Klimatyzator do mieszkania – sposób na upały

Zasada działania klimatyzatora

Trudno czuć się komfortowo w pomieszczeniu, w którym temperatura przekracza 25°C. Z tego względu w okresie wzmożonych upałów warto zaopatrzyć się w klimatyzator do mieszkania. Klimatyzator pokojowy może mieć wydajność pozwalającą na znaczne obniżenie temperatury. Przesada z wychładzaniem pomieszczenia również może być szkodliwa, ponieważ różnica temperatur między otoczeniem i mieszkaniem większa niż 7°C grozi przeziębieniem.

Działanie chłodzące klimatyzatora opiera się na odparowaniu czynnika chłodzącego z wykorzystaniem ciepła pobranego z otoczenia. Odparowany czynnik jest sprężany i przetłaczany do skraplacza. Za zaworem rozprężnym spada jego ciśnienie i temperatura. W zamkniętym cyklu czynnik chłodzący trafia ponownie do parownika, gdzie zamieniając się w parę pobierze kolejną porcję ciepła z powietrza z chłodzonego pomieszczenia. Dzięki zastosowaniu filtra, powietrze w pomieszczeniu z klimatyzatorem jest przy okazji oczyszczane.

Wbudowany wentylator zapewnia przepływ powietrza, a panel zdalne sterowanie urządzeniem. Klimatyzator do domu z funkcją grzania umożliwia odwrócenie kierunku cyklu i wtedy powietrze w pomieszczeniu zostaje podgrzewane. Bardziej zaawansowane klimatyzatory są wyposażone w nagrzewnicę powietrza.

Wbrew temu co mogłoby się wydawać, działanie klimatyzatora nie polega na wytwarzaniu chłodu, ale na pobieraniu ciepła z jednego miejsca i przenoszeniu go do drugiego. Nie wdając się w techniczne detale można stwierdzić, że przenośna klimatyzacja mobilna działa podobnie jak chłodziarka. Następuje wymiana ciepła między czynnikiem chłodzącym i powietrzem w pomieszczeniu. Uczucie orzeźwienia następuje, jak tylko uruchomi się klimatyzator. Nowoczesne klimatyzatory stojące, mobilne, pracują zwykle w zaprogramowany sposób. Czujnik temperatury dokonuje pomiaru w pomieszczeniu klimatyzowanym i w czasie rzeczywistym przekazuje zmierzoną wartość do sterownika. Zgodnie z zadaną docelową wartością temperatury, w zależności od mocy urządzenia, zostaje automatycznie wyliczona ilość zbędnego ciepła i konieczna ilość chłodnego powietrza, jak musi być dostarczona do pomieszczenia.      

Klimatyzator przenośny i stacjonarny  

Koszt klimatyzacji w całym domu jest znaczny i taka instalacja przekracza czasem możliwości finansowe właściciela domu. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem może się okazać mobilna, przenośna klimatyzacja. Klimatyzatory stojące na podłodze z możliwością ich przenoszenia mają wydajność mniejszą od stacjonarnych, ale są łatwe w zastosowaniu i stosunkowo tanie. Miniklimatyzator bez trudu da się przenosić do różnych pomieszczeń.

Aby wewnętrzny klimat domu uczynić w okresie upałów bardziej znośnym, stosowane są różne rozwiązania klimatyzacji. Nowoczesne instalacje nadają się nie tylko do chłodzenia, ale również do osuszania budynku. Klimatyzatory stojące i wiszące mogą filtrować powietrze w pomieszczeniu, a nawet je ogrzewać. Nie zawsze możliwy do zrealizowania kompleksowy wewnętrzny system klimatyzacji wbudowany w ściany, mogą w znacznym stopniu zastąpić klimatyzatory stojące. Przenośna klimatyzacja mobilna, podobnie jak stacjonarna, pozwala na oczyszczenie powietrza we wnętrzu z pyłków i kurzu.

Wybierając klimatyzator pokojowy albo do biura dobrze jest wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • wielkość klimatyzowanego pomieszczenia,
 • pojemność cieplną budynku (duża pojemność cieplna domu o masywnej konstrukcji działa stabilizująco na system grzewczy i chłodzący, natomiast budynki lekkie pozwalają na szybsze zmiany wewnętrznych warunków),
 • stopień izolacji termicznej ścian, sufitów i okien,
 • wielkość powierzchni przeszklonych,
 • liczba osób przebywających w domu,
 • rodzaj mieszkania (poddasze, mieszkanie wielokondygnacyjne, itp.),
 • preferencje mieszkańców odnośnie optymalnej dla nich temperatury.

Rodzaje i ceny przenośnej klimatyzacji

Dwie grupy klimatyzatorów przenośnych

Mobilne urządzenia obniżające temperaturę powietrza w pomieszczeniu można podzielić na klimatyzatory zaopatrzone w rurę odprowadzającą na zewnątrz ciepłe powietrze i urządzenia bez takiej rury. Ponieważ tę drugą grupę określa się zwykle mianem klimatyzerów, pierwsza dzieli się na:

1. Klimatyzatory stojące monoblokowe

Klimatyzator monoblokowy z pojedynczą rurą

Klimatyzator monoblokowy z pojedynczą rurą jest najprostszym tego typu urządzeniem i najłatwiejszym w instalacji. Jak już sama nazwa „monoblokowy” wskazuje, wszystkie elementy składowe są zebrane w jednej obudowie ustawionej na rolkach. Łatwo daje się przemieszczać z jednego pomieszczenia do drugiego, wymaga jednak odprowadzenia gorącego powietrza na zewnątrz. Do tego celu służy elastyczna rura o średnicy 100 do 150 mm.

Można ja wystawić za uchylone okno albo podłączyć do kratki wentylacyjnej. Istnieje też możliwość wyprowadzenia rury przez wykonany w ścianie otwór. Klimatyzator monoblokowy jest dosyć wydajny, jego moc waha się od 2000 do 4000 W, a jedno urządzenie jest w stanie schłodzić pomieszczenie o powierzchni ponad 35 m2. Mają opinie dosyć głośnych: hałaśliwość klimatyzatora przekraczająca 60 dB może być uciążliwa. Wysokiej klasy klimatyzatory monoblokowe są wyposażone w programatory, dające możliwość ustalenia godziny startu, zatrzymania i pożądanej temperatury.

Ceny klimatyzatorów przenośnych zależą od mocy urządzenia i producenta. Oto kilka przykładów:

 • Klimatyzator przenośny Warmtec Morso KP40W 4 kW do 46m² - ceny od 2999 zł
 • Klimatyzator przenośny Warmtec Morso KP53W 5,3 kW do 60m² - ceny od 3499 zł
 • Klimatyzator przenośny VACO Arrifana VAC0909W (2,5 kW) do 25m² - ceny od 1999 zł
 • Klimatyzator przenośny BLAUPUNKT Moby Blue (3,2 kW) do 30m² - ceny od 2699 zł

Klimatyzator monoblokowy z podwójną rurą

W odróżnieniu od poprzedniego klimatyzatora ten typ dysponuje dwiema rurami: jedna służy do doprowadzenia świeżego powietrza z zewnątrz i druga do odprowadzenia gorącego powietrza z pomieszczenia. To rozwiązanie umożliwia wymianę powietrza poprzez nawiew schłodzonego strumienia bez większego wpływu na ciśnienie w mieszkaniu (nie tworzy się podciśnienie, jak w pierwszym przypadku). Skuteczność klimatyzatora poprawia się, a wydajność energetyczna staje się bardziej korzystna.

Klimatyzator pokojowy z dwiema rurami jest skuteczny, jednak wymaga wyprowadzenia przez okno albo przez specjalnie wykonane w ścianie otwory rury dopływowej i odpływowej powietrza. Chociaż rzadziej spotykane, mają mimo to opinie „elity” wśród klimatyzatorów monoblokowych.

2. Klimatyzatory przenośne typu split

Nazwa pochodzi od angielskiego split = „podzielić, rozdzielić”. Urządzenie funkcjonuje tak samo jak klimatyzator monoblokowy, z tym że składa się z dwóch oddzielnych i w różnych miejscach zlokalizowanych elementów. Grupa sprężarki i kondensacji jest zainstalowana na zewnątrz mieszkania, natomiast mobilny aparat chłodzący może być wewnątrz ustawiony w dowolnym miejscu, pod warunkiem, że będzie połączony elastyczną rurą z częścią zewnętrzną. Jak widać, mobilny klimatyzator typu split nie jest aż tak bardzo mobilny, ponieważ musi być zawsze w zasięgu swojej części zewnętrznej.

Zaletą klimatyzatorów przenośnych typu split jest ich mniejsza masa i większa poręczność, a przede wszystkim cicha praca. Moc waha się od 2000 do 4000 W.

Orientacyjny dobór mocy przenośnego klimatyzatora w zależności od wielkości mieszkania:

Moc klimatyzatora

Powierzchnia pomieszczenia

Maksymalna kubatura pomieszczenia

2000 W

15 m2

37 m3

2500 W

25 m2

62 m3

3500 W

35 m2

87 m3

4000 W

54 m2

135 m3

Klimatyzer to nie klimatyzator przenośny

Mały czy duży klimatyzator przenośny zapewnia wewnętrzy komfort cieplny w domu działając na zasadzie chłodziarki. Obniżenie temperatury utrzymuje się przez dosyć długi czas po wyłączeniu urządzenia. Niskie ceny i pozytywne opinie mają urządzenia zwane klimatyzerami.

Klimatyzer jest odmianą wentylatora, który nie tylko wprawia powietrze w ruch, dając złudzenie chłodu (temperatura powietrza nie zmienia się wszak na skutek mieszania), ale rzeczywiście je schładza, wykorzystując wodę albo kostki lodu. W przeciwieństwie do klimatyzatora nawilża powietrze, a nie wysusza.

Klimatyzer, niczym miniklimatyzator, jest w stanie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o około 4°C, jeśli nie jest ono zbyt duże (do 30 m2). Są to urządzenia również tanie w eksploatacji i ekologiczne; zużycie energii elektrycznej jest bardzo niewielkie.

ikona podziel się Przekaż dalej