Dlaczego warto mieć wentylator sufitowy?

Podsufitowe wentylatory nie są dziś tak popularne, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Wówczas lampę z wentylatorem znaleźć można było w wielu polskich mieszkaniach, a same wiatraki na suficie były niemal tak samo powszechne, jak dobrze wszystkim znane meblościanki. Dziś żyrandole z wiatrakiem wracają do łask Polaków, oczywiście różniąc się znacznie od produktów znanych przed laty. Podobnie jak wówczas, również obecne wiatraki sufitowe, poza swoją funkcją praktyczną są także doskonałą dekoracją wnętrza (np. białe wiatraki na sufit).

Wiatrak sufitowy ceniony jest przede wszystkim za swoją funkcjonalność i uniwersalność. Wbrew pozorom, podsufitowy wentylator posłuży nie tylko latem, kiedy słaba cyrkulacja powietrza skutkuje ciężkim do wytrzymania zaduchem w mieszkaniu. Jako że wentylator sufitowy znajduje się w centralnej części pomieszczenia, jest w stanie skutecznie rozprowadzić zimne powietrze. To zaleta wentylatorów, których łopatki obracają się w lewą stronę.

Jeżeli wiatrak sufitowy jest bardziej zaawansowany, ze zmiennym kierunkiem obrotowym, posłuży zimą do dogrzania wnętrza domu czy mieszkania. Obrót łopatek w prawą stronę sprawia bowiem, że powietrze nawiewane jest ku górze, zwiększając tym samym efektywność ogrzewania. Obie funkcje pozwalają zaoszczędzić na rachunkach, odpowiednio klimatyzacji i ogrzewaniu. Oszczędności sięgają nawet 25-30%.

Oczywiście to nie wszystkie funkcje, jakie mogą mieć w sobie wentylatory na sufit. Niekiedy to połączenie lampy z wentylatorem, innym natomiast żyrandola z wiatrakiem regulującym poziom wilgotności. Rzecz jasna im wentylator sufitowy bogatszy w funkcje, tym wyższa jest jego cena. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wentylatorach do użytku domowego.

Jak wybrać wiatrak sufitowy?

Najważniejsze parametry podsufitowych wentylatorów

Wybór wentylatora sufitowego nie może być podyktowany wyłącznie jego ceną. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim parametry techniczne urządzenia, a w tym:

 • Obroty silnika — prędkość, z jaką może funkcjonować wentylator sufitowy. Podczas letnich upałów pełen komfort dadzą wiatraki, których łopatki wykonają ponad 200-250 obrotów na minutę. Funkcjonalny wentylator pozwala regulować prędkość obrotów w zależności od zapotrzebowania. Nie będzie wówczas konieczności wykorzystywania pełnej mocy urządzenia, jeżeli nie wymaga tego sytuacja (np. dla pozbycia się przykrego zapachu). Wentylator powinien mieć również system dostosowania kierunku obrotów łopatek, dzięki czemu posłuży do schładzania pomieszczenia, jak i jego niewielkiego ogrzewania.
 • Moc — dobry wentylator sufitowy ma moc co najmniej ok. 20 W.
 • Rodzaj materiału — rynek oferuje wiatraki na sufit, których łopatki są wykonane z drewna lub tworzyw sztucznych. Pierwsze mają wyższe ceny, ale za to są atrakcyjniejsze pod względem estetycznym. Dodatkowo drewniane elementy wymagają odrobiny pielęgnacji, dzięki czemu będą odporne na upływ czasu i czynniki zewnętrzne. Zdecydowanie tańsze cenowo, a przy tym całkiem funkcjonalne są wentylatory sufitowe z tworzywa sztucznego.
 • Wymiary — rozmiar wentylatora podsufitowego jest ważny dla bezkolizyjnej pracy łopatek, ale również efektywności. W mniejszych pomieszczeniach (np. łazience) wystarczy wiatrak o rozpiętości łopat do 80 cm. Przy pomieszczeniach o powierzchni ok. 15 mkw. wiatrak powinien mieć średnicę ok. 100 cm, a 30 mkw. - do 150 cm. Doborowi pod kątem powierzchni poświęciliśmy osobny akapit, który znajduje się w dalszej części artykułu.
 • Głośność pracy — im większy wentylator, tym wyższa jego cena, a co więcej jest on również głośniejszy, co może być uporczywe dla domowników. Warto stawiać na wiatraki jak najcichsze, optymalnie generujące hałas w granicach 40-45 dB.
 • Możliwość wymiany elementów — nie wszystkie wentylatory sufitowe dają możliwość wymiany elementów. O ile nowy wiatrak nie sprawia problemów, kiedy okres gwarancyjny się skończy, lepiej, a przede wszystkim taniej wymienić uszkodzone łopatki, aniżeli kupować nowy sprzęt. Niestety, nie każdy wiatrak podsufitowy daje taką możliwość.
 • Wygląd — każdy wiatrak rzuca się w oczy, a więc ważny jest jego wygląd. Wentylator należy dobrać do wnętrza, aby stanowił jego dodatkową i ciekawą dekorację. Tyczy się to materiału (np. drewno), koloru (np. biały) czy elementów dekoracyjnych (np. lampa z wentylatorem).
 • Dodatkowe funkcje — wiatraki mogą mieć dodatkowe funkcje i rozwiązania. Często to żyrandole z wiatrakiem, które jednocześnie oświetlają pomieszczenia. Ważne natomiast, aby lampa i wiatrak były od siebie niezależne i mogły pracować oddzielnie. Ciekawą funkcją jest czujnik wilgotności. Wentylator z takim dodatkiem analizuje poziom wilgotności w pomieszczeniu i uruchamia wirnik, kiedy jest on zbyt wysoki. Inne wiatraki mają czujniki dymu czy pary, zalecane są m.in. do kuchni czy łazienki.
 • System obsługi — wentylator może zostać uruchomiony na kilka różnych sposobów. Dawniej popularny był uruchamiający wiatrak sznureczek. Obecnie to rzadkość, aczkolwiek do znalezienia na rynku. Najpopularniejszą opcją jest włącznik na wzór lampy. Nowoczesne, bardziej komfortowe rozwiązania to pilot lub montowany na ścianie panel sterowania. Często daje on możliwość ustawienia pracy wentylatora o wybranych porach dnia. Większa funkcjonalność i komfort to oczywiście wyższa cena wiatraka.

Jak dobrać wentylator sufitowy do wielkości pomieszczenia?

Jednym z kluczowych parametrów jest dobranie wentylatora pod kątem wielkości pomieszczenia, w którym się on znajduje. Zależność między średnicą wentylatora a metrażem pomieszczeń wygląda następująco:

 • przestrzeń ok. 9 mkw. – np. łazienki; wentylator o rozpiętości łopat ok. 80 cm.
 • przestrzeń ok. 15 mkw. – np. kuchnie, łazienki, małe sypialnie; wentylator o rozpiętości łopat co najmniej 100 cm.
 • przestrzeń ok. 40 mkw. – większe pomieszczenia; wentylator o rozpiętości łopat 130-150 cm.
 • przestrzeń ponad 50 mkw. – niezbędny wiatrak sufitowy przemysłowy; wentylator o rozpiętości łopat ponad 150 cm.

Oczywiście w większych pomieszczeniach można zdecydować się na kilka mniejszych wentylatorów. To jednak rozwiązanie spotykane rzadko, a w warunkach domowych w ogóle. Przy większych powierzchniach rozmieszczenie paru mniejszych wiatraków w kilku miejscach sufitu zapewni efektywną pracę przy zachowaniu cichej pracy.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele pomp ciepła

Szukasz nowoczesnej pompy ciepła do ogrzewania swojego domu? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najpopularniejsze modele.

Ile kosztuje wentylator na sufit?

Ceny wiatraków sufitowych

Zakup wentylatora sufitowego to dobre rozwiązanie. Urządzenie posłuży w upalne dni latem i dodatkowo ogrzeje pomieszczenie zimą. W ten sposób można zaoszczędzić na ogrzewaniu i klimatyzacji. Jednak niezależnie od jego funkcjonalności, przede wszystkim uwagę należy zwrócić na jakość. Tu natomiast wiele zależy od producenta.

Pośród marek oferujących wiatraki z górnej półki pod kątem jakości, a przy tym dostępne w atrakcyjnej cenie, są m.in.:

 • Westinghouse,
 • Dospel,
 • Tywent,
 • Danfoss,
 • Descon,
 • Dedra.

Każdy z powyższych producentów w swoje ofercie ma bardzo różne wentylatory, tak pod kątem wymiarów (np. 80 cm, 100 cm, 150 cm), funkcji (np. wiatrak z czujnikiem dymu, pary lub wilgotności), koloru (np. białe), mocy (np. 20 W) i innych parametrów.

Mężczyzna montujący wentylator sufitowy, a także wiatrak sufitowy, jego rodzaje i cena
Jaki wentylator sufitowy wybrać, czyli polecany wiatrak sufitowy i jego cena

Różna jest także cena wiatraków sufitowych. Najtańsze kosztują nawet poniżej 50 zł, aczkolwiek nie są to urządzenia, które posłużą przez lata. Lepsze wentylatory, które nie będą wymagały napraw lub wymiany, nabyć można za ponad 100 zł. Oczywiście to wciąż dolna półka cenowa, gdyż wentylatory z dodatkowymi funkcjami, lampą, łopatkami z drewna itp. kosztować mogą blisko, a nawet ponad 2000 zł.

Przykładowe ceny wybranych wentylatorów sufitowych

Producent

Wentylator

Cena

HUNTER

CLASSIC; śr. 132 cm; brak punktu oświetleniowego; dwa kierunki obrotów; 72/147/195 obr./min

ok. 2320 zł

AIRFUSION

QUEST II; śr. 132 cm; brak punktu oświetleniowego; dwa kierunki obrotów; 90/130/220 obr./min

ok. 400 zł

WESTINGHOUSE

BENDAN; śr. 132 cm; 1 punkt świetlny; dwa kierunki obrotów; pilot; 86/124/175 obr./min

ok. 620 zł

AireRyder

CLASSIC II; śr. 107 cm; 1 punkt świetlny; dwa kierunki obrotów; 100/160/235 obr./min

ok. 360 zł

CASA FAN

BIG SMOOTH ECO; śr. 220 cm; brak punktu oświetleniowego; pilot; 6 prędkości (maksymalna 101 obr./min)

ok. 2500 zł

Co zamiast wiatraka sufitowego?

Wentylator na suficie, zwłaszcza nowoczesny, to opcja warta bliższego zainteresowania. Taki wybór niesie w sobie wiele korzyści, a jeżeli to produkt renomowanego producenta i z możliwością wymiany jego części, z pewnością posłuży domownikom wystarczająco długo. Jednak nie każdy może i chce montować wentylator na suficie. Czy jest dla niego jakaś alternatywa?

Pewną opcją może być wentylator stojący. To urządzenie stawiane na podłodze, w którym śmigło o średnicy co najmniej 40 cm jest umieszczone na 1-1,5-metrowym stojaku. Ten rodzaj wentylatora sprawdzi się w większych pomieszczeniach, zwłaszcza że w wielu modelach zachodzi możliwość regulacji osi obrotu oraz natężenia strumienia powietrza. Nie każdy wiatrak stojący ma jednak wystarczająco stabilną podstawę, co jest niezbędne dla jego pracy.

To oczywiście tylko pewna opcja zastępcza, gdyż w żadnym wypadku nie można porównać wentylatorów stojących i sufitowych. Oba rodzaje wiatraków to zupełnie różne od siebie produkty, o innej średnicy wirników, mocy czy funkcjonalności. Z pewnością znacznie efektywniejsze są wentylatory sufitowe, choć dużym plusem wiatraków na podstawie jest ich mobilność.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły