Planowanie i instalacja klimatyzatora do domu

Klimatyzator domowy krok po kroku

Zanim klimatyzacja pokojowa w wersji przenośnej albo stacjonarnej zostanie zainstalowana i zacznie poprawiać komfort domu, trzeba starannie przeanalizować potrzeby domowników oraz techniczne i architektoniczne możliwości. Podstawowe pytanie, na które odpowiedź stanowi punkt wyjścia do dalszych rozważań, brzmi: ile pomieszczeń i które mają być klimatyzowane?

Projektant określi, jak najlepiej dobrać parametry, aby klimatyzator domowy efektywnie chłodził wybrane pomieszczenia. W wyniku obliczeń dla każdego pomieszczenia zostaje ustalona wymagana moc chłodnicza i podjęta decyzja, czy będzie to monoblokowy klimatyzator wewnętrzny, czy też rozwiązanie multi-split.

Krok 1: ustalenie mocy chłodniczej jako najważniejszego parametru klimatyzatora

Istotne czynniki, które należy wziąć pod uwagę obliczając moc chłodniczą, to:

  • kubatura pomieszczenia,
  • powierzchnie przeszklone,
  • wielkość promieniowania słonecznego,
  • obiekty zacieniające,
  • liczba osób regularnie przebywających w pomieszczeniu,
  • zakres oświetlenia i inne urządzenia elektryczne emitujące ciepło.

Pod względem technicznym możliwe jest nieograniczone przesuwanie wartości mocy chłodniczej w górę. W praktyce jednak rosnąca moc klimatyzatora domowego oznacza zdecydowany wzrost kosztów eksploatacyjnych. Zasada jest prosta: większa moc oznacza większe zużycie energii elektrycznej.

Czy to będzie mały klimatyzator typu split, czy elektryczny klimatyzator wewnętrzny multi-split, moc chłodniczą nowego urządzenia dobiera się zwykle nieco ponad rzeczywiste zapotrzebowanie. Chodzi o zachowanie pewnego marginesu rezerwy na wypadek potencjalnych zmian czynników otoczenia, jak przykładowo włączenie dodatkowych źródeł ciepła w pomieszczeniu. Wielkość tego nadmiaru mocy należy w każdym razie dobierać bardzo ostrożnie. Aby ograniczyć koszty średnio- i długoterminowe, dobrze jest już na etapie planowania przewidzieć ewentualne zmiany w mieszkaniu, mające wpływ na pracę klimatyzatora.

Krok 2: wybór systemu klimatyzacji do domu

Kiedy określona jest już moc chłodnicza, należy rozpatrzyć rodzaje klimatyzatorów i systemy ich działania. Doświadczenie pokazuje, że wielu właścicieli domów decyduje się na tanie klimatyzatory pokojowe typu split albo przenośne, którymi da się klimatyzować poszczególne pomieszczenia.

W każdym konkretnym przypadku trzeba brać pod uwagę różne uwarunkowania architektoniczne. Szczególnie podział mocy chłodniczej w zależności od wielkości pomieszczenia stanowi zawsze spore wyzwanie. Przykładowo w mieszkaniu wielopokojowym, z dużym salonem, kuchnią i pozostałymi pomieszczeniami, przenośne, tanie klimatyzatory pokojowe nie wchodzą raczej w rachubę. Zastanowić można się nad systemem single-split albo multi-split.

Dostępne są jednostki klimatyzacyjne o mocy do 7 kW, które teoretycznie mogą klimatyzować nawet do 80 m2 powierzchni. Tyle tylko, że trudno tę moc racjonalnie rozdzielić na poszczególne pomieszczenia. Dlatego lepsze jest rozwiązanie: urządzenie multi-split z dwoma albo trzema mniejszymi klimatyzatorami. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z porównaniem klimatyzatora przenośnego i ściennego.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele klimatyzatorów

Szukasz energooszczędnego i niekosztującego mnóstwa pieniędzy klimatyzatora? Dobrze trafiłeś! Poznaj najczęściej wybierane modele przez naszych czytelników.

Krok 3: oszacowanie rozwoju potrzeb klimatyzacyjnych w przyszłości

Podstawowe przesłanki do wyboru klimatyzatora typu split albo multi-split wynikają z przewidywanej rozbudowy systemu klimatyzacji domowej w przyszłości. W przypadku systemu single-split taka ewentualność jest wykluczona. Dla użytkownika oznacza to, że w razie potrzeby trzeba będzie to urządzenie zdemontować i zastąpić klimatyzatorem multi-split, albo zamontować drugi pojedynczy.

W drugim przypadku zachodzi potrzeba umieszczenia na zewnątrz drugiej jednostki klimatyzatora. W przypadku nowego budownictwa zaleca się planowanie perspektywiczne. Bez problemu da się na przykład zainstalować system współpracujący z pięcioma jednostkami wewnętrznymi. Przy czym w pierwszym etapie uruchamia się trzy jednostki z możliwością rozbudowy systemu o dwie kolejne. Wszelkie przewody i przyłącza muszą być oczywiście zainstalowane od razu.

Rodzaje klimatyzatorów domowych – który wybrać?

Urządzenia monoblokowe i mobilna technika chłodnicza

Mały klimatyzator elektryczny monoblokowy ma wiele zalet i według potrzeby może być przenoszony w różne miejsca, byle tylko istniało w pobliżu gniazdko do podłączenia. W ten sposób poszczególne pomieszczenia domu mogą być chłodzone jedno po drugim. Kompaktowe urządzenie klimatyzacyjne jest wyposażone w elastyczną rurę wylotową, przez którą jest odprowadzane na zewnątrz gorące powietrze.

Korzystne ceny i pozytywne opinie klimatyzatora monoblokowego lekko przesłania największa jego wada: rura wyjściowa wymaga wyprowadzenia na zewnątrz! Jeśli ktoś nie chce przewiercać ściany (co z kolei mocno ograniczałoby mobilność urządzenia), zawiesza zwykle rurę w uchylonym oknie.

Urządzenie monoblokowe wytwarza lekkie podciśnienie, na skutek czego przez każdą szczelinę ciągle wciska się do mieszkania upalne powietrze z zewnątrz. Efektywność klimatyzatora przez to spada, a rosną za to koszty eksploatacyjne, ponieważ wciąż przybywa powietrza do schłodzenia. Pewnym rozwiązaniem są nieco droższe systemy z dwiema oddzielnymi rurami: jedną do zasysania powietrza z zewnątrz i drugą do wypychania gorącego.

Nowoczesne klimatyzatory typu split

Alternatywę dla klimatyzatorów monoblokowych stanowią urządzenia podzielone na dwa segmenty – stąd angielska nazwa „split”. Działają podobnie jak klimatyzatory mobilne. Składają się jednak z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, co eliminuje uciążliwe rury w oknie. Podczas gdy segment wewnętrzny zawiera tylko wentylator i wymiennik ciepła potrzebny do odparowania czynnika chłodzącego, wszystkie pozostałe elementy znajdują się w drugim segmencie umieszczonym na zewnątrz. Połączenie następuje poprzez dwa otwory wykonane w ścianie.

Klimatyzator domowy ścienny, czyli polecana klimatyzacja pokojowa, w tym tanie klimatyzatory pokojowe
Jak wybrać klimatyzator domowy, czyli klimatyzacja pokojowa i tanie klimatyzatory pokojowe

Szczególnie pozytywne opinie klimatyzatora domowego typu split wynikają z cichej i wydajnej pracy systemu. Szczególną zaletą jest możliwość łączenia z jedną jednostką zewnętrzną wielu jednostek wewnętrznych – system multi-split. W ten sposób jedno urządzenie może latem chłodzić kilka pomieszczeń.

Centralne klimatyzatory stacjonarne

Szukając trwałego rozwiązania bez kłopotliwych elementów, nie można pominąć centralnego, stacjonarnego systemu klimatyzacyjnego. Ponieważ wymaga to określonych zabiegów budowlanych, celów jest planowanie takiej instalacji przy okazji nowej budowy albo generalnego remontu domu. Urządzenie jest zlokalizowane w piwnicy albo garażu i jest podłączone do rozbudowanego systemu rur i przewodów, biegnących przez cały dom. Dobry system klimatyzacji powinien skutecznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 5-6 stopni. Klimatyzator przenośne to także wybór wart rozważenia.

Każdy klimatyzator wymaga konserwacji i czyszczenia

Zarówno jednoblokowe, jak i segmentowe klimatyzatory wymagają regularnego czyszczenia. Unika się w ten sposób rozsiewania w klimatyzowanym pomieszczeniu zarodników i bakterii. W przypadku urządzeń monoblokowych czyszczenie jest stosunkowo proste: w mobilnych klimatyzatorach trzeba przede wszystkim opróżnić pojemnik na skropliny oraz oczyścić rurę wlotową i wylotową.

Aby utrzymać pełną moc chłodzenia i usunąć gromadzące się zarodniki grzybów i bakterie, konieczne jest dokładne czyszczenie filtrów. W wielu wypadkach da się to wykonać po prostu odkurzaczem. Osady i można usuwać wodą z mydłem. Wymianę filtrów zaleca się wykonać raz w roku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły