Jak schłodzić dom bez klimatyzacji? TOP 5 najlepszych sposobów
Co zrobić, gdy na dworze panuje trudny do wytrzymania upał? Najlepszym sposobem, aby szybko obniżyć temperaturę w mieszkaniu, jest klimatyzacja. Co jednak, kiedy klimatyzacji nie posiadamy lub nie możemy jej zamontować? Nie martw się! Wysoka temperatura może zostać zmniejszona zupełnie innymi sposobami. Jak ochłodzić dom bez klimatyzacji? Zobacz, co możesz zrobić, aby temperatura w domu była niższa.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zobacz, jak ochłodzić dom bez klimatyzacji. Sposoby na dokuczliwe gorąco
1. Zasłonięcie okien
Jeśli chcesz ochłodzić dom, nie posiadając klimatyzacji, bardzo prostym i sprawdzonym sposobem jest zasłonięcie okien od zewnątrz. Wbrew pozorom niedopuszczenie do przegrzewania się mieszkania jest skuteczne i zapobiega przenikaniu gorąca do środka domu. Niepotrzebne ciepło wpada do pomieszczeń właśnie przez okna – wystarczy więc je zasłaniać. W środku mieszkania z reguły mamy rolety, żaluzje bądź zasłony, jednak one mogą nie być wystarczające na dokuczliwe gorąco. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się rolety zewnętrzne.
Dobrym pomysłem może okazać się również naklejenie na szybę folii, która będzie odbijała promienie słoneczne. Możesz również całkiem zasłonić okno. Mimo że w ten sposób odetniesz się od światła słonecznego, uda się jednak obniżyć temperaturę w mieszkaniu. Nie zapominaj również o zamykaniu okien za dnia, ponieważ wtedy będzie wpadało przez nie ciepło. Wietrzyć wybrane pomieszczenia powinno się wyłącznie rano lub wieczorem.
2. Wiatrak
Jak ochłodzić dom bez klimatyzacji? Najprostszym sposobem na upał może być tradycyjny wentylator. Wiatraki z pewnością przyspieszą proces chłodzenia w mieszkaniu. Wiatrak sprawdzi się również wieczorem, gdy wysoka temperatura nie pozwala spokojnie zasnąć. Możesz również skorzystać z dwóch wentylatorów, aby zwiększyć efektywność chłodzenia domu. Jeden z nich umieść w drzwiach wejściowych i skieruj w kierunku pokoju, a drugi ustaw tuż przy oknie. W tak prosty sposób wypuścisz ciepłe powietrze z domu.
Posiadając wiatrak, można wykorzystać go jeszcze do stworzenia chłodzącej… bryzy morskiej! W tym celu sięgnij po plastikową miskę, do której wrzucisz następnie kostki lodu. Ustaw miskę obok wentylatora, a następnie go włącz. Dmuchające w kostki lodu powietrze utworzy tzw. mgiełkę, która przyjemnie będzie chłodzić ciało w upalne lato.
3. Sposoby na nawilżenie powietrza oraz ciała
Jeśli chcesz skutecznie ochłodzić dom bez posiadania klimatyzacji, warto będzie pomyśleć o nawilżeniu powietrza. Nie musisz oczywiście kupować drogiego nawilżacza! Wystarczy, że sięgniesz po mokre ręczniki, które następnie zawiesisz na suszarce bądź kaloryferze. Parowanie wody z ręcznika pozwoli utrzymać obniżoną temperaturę w mieszkaniu.
Skuteczne nawilżenie dotyczy nie tylko powietrza w pomieszczeniu, ale i samego ciała. Na upały pomaga zanurzanie stóp w zimnej wodzie, które odpręża i relaksuje. Warto dodać do takiej miski olejki eteryczne, które mają orzeźwiający zapach (np. lawenda, mięta, cytryna, bergamotka).
Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? Sprawdzone sposoby
4. Przenośny klimatyzator i wietrzenie domu
Klimatyzacja wymaga montażu, jednak przenośny klimatyzator już wcale nie. Jeżeli możesz pozwolić sobie na takie urządzenie, na pewno doskonale spełni swoje zadanie. Klimatyzatory schładzają powietrze w mieszkaniu dzięki odparowywaniu wody. Wystarczy, że napełnisz odpowiedni pojemnik wkładkami, kostkami lodu czy też wodą. Urządzenia nie trzeba montować na stałe. Poza tym przenośny klimatyzator jest o wiele tańszy niż np. pełnowymiarowa klimatyzacja ścienna.
Dobrym sposobem na ochłodzenie mieszkania w czasie upałów jest również wietrzenie pokoju zarówno rano, jak i wieczorem. Właśnie wtedy na zewnątrz jest bowiem jeszcze w miarę chłodno – dzięki czemu do mieszkania wpadnie chłodne powietrze. W przypadku wietrzenia domu nocą warto pamiętać o tym, aby w oknie i drzwiach balkonowych zainstalowana została siatka przeciw owadom takim jak dokuczliwe muchy czy komary. Jeśli jednak decydujesz się na klimę, sprawdź także ten artykuł o kosztach klimatyzacji w domu i mieszkaniu.
5. Odpowiednio dobrana pościel i ubranie
Podczas upalnego lata o wiele lepiej zasypia się pod bawełnianą pościelą. To przewiewny materiał, który będzie pozwalał skórze swobodnie oddychać. Jako że najcieplejszą częścią ciała jest głowa, najbardziej zadbać trzeba właśnie o nią – a w zasadzie o poduszkę pod głowę, która powinna być dobrze schłodzona. Poleca się również włożenie prześcieradła w plastikowy woreczek, a następnie umieszczenia go w zamrażalniku na ok. kwadrans przed pójściem spać. W ten sposób łatwiej i przyjemniej będzie można zasnąć.
Schłodzenie domu poprzez wietrzenie czy zasłanianie okien to jedno. Należy też jednak pamiętać, że wieczorem powinniśmy wkładać na siebie luźniejsze ubrania, które będą uszyte z lnu, jedwabiu albo bawełny. Warto pamiętać również o tym, że jasne kolory ubrań odbiją promienie słoneczne lepiej niż ciemne. Podczas upałów nie zapominaj również o regularnym nawadnianiu się, nawet gdy nie czujesz pragnienia! Stosując się do wszystkich zasad, na pewno nie doświadczysz uprzykrzającego życie gorąca we własnym mieszkaniu.