Samodzielny montaż klimatyzacji w domu i mieszkaniu krok po kroku
Klimatyzacja domowa idealnie sprawdzi się w upalne dni, żeby obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Montaż klimatyzatora przenośnego nie przysparza wielu problemów. Inaczej może być w przypadku instalacji klimatyzacji typu split z agregatem i jednostką zewnętrzną na elewacji czy na dachu budynku. Jak przeprowadzić montaż klimatyzacji samodzielnie? O tym wszystkim w artykule poniżej
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Montaż klimatyzatora ściennego typu split lub innego
Montaż klimatyzacji – prace początkowe
W zależności od rodzaju klimatyzatora mogą być różnice podczas zamocowania oraz podłączenia klimatyzacji domowej. Najpopularniejsze klimatyzatory przenośne z rurą odprowadzającą nie wymagają, aby je montować. Instalacja klimatyzacji przenośnej polega jedynie na wyprowadzeniu rury przez otwarty balkon lub okno na zewnątrz i poprawnym skonfigurowaniu urządzenia. Dlatego też w tym artykule zostanie poruszony temat montażu klimatyzatora typu split.
Prace nad samodzielnym montażem klimatyzacji należy rozpocząć od zamocowania jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej. Przestrzeń wokół jednostki wewnętrznej powinna być wolna co najmniej 20 cm na i pod oraz 30 cm po bokach. W przypadku bardzo małych pomieszczeń można zastanowić się nad innym rodzajem klimatyzacji domowej. Jednostka zewnętrzna jest zdecydowanie cięższa niż wewnętrzna, dlatego powinna być zamontowana przy pomocy specjalnych uchwytów oraz grubych kołków, które są w stanie bezpiecznie utrzymać agregat i skraplacz klimatyzacji. W przypadku konieczności instalowania klimatyzacji na dachu fachowiec odpowiednio zamontuje urządzenie.
Połączenie obu jednostek wymaga poprowadzenia odpowiednich kabli. Najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich w ścianie, aby były one niewidoczne. Z drugiej jednak strony będzie wiązało się to z koniecznością drobnych prac remontowych. Otwór odprowadzający na zewnątrz musi być wywiercone we właściwy sposób. Ważne jest, aby był on skierowany pod lekkim kątem, co ułatwi usuwanie skroplin.
Odpowiednie podłączenie wszystkich elementów klimatyzacji
Kolejne prace montażowe polegać będą na połączeniu jednostek ze sobą. Wszystkie przewody powinny być właściwie podłączone, aby nie doszło do awarii klimatyzatora. Następnie można podłączyć całość do prądu. Po prawidłowo wykonanej tej czynności należy odpowietrzyć klimatyzację. Specjalistyczna ekipa korzysta z profesjonalnych sprzętów odpowietrzających czy osuszaczy klimatyzacji. W przypadku samodzielnego montażu można poradzić sobie w inny sposób. Wystarczy delikatnie pokręcić zaworami na skraplaczu klimatyzacji.
Pierwsze uruchomienia klimatyzatora powinno się odbyć po procesie odpowietrzania oraz usunięcia wilgoci. Kontrola pracy klimatyzacji domowej po pierwszym jej uruchomieniu powinna się odbywać na najniższych parametrach urządzenia prze pewien czas. Ważne jest, aby zaobserwować czy skraplacz klimatyzacji pracuje prawidłowo. Jeśli wszystko funkcjonuje właściwie, można ustawić swoje preferencje ustawień oraz pamiętać o regularnym czyszczeniu jednostek. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klimatyzacji.
Klimatyzacja domowa do samodzielnego montażu
Dla kogo samodzielna instalacja klimatyzacji?
Choć samodzielny montaż klimatyzacji nie będzie trudny dla domowego majsterkowicza, to jednak nie będzie gwarancji na taką usługę w przypadku awarii. Specjalistyczna ekipa, która przyjdzie montować klimatyzację czy osuszacz klimatyzacji gwarantuje wysoką jakość podłączenia, a w przypadku problemów z działaniem klimatyzatora, naprawi usterkę w ramach gwarancji. Z drugiej jednak strony, jeśli ktoś posiada podstawowe doświadczenie w podobnych pracach elektrycznych, to nie powinien mieć problemu, by przeprowadzić zamocowanie i podłączenie klimatyzacji typu split.
Bardziej zaawansowane systemy klimatyzacji wymagają interwencji fachowców. W przypadku klimatyzacji typu split w większości przypadków będzie ona do samodzielnego montażu. Zarówno klimatyzator ścienny, jak i przenośny czy osuszacz klimatyzacji będzie można samodzielnie montować. Wyjątkiem może być brak możliwości, aby zamocowanie jednostki zewnętrznej odbyło się na balkonie czy na elewacji. W takiej sytuacji konieczna będzie pomoc fachowca, który oceni problem i w razie potrzeby zamontuje agregat na dachu.
Podsumowując klimatyzacja do samodzielnego montażu wymaga spełnienia kilku warunków. Chodzi między innymi o prawidłowy wybór klimatyzatora i odpowiednią jego lokalizację. Ułatwieniem będzie wyposażenie klimatyzatora w szybkozłączki na rurach, które łączą ze sobą jednostkę wewnętrzną oraz jednostkę zewnętrzną. Będzie to zabezpieczenie przed ingerowaniem w cały system chłodniczy i ochrona przed możliwymi usterkami na etapie montażu.
Podłączenie klimatyzacji domowej – porady praktyczne
Ważnym aspektem będzie lokalizacja klimatyzatora do samodzielnego montażu. Jeśli będzie to ścienny czy sufitowy klimatyzator, ważne jest to, aby był umieszczony w miejscu, skąd możliwe będzie łatwe odprowadzenie ciepłego powietrza na zewnątrz. Jednostka wewnętrzna oraz dodatkowe kable czy rurki powinny być zamontowana przykładowo blisko balkonu, ponieważ tam często montowany jest agregat oraz skraplacz klimatyzacji.
Z uwagi na możliwy wysoki poziom hałasu jednostki zewnętrznej, należy zamontować ją w takim miejscu, aby nie przeszkadzać pobliskim sąsiadom oraz samym domownikom. Ważne jest również, aby było to miejsce względnie zacienione lub o małym nasłonecznieniu w ciągu dnia. Jednostka zewnętrzna nie powinna być niczym osłonięta, ponieważ wymagany jest swobodny przepływ powietrza bezpośrednio w pobliżu.
Jednostka zewnętrzna posiada również specjalną rurkę, która odprowadza wilgoć poza urządzenie. Dlatego też często agregaty są umieszczona nad trawnikiem, aby odprowadzana woda nikomu nie przeszkadzała. Warto również zabezpieczyć elewację przed skraplaniem się wody, ponieważ mogą powstać nieestetyczne zacieki trudne do usunięcia.