Odgrzybianie klimatyzacji domowej

Klimatyzatory działają w oparciu o nieustanną wymianę powietrza ciepłego na zimne. Dlatego musimy mieć świadomość tego, że powietrze znajdujące się w domu jest zanieczyszczone. Do urządzenia dostaje się kurz, pył, alergeny, roztocza, a nawet grzyby. Na szczęście każde urządzenie wyposażone jest w specjalne filtry, które gromadzą wszystkie zanieczyszczenia.

Zastanawiając się jak odgrzybić klimatyzację w domu, do najskuteczniejszej metody zalicza się zastosowanie ultradźwięków. Tego typu sposoby stosuje się również w przypadku klimatyzacji samochodowej. Jeżeli urządzenie dawno nie było czyszczone, to odgrzybianie klimatyzacji domowej metodą ultradźwięków przyniesie najlepsze rezultaty. W takim procesie odbywa się również dezynfekcja, która pozwala na pozbycie się wszystkich grzybów, pleśni, a także alergenów. Dezynfekcja przeprowadzana jest za pośrednictwem pary wodnej. Dzięki temu takie sposoby są jak najbardziej bezpieczne dla środowiska.

Ultradźwięki o częstotliwości 1,7 MHz przemieniają stosowany preparat w drobną mgiełkę. Dlatego wszystkie cząsteczki środka dezynfekującego dogłębnie przenikają w każdą szczelinę klimatyzacji. Największą zaletą tej metody jest przede wszystkim całkowita dezynfekcja urządzenia. Polecana metoda na to, jak odgrzybić klimatyzację, pozwala na usunięcie resztek pokarmowych, wszelkich bakterii i wirusów, co także przyczynia się do usunięcia przykrego zapachu wydobywającego się z urządzenia.

Jak często powinno przebiegać odgrzybianie klimatyzacji domowej? Okazuje się, że minimalnie powinniśmy decydować się na czyszczenie klimatyzacji raz w roku. Jednak zaleca się, aby te wszystkie czynności przeprowadzać nawet raz na dwa miesiące. Najczęściej odgrzybianie klimatyzacji powinno być przeprowadzone przez profesjonalną firmę, która jednocześnie przedłuża okres gwarancji urządzenia. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o czyszczeniu klimatyzacji w domu.

Odgrzybianie klimatyzacji - domowe sposoby

Samodzielne odgrzybianie klimatyzacji jest nie tylko możliwe, ale jednocześnie jak najbardziej zalecane. Dzięki temu dezynfekcja urządzenia może być przeprowadzana znacznie częściej niż raz w roku. Zalecanym sposobem jest rozmontowanie całego urządzenia po to, aby wyczyścić poszczególne podzespoły. Jak odgrzybić samodzielnie klimatyzację? Po wyjęciu filtra przechodzimy do jego umycia pod bieżącą wodą. Do czyszczenia dodajemy delikatny detergent. Najlepiej, aby to był płyn do mycia naczyń. Po wyczyszczeniu całego filtra, następnie spłukujemy detergent, tak żeby na tym elemencie nie pozostały żadne pozostałości piany. Kolejnym elementem, który usprawni czyszczenie klimatyzacji jest przepłukanie całej tacy. Właśnie na tym podzespole zbierają się wszelkiego rodzaju skropliny.

Rozkręcanie klimatyzacji domowej, a także odgrzybianie klimatyzacji domowej i w samochodowej
Jak przeprowadzić odgrzybianie klimatyzacji domowej, a jak w samochodzie

Odgrzybianie klimatyzacji domowej możemy także przeprowadzić samodzielnie przy użyciu różnego rodzaju preparatów. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku metody wykorzystujące preparaty w aerozolu. Dzięki temu mamy pewność, że cząsteczki środka chemicznego dotrą w głąb każdego zakamarka klimatyzacji. W przypadku gdy czyścimy klimatyzację w samochodzie, jak i również w domu, możemy zastosować metodę dezynfekcji ozonem. Tutaj jednak należy się nastawić, że tego typu metody zaliczają się do dość kosztownych. Dlatego najlepiej jest to pozostawić profesjonalistom. Takich środków do czyszczenia klimatyzacji samochodowej i domowej jest naprawdę bardzo dużo. Należy jednak wybierać takie sposoby, które będą bezpieczne dla wszystkich domowników, a w szczególności dla dzieci.

Polecane klimatyzatory - sprawdź promocje!

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej

Już wiemy, że odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie jest tak samo ważne, jak w przypadku dezynfekcji klimatyzatorów działających w domu. W końcu w samochodzie często przebywamy długie godziny, szczególnie jeżeli codziennie przemieszczamy się autem do pracy i do domu. W tym przypadku pozbywanie się wszelkich zanieczyszczeń z klimatyzacji samochodowej przebiega bardzo podobnie, jak przy czyszczeniu urządzenia działającego w domu.

Do najpopularniejszych metod zalicza się metodę ultradźwiękową, a także ozonowanie. Ten drugi sposób polega przede wszystkim na tym, że promienie słoneczne oraz wysokie napięcie przyczyniają się do powstania ozonu. Jest od odpowiedzialny za usuwanie wszystkich bakterii. Nie musimy się martwić, że tak powstały ozon pozostanie w samochodzie. Ponieważ po procesie dezynfekcji ozon ponownie się rozkłada do swojej pierwotnej postaci, czyli tworząc tlen.

Odgrzybianie klimatyzacji w domu - cennik

Niezależnie od tego, czy chcemy wykonać czyszczenie klimatyzatora samodzielnie, czy też zlecić to profesjonalnej firmie, zawsze będzie się to wiązało z pewnymi kosztami. Dlatego warto poznać przynajmniej orientacyjne ceny, aby nie być zaskoczonym, ile tak naprawdę kosztuje serwisowanie klimatyzacji. Jeżeli chodzi o usługę czyszczenia, a także konserwacji urządzenia, to fachowcom będziemy musieli zapłacić już od 150 złotych. Oczywiście taka usługa może być podzielona na poszczególne zadania. Za mechaniczne czyszczenie wirnika bądź też tacek ociekowych zapłacimy ok. 100 złotych. Natomiast za czyszczenie pompki skroplin będziemy musieli zapłacić około 50 złotych.

Pamiętajmy, że czasem warto skorzystać z gotowych preparatów do odgrzybiania klimatyzacji. Koszt takich produktów w zależności od składu i pojemności może wahać się od 20 do nawet 200 złotych. Jednak te droższe preparaty są nie tylko skuteczniejsze, ale jednocześnie wystarczają na zdecydowanie dłużej. Dlatego nie powinniśmy oszczędzać na czyszczeniu klimatyzacji. W końcu chodzi o utrzymanie higieny w domu, a także zdrowie wszystkich domowników.

ikona podziel się Przekaż dalej