Jak ochłodzić mieszkanie w upalne dni? TOP 5 sprawdzonych sposobów
Wysokie, letnie temperatury potrafią dać się we znaki i zbyt mocno rozgrzać pomieszczenie w bloku. Na szczęście istnieją proste, domowe sposoby, które możemy zastosować w upał. Jak ochłodzić mieszkanie w upalne dni? Jak zmniejszyć temperaturę mieszkania w bloku bez klimatyzacji? Prezentujemy TOP 5 sprawdzonych sposobów, które sprawdzą się w każdym wnętrzu mieszkalnym.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Rozgrzany pokój zorientowany na południe – zamontuj rolety zaciemniające lub grube zasłony
- Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji w upał? Prosty wentylator powietrza
- Najskuteczniejsze domowe sposoby – wietrz pokój nad ranem
- Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? Pamiętaj o odpowiednim nawilżeniu powietrza
- Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? Zastosuj folię przeciwsłoneczną na okno
Rozgrzany pokój zorientowany na południe – zamontuj rolety zaciemniające lub grube zasłony
Niewielkie, zorientowane na południe pomieszczenie w bloku może osiągać bardzo wysokie temperatury. Jak poradzić sobie w upał i zmniejszyć temperaturę w mieszkaniu? Nasz pokój z oknami od strony południowej nagrzewa się pod wpływem działania promieni słonecznych. Na szczęście istnieją bardzo proste, domowe sposoby na poradzenie sobie z tym problemem.
Po pierwsze, pomyślmy o zakupie rolet zaciemniających, które zasłonimy w ciągu dnia. W ten sposób ograniczymy ilość wpadających do pomieszczenia promieni słonecznych. Nasze meble nie będą się tak mocno nagrzewały, co wpłynie na ograniczenie temperatury.
Zamiast rolet zaciemniających świetnie sprawdzą się także grube zasłony blackout. Są to modne produkty, które efektywnie zaciemnią pokój w czasie nocy, umożliwiając komfortowy wypoczynek. Zasłony blackout o jasnej kolorystyce możemy też wykorzystać w czasie dnia. Biała lub kremowa zasłona skutecznie odbija promienie słoneczne i nie dopuści do tego, by pokój uległ nadmiernemu nagrzaniu. Wystarczy, że przysłonimy okno w czasie trwania najsilniejszej ekspozycji słonecznej. W ten sposób nasz pokój bez klimatyzacji będzie bardziej znośny w upał.
Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji w upał? Prosty wentylator powietrza
Gorące pomieszczenie wymaga odpowiedniej wentylacji. Bez tego temperatura będzie jeszcze bardziej dokuczliwa. Rozwiązaniem tego problemu jest wentylator powietrza, który skutecznie schładza pomieszczenie w bloku lub domu jednorodzinnym. W ten sposób skutecznie zmniejszymy temperaturę w dowolnym wnętrzu bez klimatyzacji.
W ofercie sprzedaży znajdziemy wiele wentylatorów do użytku domowego. Najmniejsze wentylatory można zasilić przez port USB. Są to niewielkie wentylatory, które możemy umieścić przy laptopie, schładzając się podczas pracy. Nieco większe i bardziej wydajne wentylatory wymagają zasilania z sieci. Większość z nich świetnie sprawdza się w upał i skutecznie zmniejsza temperaturę.
Różnorodność modeli sprawia, że wentylatory dobrze sprawdzą się zarówno w bloku, jak i w domach jednorodzinnych. Cena poszczególnych modeli waha się w przedziale od kilkunastu do kilkuset złotych. Bardziej zaawansowany wentylator do domowego użytku może kosztować kilka tysięcy złotych.
Niektóre proste, domowe sposoby pozwalają na bardzo efektywne ograniczenie temperatury w pomieszczeniu. Skutecznym pomysłem okazuje się zastosowanie dwóch stojących wentylatorów, jeden umieszczamy na korytarzu i kierujemy do pokoju. Drugi wentylator umieszczamy blisko uchylonego okna. W efekcie uzyskamy możliwość skutecznej cyrkulacji powietrza, a pomieszczenie lekko się wychłodzi. Sprawdź także ten artykuł na temat wyboru klimatyzatora przenośnego.
Najskuteczniejsze domowe sposoby – wietrz pokój nad ranem
Kolejny pomysł, jak ochłodzić mieszkanie w upał polega na regularnym wietrzeniu. Jeśli otwieramy okna w upał, musimy liczyć się z dodatkowym ogrzaniem pomieszczenia. Dlatego zaleca się, by w ciągu dnia okna były szczelnie zamknięte i osłonięte roletą lub grubą zasłoną.
Pomieszczenie wietrzymy wczesnym porankiem lub późnym wieczorem. W ten sposób zapewnimy cyrkulację powietrza i zmniejszymy temperaturę. Pokój będzie dobrze przewietrzony chłodniejszym powietrzem, bez obaw o znaczące zwiększenie temperatury. Przemyślane wietrzenie w bloku bez klimatyzacji może poprawić nasz komfort użytkowania pomieszczeń. Jednocześnie jest to najprostszy, domowy sposób na ochronienie się przed najsilniejszymi, letnimi upałami.
Podczas szybkiego wietrzenia możemy wykorzystać naturalne ruchy powietrza. Jeśli mamy taką możliwość, otwórzmy okna w pokojach znajdujących się po dwóch stronach budynku. W ten sposób zapewnimy sobie przyjemny przeciąg, szybko wywietrzymy pomieszczenie i zapewnimy sobie komfort bez klimatyzacji.
Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? Pamiętaj o odpowiednim nawilżeniu powietrza
Niewielki pokój bez klimatyzacji może być narażony nadmierne nagrzewanie. Wysokim temperaturom na ogół towarzyszy niska wilgotność powietrza, która dodatkowo potęguje dyskomfort mieszkańców. Dlatego warto zadbać o odpowiednie nawilżenie we wszystkich pomieszczeniach.
Jak nawilżyć pokój w upał? Istnieją bardzo proste, domowe sposoby. Pierwszym, łatwym do wykonania jest namoczenie ręcznika i powieszenie go na drzwiach. Woda połączona z wysoką temperaturą zacznie parować, co umożliwi wydajne nawilżenie całego mieszkania. Innym sposobem będzie narzucenie wilgotnego prześcieradła na okno. Pomysł zadziała dwuetapowo. Po pierwsze ograniczy ilość padających do pomieszczenia promieni słonecznych, a po drugie, delikatnie nawilży nasz pokój.
Warto zauważyć, że woda daje przyjemne wytchnienie w upał. Zimna woda może też doprowadzić do delikatnego obniżenia temperatury w mieszkaniu. Efekt możemy wykorzystać także w bloku. Wystarczy, że napełnimy miskę zimną wodą i umieścimy ją w pokoju. Woda będzie się delikatnie nagrzewać, oddając niższą temperaturę do pomieszczenia. Przy okazji zabezpieczymy się przed nadmiernym wysuszeniem powietrza, które potęguje dyskomfort przy wysokich temperaturach.
Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? Zastosuj folię przeciwsłoneczną na okno
Nowoczesna folia przeciwsłoneczna to jedno ze skuteczniejszych sposobów, zabezpieczających pokój przed przegrzaniem. W ofercie sprzedaży znajdziemy folie lustrzane lub specjalne ekrany, które montuje się na zewnątrz okna. Produkty są niemal niewidoczne i nie wpływają na zmniejszenie estetyki elewacji. Jednocześnie odbijają promienie słoneczne i pomagają w zabezpieczeniu pomieszczeń przed nadmiernym przegrzaniem.
Warto zauważyć, że folia przeciwsłoneczna może być bardziej skuteczna niż zasłony czy rolety wewnętrzne. Wiąże się to z samym faktem jej montażu na zewnątrz budynku. W ten sposób szyby nie ulegają nadmiernemu rozgrzaniu i nie oddają tak dużo ciepła do wnętrza.
Rozwiązanie świetnie sprawdza się w nowoczesnych biurach i pomieszczeniach mieszkalnych. Folie lustrzane i ekrany odbijające promienie słoneczne mogą być z powodzeniem wykorzystane na oknach i drzwiach balkonowych. W ofercie sprzedaży produkty niemal transparentne, których nie widać z pomieszczenia. Dzięki temu zabezpieczamy pomieszczenie przed nadmiernym ciepłem, a jednocześnie nie utrudniamy oświetlenia pomieszczenia światłem naturalnym.