Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji w domu?

Sprawdzenie szczelności układu za pomocą lampy UV

Zainstalowana w domu lub w mieszkaniu klimatyzacja może ulec rozszczelnieniu. Dlatego tak ważne okazuje się regularne sprawdzenie szczelności układu. Istnieją bardzo skuteczne sposoby, które precyzyjnie wskazują nieszczelność. Jednym z nich jest wykorzystanie lampy UV.

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji lampą UV? Sposoby wykorzystujące promieniowanie ultrafioletowe są stosunkowo proste do przeprowadzenia, jednak wymagają dobrego przygotowania. Możemy wykonać je samemu, jeśli zastosujemy podstawowe zasady bezpieczeństwa i zadbamy o odpowiednie wyposażenie. Po pierwsze musimy posiadać okulary ochronne, które uchronią oczy przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV. Po drugie, konieczne będzie posiadanie lampy UV oraz kontrastu. Nasz kontrast powinien znaleźć się w czynniku roboczym. Dzięki temu będziemy mogli dostrzec nieszczelność w układzie. Kontrast będzie dość dobrze widoczny i pojawi się w miejscu nieszczelności układu.

Niektóre sposoby na sprawdzenie szczelności układu mogą być nieco prostsze do wykonania i przeprowadzimy je samemu. Jak znaleźć nieszczelność klimatyzacji w domu? Jednym ze sposobów okazuje się wykorzystanie środków pieniących. Metoda zyskała dużą popularność dzięki swoim zaletom. Do głównych zalet należy brak konieczności stosowania specjalistycznego sprzętu. Wystarczy nam zwykły środek pieniący w postaci mieszaniny wody i mydła. Jak znaleźć nieszczelność samemu? Sprawdzenie układu wykonujemy poprzez naniesienie środka pieniącego na elementy układu. Klimatyzacja najczęściej rozszczelnia się na zaworach i przewodach. Po naniesieniu środka pieniącego możemy zauważyć pojawianie się bąbelków. Oznacza to miejsce, w którym pojawiła się nieszczelność.

Sposoby analizy z wykorzystaniem środka pieniącego są dość łatwe i wykonamy je samemu. W efekcie dowiemy się, czy klimatyzacja w domu lub w mieszkaniu jest odpowiednio szczelna. Metoda, choć prosta, posiada kilka wad. Wśród najważniejszych jest brak dokładnej analizy i brak możliwości pomiaru stopnia nieszczelności. Mimo tego możemy potraktować ją jako pierwszy krok sprawdzania szczelności w klimatyzacjach.

Sprawdzenie szczelności przy pomocy elektronicznego detektora

Najprostszą odpowiedzią na to, jak znaleźć nieszczelność jest skorzystanie z detektora elektronicznego. Kontrola z użyciem elektronicznego wykrywacza nieszczelności pozwala na dokonanie bardzo dokładnego pomiaru. Urządzenie elektroniczne wykrywa ulatniający się czynnik chłodzący. Proste detektory kupimy już za około 100 zł, jednak lepszej jakości urządzenia okażą się kilkukrotnie droższe.

Jak znaleźć nieszczelność przy użyciu detektora? Wystarczy przesuwać głowicę pomiarową wzdłuż przewodów klimatyzatora. Następnie przechodzimy do pomiarów przy wszystkich podzespołach. Ważne jest to, by przesuwać głowice dość powolnie. Umożliwi to wykrycie ewentualnego wycieku. Jeśli detektor wykryje nieszczelność, poinformuje nas o tym stosownym komunikatem. Przeważnie jest to komunikat dźwiękowy.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze klimatyzatory

Czy wiesz, że możesz kupić klimatyzator i pompę ciepła w jednym urządzeniu? Sprawdź koniecznie najczęściej wybierane urządzenia przez naszych czytelników.

Kolejną odpowiedzią na pytanie, jak sprawdzić szczelność klimatyzacji w domu, jest skorzystanie z pomocy fachowców. Dzięki temu uzyskamy kompleksową analizę stanu klimatyzacji. Niekiedy zatrudnienie fachowca okazuje się znacznie tańsze niż zakup detektora elektronicznego czy profesjonalnej lampy UV. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klimatyzacji.

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji w samochodzie?

Sprawna klimatyzacja przydaje się nie tylko w domu, ale i w samochodzie. W drugim przypadku sprawdzenie szczelności układu może okazać się mniej skomplikowane i bez trudu wykonamy je samemu. Wystarczy przeanalizować wydajność chłodzenia.

Sprawdzenie szczelności klimatyzacji w samochodzie rozpoczynamy od oceny efektywności działania. Wyciek czynnika chłodzącego prowadzi do odczuwalnego zmniejszenia sprawności układu chłodzenia. Dlatego warto włączyć klimatyzację i ocenić jej skuteczność. Pomiar wykonujemy przynajmniej przez kilkanaście minut. Jeśli po tym czasie nie zauważymy pełnej wydajności działania, a wnętrze auta jest nadal rozgrzane, może to świadczyć o nieszczelności układu. W takiej sytuacji warto udać się do serwisu, który profesjonalnie sprawdzi stan szczelności i ilości czynnika chłodniczego.

Do objawów nieszczelności klimatyzacji w samochodzie można też zaliczyć niewielkie plamy oleju. Ich obecność przy przewodach klimatyzacji może być wynikiem wycieku środka smarnego ze sprężarki klimatyzacji. Niestety taka analiza wymaga od nas sporego doświadczenia. Plamy oleistej substancji łatwo pomylić z innymi zabrudzeniami. Co więcej, musimy otworzyć maskę samochodu i dokładnie znać lokalizację poszczególnych, widocznych z zewnątrz elementów układu. Ich dokładana lokalizacja będzie uzależniona od modelu pojazdu.

Wiesz już, jak sprawdzić szczelność klimatyzacji samemu. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych porad, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w tym serwisie. Podpowiemy Ci między innymi, ile waży panel fotowoltaiczny. W osobnym artykule wskażemy też, co to jest rekuperacja do domu i mieszkania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły