Opinie o klimatyzatorach przenośnych - wady i zalety

Nie każdy może pozwolić sobie na remont mieszkania, aby założyć klimatyzację na stałe. Ponadto są sytuacje, w których chcemy zacząć korzystać z tego urządzenia niemalże natychmiast. Wtedy też najlepszym rozwiązaniem może okazać się przenośny klimatyzator domowy. Pamiętajmy, że tego typu sprzęty posiadają nie tylko zalety, ale również słabsze strony. Dobrze jest się zapoznać z nimi przed dokonaniem zakupu, dzięki czemu nie będziemy żałowali, że zdecydowaliśmy się na nowych nabytek do naszego mieszkania.

Do zalet klimatyzatorów przenośnych zaliczamy:

 • Możliwość łatwego przemieszczania urządzenia - mobilność klimatyzatora jest największą zaletą przenośnych urządzeń. Możemy klimatyzator ustawić nie tylko w wybranym przez nas pomieszczeniu, ale również nie ma konieczności pozostawiania go na wynajętym mieszkaniu. Dlatego zakupione urządzenie możemy zabrać z powodzeniem do nowego mieszkania.
 • Natychmiastowy montaż - w przypadku klimatyzatora z rurą musimy zadbać jedynie o wyprowadzenie rury na zewnątrz. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się uchylone okno lub przystosowany otwór w ścianie. Kolejnym etapem jest już tylko podłączenie urządzenia do sieci elektrycznej. Jak widać, nie jest tutaj potrzebny żaden monter, ponieważ z podłączeniem klimatyzacji poradzimy sobie całkowicie samodzielnie.
 • Możliwość ogrzewania lub wentylacji powietrza - wiele proponowanych urządzeń spełnia więcej niż jedną funkcję. Klimatyzatory w razie potrzeby mogą nawet ogrzewać pomieszczenie lub je wentylować. Natomiast podczas generalnego remontu lub awarii związanej z instalacją hydrauliczną, sprawdzi się funkcja osuszania ścian.
 • Natychmiastowe działanie - zarówno efektywność, jak i również czas, w którym zauważamy różnicę temperatury, są wyjątkowo dla nas korzystne.
 • Możliwość zastosowania do mieszkania, jak i również do biura - jak już wcześniej wspomniano, dobre klimatyzatory pokojowe wyróżniają się nie tylko mobilnością, ale również uniwersalnością, jeżeli chodzi o miejsce ich stosowania. Dlatego urządzenia przeznaczone są zarówno do biura, do mieszkania, jak i również wielu innych lokali użytkowych.
 • Niski koszt klimatyzacji - za podstawowe urządzenie będziemy mogli zapłacić już kilkaset złotych. Natomiast w przypadku poszukiwania bardziej rozbudowanych oraz cicho pracujących klimatyzatorów bez rury, powinniśmy nastawić się na maksymalną kwotę w wysokości 2,5 tys. złotych. Zatem koszt klimatyzacji przenośnej w porównaniu do klimatyzacji stacjonarnej jest niższy nawet o kilka tysięcy złotych. Sprawdź także ten artykuł o kosztach użytkowania klimatyzacji w domu.

Wśród wad klimatyzatorów przenośnych wymienimy:

 • Głośna praca urządzenia - w porównaniu do klimatyzacji stacjonarnej, przenośny klimatyzator domowy rzeczywiście działa dość głośno. Chociaż specjaliści porównują ten hałas do poziomu ludzkiej rozmowy, to jednak dla niektórych domowników może to być uciążliwe szczególnie nocą lub podczas zajęć wymagających skupienia.
 • Mniejsza wydajność w porównaniu do klimatyzacji stacjonarnej - urządzenie jest tak duże, jak w przypadku klimatyzacji stacjonarnej. Ponadto praca klimatyzatora opiera się na pobieraniu i wyrzucaniu na zewnątrz takiej samej ilości powietrza.
 • Mniejsza kontrola nad strumieniem powietrza - w wielu modelach, klimatyzator domowy nie ma możliwości szczegółowych ustawień natężenia nawiewu powietrza
 • Pojawienie się podciśnienia w mieszkaniu - takie zjawisko wywołane jest tym, że przenośny klimatyzator do mieszkania lub do biura musi wyprowadzać na zewnątrz identyczną ilość powietrza, co powietrze wpuszczane do mieszkania.
 • Obecność rury wyrzutowej - niestety dla wielu użytkowników jest to kłopotliwy i mało estetyczny element, który należy wyprowadzać za okno lub za drzwi. Chociaż trzeba przyznać, że wielu producentów proponuje pomocne uszczelki, które zabezpieczają powstałe szczeliny przy otwartych oknach bądź drzwiach, aby zwiększyć wydajność pracy urządzenia.

Polecane klimatyzatory - sprawdź promocje!

Jaki klimatyzator przenośny wybrać?

Wydawać by się mogło, że dobre klimatyzatory pokojowe mogą się różnić między sobą wyłącznie gabarytami, mocą chłodniczą, a także wyglądem zewnętrznym. Okazuje się, że na forum oraz w wielu innych miejscach w Internecie, znajdziemy propozycje urządzeń, które różnią się nieco sposobem działania. Jednak to oznacza, że mamy większy wybór urządzeń. Jeżeli zastanawiamy się jaki klimatyzator przenośny zakupić, to warto zapoznać się z charakterystyką pozostałych sprzętów.

Przenośny klimatyzator domowy w pokoju, a także opinie o klimatyzatorach przenośnych
Jaki klimatyzator domowy przenośny warto wybrać, czyli opinie o klimatyzatorach przenośnych

Ciekawą propozycją są dobre klimatyzatory pokojowe, które łączą funkcję urządzeń split oraz klimatyzatorów przenośnych. Z jednej strony oszczędzamy na kłopotliwym montażu instalacji, ale jednocześnie możemy liczyć na większą wydajność chłodzenia. Jak wiadomo opinie o klimatyzatorach przenośnych są pozytywne, jednak i te urządzenia wyróżniają się kilkoma wadami. Natomiast przenośny klimatyzator split składa się z dwóch części, którą montuje się zarówno na zewnątrz, jak i również wewnątrz mieszkania. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim możliwość ustawienia zewnętrznej części w dowolnym miejscu. Jest to duży atut, który często determinuje nasz wybór pod względem, jaki klimatyzator przenośny wybrać.

Innym rodzajem klimatyzatorów, jakie często spotykamy w opiniach na forum, to klimatyzatory bez rury. Tak naprawdę tego typu rozwiązania nazywane są klimatorami przenośnymi. Urządzenia bez rury umożliwiają ochłodzenie powietrza w pomieszczeniu dzięki zjawisku ewaporacji. Klimatyzator domowy tego typu wyposażony jest w specjalny zbiornik, do którego nalewa się wody. W momencie, gdy nagrzane powietrze zostaje przetransportowane przez filtr celulozowy, dochodzi do odparowania wody. W ten sposób ciepło jest przekazywane wodzie, a unosząca się mgiełka jest chłodniejsza o nawet 2 stopnie Celsjusza. Opinie o klimatyzatorach przenośnych bez rury są dość mocno zróżnicowane.  Z jednej strony koszt klimatyzacji jest naprawdę niski. Jednak zastanawiając się jaki klimatyzator przenośny wybrać, to akurat ten rodzaj urządzenia wykazuje się najniższą efektywnością.

Dobre klimatyzatory pokojowe - opinie na forum

Opinie o klimatyzatorach przenośnych na forum są częstymi wskazówkami, po które sięgamy przed dokonaniem zakupów. Pojawiające się często pytanie, jaki klimatyzator przenośny nabyć, nie bez znaczenia jest koszt klimatyzacji. Pamiętajmy jednak, że dobre klimatyzatory pokojowe kosztują więcej niż 1000 złotych. Dlatego nie powinniśmy na tych urządzeniach oszczędzać, jeżeli zależy nam na jak największym komforcie w czasie upalnych dni.

Jeżeli nie potrzebujemy aż tak dużego chłodzenia, to sprawdzi się klimatyzator bez rury. Tutaj koszt klimatyzacji jest naprawdę nieduży. Jednak nie za bardzo się on nadaje do biura lub lokalu użytkowego. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się lepiej w małym mieszkaniu. Dlatego szukając odpowiedniego klimatyzatora do bardzo dużych wnętrz, warto zasięgnąć na forum opinie o klimatyzatorach przenośnych do biura i do mieszkania.

ikona podziel się Przekaż dalej