamontowane na stałe w poszczególnych pomieszczeniach.
Klimatyzacja typu monoloblok bez jednostki zewnętrznej ma podobne zasady działania. Różnica polega na tym, że wszystkie elementy umieszczone są w jednej jednostce umieszczonej wewnątrz pomieszczenia, a ciepłe powietrze odprowadzane jest na zewnątrz rurą. Wymaga to wykonania otworu do wyprowadzenia rury i założenia specjalnej uszczelki lub ciągłego otwarcia okna. Klimatyzatory przenośne split składają się z dwóch jednostek. Taka budowa klimatyzatora, w którym elementy generujące hałas umieszczone są w jednostce i wystawia się ją na zewnątrz, jest bardzo przydatna w sypialniach. Druga jednostka pracująca cicho jest podłączona przewodami i ustawiana w pomieszczeniu. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klimatyzacji domowej.
Jak działa klimatyzacja?
Do działania klimatyzacji niezbędna jest energia elektryczna. Czynnik chłodzący krążący pomiędzy parownikiem a skraplaczem. Sprężarka i zawór zwrotny klimatyzacji umożliwiają przejście czynnika chłodzącego w fazę ciekłą i gazową. W czasie procesu parowania ciepło odbierane jest z pomieszczenia. Czynnik chłodniczy, którym jest sucha przegrzana para, odbiera ciepło z pomieszczenia i zasysa przez chłodniczą rurę ssącą do sprężarki. Wentylatory wymuszają obieg czynnika w układzie chłodniczym. Przechodząc do skraplacza, czynnik chłodniczy ulega kondensacji przy stałym ciśnieniu i temperaturze. Stamtąd przepływa w postaci cieczy do zbiornika. W stanie ciekłym przepływa instalacją do zaworu rozprężnego klimatyzacji. Zawór rozprężny klimatyzacji doprowadza do rozprężenia gazu z wysokiego ciśnienia do niskiego. Od skraplania do parowania. Następnie mieszanina cieczy i pary czynnika chłodniczego przepływa do parownika. Tam przepływając przez lamele, następuje odparowanie go do pary suchej. Przepływając przez parownik, powietrze oddaje ciepło, które wydalane jest na zewnątrz. Na wyjściu z parownika czynnik chłodniczy jest w stanie pary suchej, a powietrze ma niższą temperaturę i wilgotność.
Jak działa klimatyzacja w klimatyzatorach przenośnych? Ta sama zasada działania występuje w klimatyzatorach przenośnych split. Urządzenia bez jednostki zewnętrznej chłodzą sprężarkę powietrzem z chłodzonego pomieszczenia, gdy klimatyzatory przenośne split do chłodzenia sprężarki zużywają powietrze z zewnątrz. Wyrzucanie ciepłego powietrza przez rurę wytwarza lekkie podciśnienie, co w efekcie powoduje zasysanie części powietrza z zewnątrz. Oznacza to brak całkowitej separacji nagrzanego powietrza od powietrza chłodzonego. Większość klimatyzatorów stacjonarnych i klimatyzatorów przenośnych split wyposażona jest w moduł sterujący, pozwalający na zdalne zarządzanie klimatyzacją za pomocą pilota, smartfona czy komputera. Budowa klimatyzatora może być dodatkowo wzbogacona o nagrzewnicę i filtry oczyszczające powietrze czy jonizatory. Podwyższa to koszt klimatyzacji i jej eksploatacji. Urządzenia bez jednostki zewnętrznej najczęściej nie mają dodatkowych funkcjonalności poza pilotem.
Zasada działania klimatyzacji porównywana jest z działaniem lodówki, lecz są to nowoczesne urządzenia wzbogacone o dodatkowe funkcjonalności. Prawidłowy dobór i montaż urządzenia zgodnie ze schematem działania klimatyzacji gwarantuje jego prawidłową pracę. Wysokiej jakości klimatyzator zapewni komfort nawet w czasie największych upałów.