Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji? Praktyczny poradnik
Prawidłowo działająca klimatyzacja powinna być w pełni szczelna. Tylko dzięki temu układ chłodzący zainstalowany w naszym mieszkaniu lub w domu będzie pracować z pełną wydajnością. Poniżej dowiesz się, jak sprawdzić szczelność klimatyzacji? Omawiamy najskuteczniejsze sposoby wykrywania nieszczelności. Podpowiadamy, jak znaleźć nieszczelność układu klimatyzacji w domu oraz w samochodzie.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji w domu?
Sprawdzenie szczelności układu za pomocą lampy UV
Zainstalowana w domu lub w mieszkaniu klimatyzacja może ulec rozszczelnieniu. Dlatego tak ważne okazuje się regularne sprawdzenie szczelności układu. Istnieją bardzo skuteczne sposoby, które precyzyjnie wskazują nieszczelność. Jednym z nich jest wykorzystanie lampy UV.
Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji lampą UV? Sposoby wykorzystujące promieniowanie ultrafioletowe są stosunkowo proste do przeprowadzenia, jednak wymagają dobrego przygotowania. Możemy wykonać je samemu, jeśli zastosujemy podstawowe zasady bezpieczeństwa i zadbamy o odpowiednie wyposażenie. Po pierwsze musimy posiadać okulary ochronne, które uchronią oczy przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV. Po drugie, konieczne będzie posiadanie lampy UV oraz kontrastu. Nasz kontrast powinien znaleźć się w czynniku roboczym. Dzięki temu będziemy mogli dostrzec nieszczelność w układzie. Kontrast będzie dość dobrze widoczny i pojawi się w miejscu nieszczelności układu.
Niektóre sposoby na sprawdzenie szczelności układu mogą być nieco prostsze do wykonania i przeprowadzimy je samemu. Jak znaleźć nieszczelność klimatyzacji w domu? Jednym ze sposobów okazuje się wykorzystanie środków pieniących. Metoda zyskała dużą popularność dzięki swoim zaletom. Do głównych zalet należy brak konieczności stosowania specjalistycznego sprzętu. Wystarczy nam zwykły środek pieniący w postaci mieszaniny wody i mydła. Jak znaleźć nieszczelność samemu? Sprawdzenie układu wykonujemy poprzez naniesienie środka pieniącego na elementy układu. Klimatyzacja najczęściej rozszczelnia się na zaworach i przewodach. Po naniesieniu środka pieniącego możemy zauważyć pojawianie się bąbelków. Oznacza to miejsce, w którym pojawiła się nieszczelność.
Sposoby analizy z wykorzystaniem środka pieniącego są dość łatwe i wykonamy je samemu. W efekcie dowiemy się, czy klimatyzacja w domu lub w mieszkaniu jest odpowiednio szczelna. Metoda, choć prosta, posiada kilka wad. Wśród najważniejszych jest brak dokładnej analizy i brak możliwości pomiaru stopnia nieszczelności. Mimo tego możemy potraktować ją jako pierwszy krok sprawdzania szczelności w klimatyzacjach.
Sprawdzenie szczelności przy pomocy elektronicznego detektora
Najprostszą odpowiedzią na to, jak znaleźć nieszczelność jest skorzystanie z detektora elektronicznego. Kontrola z użyciem elektronicznego wykrywacza nieszczelności pozwala na dokonanie bardzo dokładnego pomiaru. Urządzenie elektroniczne wykrywa ulatniający się czynnik chłodzący. Proste detektory kupimy już za około 100 zł, jednak lepszej jakości urządzenia okażą się kilkukrotnie droższe.
Jak znaleźć nieszczelność przy użyciu detektora? Wystarczy przesuwać głowicę pomiarową wzdłuż przewodów klimatyzatora. Następnie przechodzimy do pomiarów przy wszystkich podzespołach. Ważne jest to, by przesuwać głowice dość powolnie. Umożliwi to wykrycie ewentualnego wycieku. Jeśli detektor wykryje nieszczelność, poinformuje nas o tym stosownym komunikatem. Przeważnie jest to komunikat dźwiękowy.
Czy wiesz, że możesz kupić klimatyzator i pompę ciepła w jednym urządzeniu? Sprawdź koniecznie najczęściej wybierane urządzenia przez naszych czytelników.
Kolejną odpowiedzią na pytanie, jak sprawdzić szczelność klimatyzacji w domu, jest skorzystanie z pomocy fachowców. Dzięki temu uzyskamy kompleksową analizę stanu klimatyzacji. Niekiedy zatrudnienie fachowca okazuje się znacznie tańsze niż zakup detektora elektronicznego czy profesjonalnej lampy UV. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klimatyzacji.
Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji w samochodzie?
Sprawna klimatyzacja przydaje się nie tylko w domu, ale i w samochodzie. W drugim przypadku sprawdzenie szczelności układu może okazać się mniej skomplikowane i bez trudu wykonamy je samemu. Wystarczy przeanalizować wydajność chłodzenia.
Sprawdzenie szczelności klimatyzacji w samochodzie rozpoczynamy od oceny efektywności działania. Wyciek czynnika chłodzącego prowadzi do odczuwalnego zmniejszenia sprawności układu chłodzenia. Dlatego warto włączyć klimatyzację i ocenić jej skuteczność. Pomiar wykonujemy przynajmniej przez kilkanaście minut. Jeśli po tym czasie nie zauważymy pełnej wydajności działania, a wnętrze auta jest nadal rozgrzane, może to świadczyć o nieszczelności układu. W takiej sytuacji warto udać się do serwisu, który profesjonalnie sprawdzi stan szczelności i ilości czynnika chłodniczego.
Do objawów nieszczelności klimatyzacji w samochodzie można też zaliczyć niewielkie plamy oleju. Ich obecność przy przewodach klimatyzacji może być wynikiem wycieku środka smarnego ze sprężarki klimatyzacji. Niestety taka analiza wymaga od nas sporego doświadczenia. Plamy oleistej substancji łatwo pomylić z innymi zabrudzeniami. Co więcej, musimy otworzyć maskę samochodu i dokładnie znać lokalizację poszczególnych, widocznych z zewnątrz elementów układu. Ich dokładana lokalizacja będzie uzależniona od modelu pojazdu.
Wiesz już, jak sprawdzić szczelność klimatyzacji samemu. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych porad, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w tym serwisie. Podpowiemy Ci między innymi, ile waży panel fotowoltaiczny. W osobnym artykule wskażemy też, co to jest rekuperacja do domu i mieszkania.
Powiązane artykuły
-
Ile kosztuje klimatyzacja w domu i mieszkaniu?
-
Najczęstsze błędy w użytkowaniu klimatyzacji. Zobacz, czego unikać
-
Jak schłodzić dom bez klimatyzacji? TOP 5 najlepszych sposobów
-
Koszty użytkowania klimatyzacji w domu - zobacz, ile to kosztuje
-
Opinie na temat klimatyzatorów przenośnych - zobacz, co warto wybrać
-
Jaki klimatyzator przenośny wybrać? Modele, ceny, opinie
-
Klimatyzator z funkcją grzania - modele, ceny, sposób montażu, ciekawostki
-
Który klimatyzator do mieszkania w bloku wybrać? Porównujemy
-
Wybieramy klimatyzator pokojowy – rodzaje, ceny, opinie
-
Wybieramy klimatyzator domowy krok po kroku – rodzaje, ceny, opinie
-
Klimakonwektory – rodzaje, ceny, opinie – wiodący producenci, porady
-
Samodzielny montaż klimatyzacji w domu i mieszkaniu krok po kroku
-
Odgrzybianie klimatyzacji krok po kroku - poradnik praktyczny
-
Ranking klimatyzatorów przenośnych bez rury – na co zwrócić uwagę?
-
Jak działa klimatyzacja? Wyjaśniamy zasadę działania krok po kroku
-
Jaki klimatyzator stojący wybrać? Rodzaje, ceny, opinie
-
Klimatyzatory przenośne split - ceny, opinie, polecane modele
-
Jaki klimatyzator do rekuperacji wybrać? Wyjaśniamy
-
Jak zrobić wentylację w starym domu? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Opinie o klimatyzatorach wodnych - rodzaje, zasada działania, ceny, porady
-
Mini klimatyzator domowy - zasada działania, opinie, wiodący producenci
-
Wentylator do użytku domowego – ceny, rodzaje, porady
-
Kupujemy klimatyzator - klimatyzacja domowa bez tajemnic
-
Klimatyzacja do domu i mieszkania – przegląd produktów, cen i kosztów użytkowania
-
Jaki wentylator sufitowy wybrać? Sprawdzamy rodzaje, ceny i opinie
-
Kurtyny powietrzne – jaką wybrać? Rodzaje, ceny, opinie, porady