Jak dobrać moc klimatyzatora?

Moc chłodnicza jest najważniejszym parametrem każdego klimatyzatora, można ją obliczyć dokonując pomiarów nasłonecznienia, emisji ciepła z urządzeń elektrycznych oraz ze ścian. Takie dokładne pomiary pozwalają na idealne obliczenie mocy chłodniczej i przeważnie są wykonywane w przypadku firm i biurowców.

W domach jednorodzinnych takie obliczenia są stosowane nieco rzadziej. Znacznie prostszym i popularniejszym sposobem obliczenia mocy chłodniczej klimatyzatora jest założenie, iż na każdy metr kwadratowy pomieszczenia należy przeznaczyć 0,1KW.

Zatem w pomieszczeniu o powierzchni 25 metrów kwadratowych należy zamontować klimatyzację o mocy około 2,5 KW. Przy większej mocy na metr kwadratowy będziemy mieć gwarancję, że pomieszczenie schłodzi się w bardzo krótkim czasie i nie będziemy mieć problemów z utrzymaniem niskiej temperatury w czasie upałów.

Polecane klimatyzatory - sprawdź promocje!

 Klimatyzator przenośny czy stacjonarny?

 W ofertach handlowych znajdziemy dwa rodzaje klimatyzatorów: przenośne i stacjonarne. Pierwsze z nich sprawdzają się w przypadku, gdy chcemy chłodzić różne pomieszczenia i potrzebujemy poręcznego, mobilnego rozwiązania. Jednak warto pamiętać, że przenośne klimatyzatory są znacznie mniej skuteczne, wymagają odprowadzenia powietrza za pomocą rury, którą najczęściej trzeba umieścić w uchylonym oknie (jest to działanie, które znacznie zmniejsza skuteczność klimatyzacji). Dużą niedogodnością klimatyzatorów przenośnych jest też ich głośna praca, która może być dość uciążliwa dla mieszkańców. Znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem jest zakup klimatyzatorów stacjonarnych, montowanych na ścianie bądź suficie. Tego typu urządzenia mogą chłodzić lub ogrzewać pomieszczenia, co znacznie zwiększa ich funkcjonalność. Najmniej uciążliwe są konstrukcje typu Split w których najgłośniejsze elementy pracują na zewnątrz, poza pomieszczeniem – tego typu klimatyzatory są najczęściej stosowane w domach jednorodzinnych.

Najlepsi producenci klimatyzatorów.

Przymierzając się do zakupu klimatyzatorów powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich producenta. Okazuje się, że droższe klimatyzatory renomowanej marki są bardzo trwałe i efektywne. Osoby wymagające najwyższej jakości powinny zastanowić się nad zakupem klimatyzatorów marki: Hitachi, Sanuo, Daikin, Copeland bądź McQUAY. Są to czołowi producenci klimatyzatorów spełniających najwyższe standardy jakości, Z kolei osoby szukające tańszych rozwiązań powinny zwrócić uwagę na ofertę firm: Fonko LG, Galanz oraz EKA. Owi producenci oferują dość dobre jakościowo klimatyzatory za rozsądną cenę. Jeśli dobrze obliczymy wymaganą moc chłodniczą i wybierzemy odpowiedni model klimatyzatora, wówczas może się okazać, że tańsze modele całkowicie zaspokajają potrzeby właścicieli mieszkań i domków jednorodzinnych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły