Czy klimatyzator można podłączyć do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? W jakim celu wykonuje się takie połączenie?

Wentylacja mechaniczna i klimatyzacja to dwa systemy o nieco odmiennym przeznaczeniu, jednak ich dobrze przemyślane połączenie pozwala na uzyskanie najlepszych efektów. Rekuperator z klimatyzatorem zapewnia najbardziej wydajne chłodzenie wentylowanego powietrza w okresie letnim. Z kolei zimą do pomieszczeń dostanie się wstępnie ogrzane, czyste powietrze z kanałów nawiewnych.

Wentylacja mechaniczna pobiera czyste powietrze z zewnątrz za pomocą czerpni. System wentylacyjny zostaje wyposażony w wentylatory, które wymuszają obieg powietrza. Czyste powietrze z zewnątrz dostaje się do pomieszczeń przez kanały nawiewne. Przed wtłoczeniem do pomieszczenia ulega wstępnemu ogrzaniu w wymienniku ciepła i oczyszczeniu w filtrach. Dzięki temu zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne budynku, a powietrze docierające z wentylacji jest przyjazne alergikom.

Jak działa rekuperacja latem? W okresie upałów wymiennik ciepła działa odwrotnie niż zimą, zapewniając wstępne chłodzenie powietrza w kanałach nawiewnych. Ogrzane powietrze z zewnątrz dociera do wymiennika przez kanały nawiewne. Tam wytraca część ciepła dzięki powietrzu z kanałów wywiewnych. W efekcie rekuperacja latem umożliwia delikatne chłodzenie, jednak nie jest tak wydajna jak klimatyzacja. Na szczęście możemy wykonać połączenie wentylacji i klimatyzacji. Wystarczy nam odpowiedni klimatyzator do rekuperacji. Połączenie powinno być przewidziane już na etapie projektowania całej instalacji. Dzięki temu rekuperator z klimatyzatorem będą w stanie zapewnić najbardziej wydajne chłodzenie pomieszczeń w okresie letnim.

Klimatyzator do rekuperacji – metody łączenia. Podstawowe zasady doboru klimatyzatorów

Kanałowy klimatyzator do rekuperacji – najprostszy układ bez recyrkulacji powietrza

Jak już ustaliliśmy, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła może wydajnie współpracować z klimatyzacją. Rekuperator z klimatyzatorem łączy się na kilka sposobów. Wybór odpowiednich urządzeń i specyfikę połączenia instalacji warto powierzyć doświadczonemu wykonawcy. Projekt wentylacji z klimatyzacją musi uwzględniać najistotniejsze parametry pomieszczeń, specyfikę budynku oraz oczekiwaną wydajność instalacji.

Najprostsze połączenie to rekuperator z klimatyzatorem kanałowym w układzie bez recyrkulacji powietrza. Tego rodzaju klimatyzacja w rekuperacji zostaje zamontowana po stronie powietrza nawiewanego, tuż za wymiennikiem ciepła. Jak działa takie połączenie? Wentylacja mechaniczna pobiera powietrze z czerpni i zapewnia filtrację oraz wstępne chłodzenie w wymienniku ciepła. Za rekuperacją montuje się klimatyzator kanałowy, zapewniający dalsze schłodzenie powietrza do temperatury zadanej. Schłodzone powietrze dostaje się do pomieszczeń przez anemostaty.

Jak dobrać klimatyzator do rekuperacji? Nasze połączenie będzie działać wydajnie, jeśli zastosujemy się do podstawowych zasad doboru poszczególnych elementów. Pamiętajmy, że klimatyzator do rekuperacji bez recyrkulacji musi posiadać podobną lub mniejszą wydajność co współpracująca z nim wentylacja mechaniczna. Zastosowanie klimatyzatora o większej wydajności niż wentylacja mechaniczna nie jest właściwym rozwiązaniem i może wpłynąć na zmniejszenie funkcjonalności całej instalacji.

Kanałowy klimatyzator do rekuperacji z systemem recyrkulującym

Kanałowy klimatyzator do rekuperacji zapewnia stosunkowo łatwe połączenie oraz wydajne chłodzenie pomieszczeń. Jednak nie sprawdzi się w instalacjach wymagających większej mocy chłodniczej. Rozwiązaniem tego problemu jest rekuperator z klimatyzatorem kanałowym w układzie z recyrkulacją. Warto bowiem zauważyć, że wydajne chłodzenie pomieszczeń na ogół wymaga większej ilości powietrza, niż wynika to z potrzeb wentylowania. W związku z tym klimatyzator kanałowy z recyrkulacją umożliwia zwiększenie wydajności systemu chłodzenia. Pozwala to na dobór klimatyzatora o większej wydajności niż w przypadku wentylacji mechanicznej.

Na ogół rekomenduje się, by wydajność klimatyzatora przekraczała wydajność klimatyzacji o maksymalnie ¼. Jeśli różnice pomiędzy wymaganą wydajnością wentylacji mechanicznej, a klimatyzacji są znacznie większe, zaleca się montaż dwóch oddzielnych systemów. Zbyt duża wydajność klimatyzacji w porównaniu do mniejszej wydajności wentylacji utrudniałaby możliwość wydajnej regulacji pracy. System w układzie z recyrkulacją pozwala na bardzo wydajne chłodzenie we wszystkich pomieszczeniach. Tego typu połączenie zyskuje na znaczeniu w porze silnych upałów.

Klimatyzator do rekuperacji podłącza się do kanału nawiewnego. Podstawową różnicą dzielącą go od opisanej wcześniej instalacji jest obecność systemu recyrkulującego. Część powietrza z pomieszczeń (np. z pokoju dziennego) zostaje pobrana przez kanał wywiewny, który następnie kieruje ją do klimatyzatora. Ochłodzone powietrze z klimatyzatora miesza się z czystym powietrzem nawiewanym z wymiennika ciepła. W ten sposób wentylacja mechaniczna nie musi działać na zwiększonej wydajności, a klimatyzator umożliwia wydajne chłodzenie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł: Co to jest rekuperacja? Wyjaśniamy zasady działania wentylacji mechanicznej.

Wybór klimatyzatora kanałowego do wentylacji – najważniejsze zasady umożliwiające wydajne chłodzenie

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, który klimatyzator do rekuperacji będzie najlepszy. Dobór elementów systemu będzie uzależniony od wielu indywidualnych czynników. Pierwszym jest zysk ciepła we wnętrzach budynku.

Jak już wiemy, rekuperacja latem delikatnie chłodzi powietrze z zewnątrz. Jednak nie oznacza to, że temperatura w pomieszczeniach będzie się dodatkowo obniżać po zwiększeniu przepływu powietrza. W instalacji pojawia się klimatyzator, który powinien posiadać odpowiednią moc chłodniczą. Przyjmuje się, że moc chłodnicza klimatyzatora powinna być zbliżona do zysków ciepła, które posiada budynek.

Co ważne, niektóre budynki wznoszone w technologii szkieletowej lub modułowej wymagają zastosowania większej mocy klimatyzatora. W obliczeniach uwzględnia się również liczbę użytkowników domu, poziom nasłonecznienia budynku, wielkość pomieszczeń, a nawet ich układ w budynku. Ze względu na wiele zmiennych, dobór mocy chłodzenia klimatyzatora warto powierzyć doświadczonemu wykonawcy całego systemu.

Klimatyzacja i rekuperacja latem – jakie zalety może przynieść takie połączenie?

Jak już ustaliliśmy na samym początku, rekuperacja latem schładza powietrze w kanałach nawiewnych. Wymiennik ciepła umożliwia lekkie schłodzenie powietrza wędrującego do pomieszczeń, jednak nie wpłynie istotnie na zmniejszenie temperatury w budynku. Rekuperator z klimatyzatorem świetnie poradzi sobie z tym zadaniem. Mieszkańcy zyskają możliwość regulacji temperatury w konkretnych pomieszczeniach, co jest dość istotnym atutem.

Warto także zauważyć, że wentylacja mechaniczna z klimatyzatorem pozwala na lepszą kontrolę wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Zbyt suche powietrze wydobywające się z klimatyzacji jest częstym mankamentem tego rodzaju instalacji. Połączenie klimatyzator i wentylacja mechaniczna może całkowicie wyeliminować tą niedogodność. W wymiennikach obrotowych znajduje się higrostat, kontrolujący poziom wilgotności docierającej przez kanały nawiewne. Regulacja odbywa się bezpośrednio na sterowniku i jest bardzo prosta. W efekcie powietrze w wentylowanych i klimatyzowanych pomieszczeniach zostaje pozbawione zanieczyszczeń (system filtracji) oraz posiada optymalne nawilżenie.

Rekuperacja latem może być dodatkowo wspomagana poprzez gruntowy wymiennik ciepła. Połączenie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, klimatyzacji oraz gruntowego wymiennika ciepła zapewnia największe możliwości wydajnej regulacji temperatury i parametrów powietrza w pomieszczeniach. Niestety tego typu, bardziej rozbudowana instalacja oznacza także wyższy koszt inwestycji.

ikona podziel się Przekaż dalej