Klimakonwektory – zastosowanie i sposób działania

Klimakonwektor pokojowy to nic innego, jak wymiennik ciepła, który pełni rolę zarówno grzejnika, jak i również klimatyzatora. W celu prawidłowego działania, urządzenie musi być podłączone do instalacji chłodniczej oraz grzewczej. Medium w wymienniku ciepła stanowi woda, która z urządzenia przedostaje się z rur oraz lamel wykonanych z aluminium. Maksymalne ciśnienie wynosi do 15 barów. Dzięki temu pomieszczenie w razie potrzeby może być bardzo szybko schłodzone lub ogrzane.

Ze względu na budowę oraz sposób działania, klimakonwektory możemy podzielić na:

  • Klimakonwektor dwururowy – urządzenie tego typu wyposażone jest tylko w jeden wymiennik, przez co mogą zamiennie ogrzewać bądź działać jako klimatyzator.
  • Klimakonwektor czterorurowy – urządzenie posiada dwa wymienniki, w skład których wchodzi chłodnica oraz nagrzewnica. To właśnie dzięki nim możliwa jest praca w dwóch trybach naraz. Klimakonwektor czterorurowy, to doskonałe rozwiązanie nie tylko do domów jednorodzinnych, ale przede wszystkim do budynków użytkowych.
  • Klimakonwektor indukcyjny – działają w oparciu o powietrze, które ogrzewane jest wewnątrz urządzenia, a następnie ukierunkowane na nagrzewnicę. Klimakonwektor indukcyjny w swojej budowie nie posiada wentylatora.
  • Klimakonwektor wentylatorowy – w odróżnieniu od klimakonwektora indukcyjnego, urządzenie wyposażone jest w wentylator. W ten sposób dochodzi do przepuszczenia powietrza z wymiennika w kierunku pomieszczenia. Klimakonwektor wentylatorowy ze względu na obecność filtra, może być zainstalowany do instalacji wentylacyjnej.
  • Klimakonwektor kanałowy – urządzenie wyróżnia się sprężem na poziomie 80 Pa, co jest wartością około dwukrotnie wyższą w porównaniu do klimakonwektora wentylatorowego. Klimakonwektor kanałowy najczęściej wykonany jest ze stalowej obudowy, filtr ulegający regeneracji, a także system dostosowanych sterowników. Jeśli jednak szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację grzewczą, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do ofert wykonawców.

Klimakonwektory – rodzaje i zalety

Wymienniki ciepła dzielimy również pod względem miejsca ich montażu. Pod tym względem wymienimy:

  • Klimakonwektor ścienny – klasyczne urządzenie znajduje zastosowanie w każdym pomieszczeniu, w którym możemy pozwolić sobie na zagospodarowanie wolnej przestrzeni na ścianie
  • Klimakonwektor sufitowy – jest to powszechnie stosowane rozwiązanie, które wykorzystuje się przede wszystkim w biurowcach, sklepach oraz innych budynkach użytkowych
  • Klimakonwektor podłogowy – tego typu klimakonwektor montuje się przede wszystkim w pomieszczeniach, które wymagają wygłuszczenia
  • Klimakonwektor kasetonowy – wyróżnia się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu istnieje możliwość jego montażu nawet w podwieszanych sufitach

Klimakonwektor pokojowy jest urządzeniem, które przysparza wiele zalet. Do nich zalicza się głównie bardzo szybką i sprawną regulację temperatury w pomieszczeniu. Jak już wcześniej wspomniano, wymiennik wodny jest alternatywą nie tylko dla instalacji grzewczej, ale również dla klimatyzatora. Dlatego w czasie upalnych dni możemy obniżać temperaturę wewnątrz budynku. Kolejną mocną stroną tych produktów, jest optymalny pobór energii, który dopasowuje się do rzeczywistego trybu pracy. Nie ma tutaj mowy o przegrzewaniu pomieszczeń, co jest częstym problemem w przypadku tradycyjnych instalacji. Stąd też łatwiej jest regulować temperaturę przy dynamicznie zmieniających się warunkach pogodowych.

Polecane klimatyzatory - sprawdź promocje!

Jeżeli interesują cię innowacyjne rozwiązania, to świetnym przykładem może okazać klimakonwektor współgrający z pompą ciepła. Inwestycja w pompę ciepła ma na celu znaczne obniżenie kosztów zużycia energii cieplnej. Jednak jeszcze lepszą kontrolę nad temperaturą panującą wewnątrz budynku uzyskamy przy równoczesnym korzystaniu z klimakonwektora. W ten sposób jesteśmy w stanie zredukować koszty ogrzewania do całkowitego minimum.

Ceny i opinie o klimakonwektorach

Wiedząc już, z jakimi klimakonwektorami możemy mieć do czynienia, warto zainteresować się również ich cenami. Na rynku dostępnych jest kilku znanych producentów, którzy cieszą się największą renomą. Oczywiście ostateczna cena będzie uzależniona od konkretnych parametrów urządzenia, wybranych sterowników, a także sposobu jego działania.

Przykładowe ceny i opinie na temat klimakonwektorów

Nazwa produktu

Cena

Klimakonwektor wodny Daikin, 2-rurowy typu Flexi z obudową – silnik AC, FWL3SDAT

Cena od 1700 zł – bardzo dobre opinie

Klimakonwektor czterorurowy Daikin typu Flexi z obudową – silnik AC FWL01DAF

Cena od 1480 zł – bardzo dobre opinie

Klimakonwektor czterorurowy wodny Daikin typu Flexi z obudową – silnik AC FWL03DAF

1780,00 zł – bardzo dobre opinie

Klimakonwektor wodny 4-rurowy przypodłogowy Daikin – silnik AC, FWV3SDAF

1860,00 zł

Klimakonwektor ścienny fancoile Panasonic Aquarea Air Paw-AAIR-900

5529,00 zł

Klimakonwekotr ścienny fancoile Panasonic Aquarea Air Paw-AAIR-200

4899,00 zł

Klimakonwektor ścienny fancoile Panasonic Aquarea Air Paw-AAIR-700

5289,00 zł

Klimakonwektor pokojowy fancoile CNC Purmo VIDO K080 do pomp ciepła

1999,00 zł

Klimakonwektor pokojowy CNC Purmo VIDO K100 do pomp ciepła

2199,00 zł

Klikamakonwektor kanałowy czterorurowy Verano typ CVK4 14/35/130

2360,00 zł

Klimakonwektor kanałowy 2-rurowy Verano typ CVK2 09/17/145

2848,00 zł

Klimakonwektor przypodłogowy wentylatorowy BM150

1740,00 zł

Klimakonwekotr wentylatorowy 1ZE2A05P VM-8 80 Ferroli

1750,00 zł

Z powyższych cen możemy wywnioskować, że klimakonwektor indukcyjny bądź tradycyjny zaliczają się do dość drogich urządzeń. Średnia cena waha się od 2 tys. do 3 tys. złotych. Jednak z drugiej strony możemy liczyć na dużą oszczędność energii cieplnej, ze względu na dużą precyzję w ustawieniach temperatury w pomieszczeniach. Zarówno klimakonwektor indukcyjny, czy wymiennik ciepła kanałowy z wentylatorem można uznać za urządzenia, których zakup z czasem się po prostu zwróci.

ikona podziel się Przekaż dalej