Jak działa klimatyzator

Klimatyzator jest urządzeniem przeznaczonym do chłodzenia powietrza w upalne dni. Wyróżniamy klimatyzatory przenośne i montowane na stałe. Niektóre klimatyzatory posiadają również funkcję osuszania powietrza i ogrzewania. Klimatyzator chłodzi powietrze i odprowadza ciepło na zewnątrz budynku. Innym rodzajem urządzeń są klimatyzery i klimatory, które schładzają powietrze przy pomocy wilgotnej tkaniny i jednocześnie nawilżają powietrze. Jednak tego typu urządzenia przeznaczone są do małych pomieszczeń, które mogą schłodzić o 4 - 5 stopni.

Jak działa klimatyzator? Składa się on ze skraplacza, sprężarki, parownika i zaworu rozprężnego (kapilary). W czasie pracy klimatyzatora powietrze jest skraplane i schładzane, podczas gdy ciepło odprowadzane jest na zewnątrz. Następnie powietrze jest z powrotem zamieniane na postać gazową i rozprężane za pomocą kapilary. Z uwagi na znaczny hałas podczas pracy klimatyzatora zaczęto produkować urządzenia typu split, w których sprężanie i skraplanie powietrza zachodzi na zewnątrz. Natomiast w klimatyzatorach przenośnych cały proces odbywa się w jednostce, która wymaga, aby ciepło było odprowadzane rurą na zewnątrz. Z uwagi na koszty dużą popularnością cieszą się klimatyzatory przenośne, których cena waha się od około 300 zł do około 3000 zł.

Największe błędy w użytkowaniu klimatyzacji - czego unikać

Jakie są najczęściej popełniane błędy związane z eksploatacją klimatyzatora

Użytkowanie klimatyzatora wymaga nie tylko konserwacji urządzenia, lecz także jego poprawnego ustawienia. Największe błędy w użytkowaniu klimatyzacji będą skutkować problemami zdrowotnymi, większymi kosztami, a także skróceniem żywotności lub uszkodzeniem urządzenia.

Największe błędy w użytkowaniu klimatyzacji:

  • ustawianie nadmiernej siły nadmuchu klimatyzacji,
  • ustawienie maksymalnego przepływu powietrza,
  • otwieranie okien i drzwi w czasie pracy klimatyzatora,
  • brak przeglądu technicznego klimatyzatora po przerwie w użytkowaniu,
  • brak odgrzybiania klimatyzatora,
  • brak dezynfekcji klimatyzatora,
  • zanieczyszczony filtr,
  • niewłaściwe umieszczenie klimatyzatora,
  • częste włączanie i wyłączanie klimatyzacji.

Czy używanie klimatyzatora może być szkodliwe dla zdrowia

Wewnątrz klimatyzatora mogą zagnieździć się groźne bakterie, które wywołują tzw. chorobę legionistów, czyli legionellę. Jej objawy są podobne do objawów grypy. Jest to groźna, trudna do wykrycia choroba, która powoduje śmiertelność na poziomie 20%.

Aby nie dopuścić do rozwoju bakterii wewnątrz klimatyzatora należy przeprowadzać czyszczenie i konserwację urządzenia. Dlatego też należy myć i czyścić następujące części klimatyzatora:

  • filtr,
  • taca na skropliny,
  • lamele parownika,
  • wnętrze skraplacza.

Aby zapewnić optymalne działanie urządzenia, należy konserwować je dwa razy do roku. Prace serwisowe należy wykonać przed sezonem letnim i zimowym oraz po dłuższej przerwie w używaniu klimatyzatora.

Błędem powodującym problemy zdrowotne jest odkręcanie klimatyzacji na pełną moc. Różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem, w którym pracuje klimatyzacja, a zewnętrzem nie powinna przekraczać 5 - 6 stopni. Wchodząc z nagrzanego dworu wydaje nam się, że pomieszczenie nie jest wystarczająco klimatyzowane i odkręcamy klimatyzację na pełną moc. Powoduje to przeziębienia, ból gardła, bóle mięśni lub bóle głowy u osób przebywających w pomieszczeniu. Ponadto nadmierne ustawianie mocy klimatyzacji, czyli zbyt niska temperatura i zbyt duży nadmuch, powoduje zwiększenie kosztów energii elektrycznej, nadmierne obciążenie urządzenia i skrócenie jego żywotności. Sprawdź także ten artykuł: Jak działa klimatyzacja? Wyjaśniamy zasadę działania krok po kroku.

Jakie błędy narażają użytkownika na koszty i krótszy czas użytkowania klimatyzatora

W czasie działania klimatyzacji nie należy otwierać drzwi i okien, gdyż powoduje to zwiększony pobór mocy przez urządzenie, czyli większe koszty.

Zainstalowanie klimatyzatora na słońcu lub blisko źródeł ciepła, jak telewizor lub lampa niekorzystnie wpływa na wydajność urządzenia. Na wydajność klimatyzatora źle wpływa również częste włączanie, wyłączanie i zmienianie ustawień. Lepiej jest ustawić klimatyzator na komfortową temperaturę przez dłuższy czas. Jednak pozostawianie klimatyzacji włączonej wtedy, gdy nikogo nie ma w domu lub w chłodne dni także powoduje niepotrzebne zużycie energii i koszty.

ikona podziel się Przekaż dalej