Wybieramy klimatyzator domowy krok po kroku – rodzaje, ceny, opinie
Kiedy w upalne dni słupek rtęci na zewnętrznym termometrze wciąż pnie się w górę, także w domu szybko robi się nieprzyjemnie gorąco. Z pomocą może przyjść odpowiednia technika – klimatyzator domowy. To on wypchnie ciepło na zewnątrz i zapewni przyjemny klimat w pomieszczeniach. Klimatyzacja pokojowa może być zrealizowana w różny sposób. Zanim zapadnie decyzja, jakie rodzaje klimatyzatorów wziąć pod uwagę, dobrze jest, mimo upału, zachować chłodne myślenie.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Planowanie i instalacja klimatyzatora do domu
Klimatyzator domowy krok po kroku
Zanim klimatyzacja pokojowa w wersji przenośnej albo stacjonarnej zostanie zainstalowana i zacznie poprawiać komfort domu, trzeba starannie przeanalizować potrzeby domowników oraz techniczne i architektoniczne możliwości. Podstawowe pytanie, na które odpowiedź stanowi punkt wyjścia do dalszych rozważań, brzmi: ile pomieszczeń i które mają być klimatyzowane?
Projektant określi, jak najlepiej dobrać parametry, aby klimatyzator domowy efektywnie chłodził wybrane pomieszczenia. W wyniku obliczeń dla każdego pomieszczenia zostaje ustalona wymagana moc chłodnicza i podjęta decyzja, czy będzie to monoblokowy klimatyzator wewnętrzny, czy też rozwiązanie multi-split.
Krok 1: ustalenie mocy chłodniczej jako najważniejszego parametru klimatyzatora
Istotne czynniki, które należy wziąć pod uwagę obliczając moc chłodniczą, to:
- kubatura pomieszczenia,
- powierzchnie przeszklone,
- wielkość promieniowania słonecznego,
- obiekty zacieniające,
- liczba osób regularnie przebywających w pomieszczeniu,
- zakres oświetlenia i inne urządzenia elektryczne emitujące ciepło.
Pod względem technicznym możliwe jest nieograniczone przesuwanie wartości mocy chłodniczej w górę. W praktyce jednak rosnąca moc klimatyzatora domowego oznacza zdecydowany wzrost kosztów eksploatacyjnych. Zasada jest prosta: większa moc oznacza większe zużycie energii elektrycznej.
Czy to będzie mały klimatyzator typu split, czy elektryczny klimatyzator wewnętrzny multi-split, moc chłodniczą nowego urządzenia dobiera się zwykle nieco ponad rzeczywiste zapotrzebowanie. Chodzi o zachowanie pewnego marginesu rezerwy na wypadek potencjalnych zmian czynników otoczenia, jak przykładowo włączenie dodatkowych źródeł ciepła w pomieszczeniu. Wielkość tego nadmiaru mocy należy w każdym razie dobierać bardzo ostrożnie. Aby ograniczyć koszty średnio- i długoterminowe, dobrze jest już na etapie planowania przewidzieć ewentualne zmiany w mieszkaniu, mające wpływ na pracę klimatyzatora.
Krok 2: wybór systemu klimatyzacji do domu
Kiedy określona jest już moc chłodnicza, należy rozpatrzyć rodzaje klimatyzatorów i systemy ich działania. Doświadczenie pokazuje, że wielu właścicieli domów decyduje się na tanie klimatyzatory pokojowe typu split albo przenośne, którymi da się klimatyzować poszczególne pomieszczenia.
W każdym konkretnym przypadku trzeba brać pod uwagę różne uwarunkowania architektoniczne. Szczególnie podział mocy chłodniczej w zależności od wielkości pomieszczenia stanowi zawsze spore wyzwanie. Przykładowo w mieszkaniu wielopokojowym, z dużym salonem, kuchnią i pozostałymi pomieszczeniami, przenośne, tanie klimatyzatory pokojowe nie wchodzą raczej w rachubę. Zastanowić można się nad systemem single-split albo multi-split.
Dostępne są jednostki klimatyzacyjne o mocy do 7 kW, które teoretycznie mogą klimatyzować nawet do 80 m2 powierzchni. Tyle tylko, że trudno tę moc racjonalnie rozdzielić na poszczególne pomieszczenia. Dlatego lepsze jest rozwiązanie: urządzenie multi-split z dwoma albo trzema mniejszymi klimatyzatorami. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z porównaniem klimatyzatora przenośnego i ściennego.
Szukasz energooszczędnego i niekosztującego mnóstwa pieniędzy klimatyzatora? Dobrze trafiłeś! Poznaj najczęściej wybierane modele przez naszych czytelników.
Krok 3: oszacowanie rozwoju potrzeb klimatyzacyjnych w przyszłości
Podstawowe przesłanki do wyboru klimatyzatora typu split albo multi-split wynikają z przewidywanej rozbudowy systemu klimatyzacji domowej w przyszłości. W przypadku systemu single-split taka ewentualność jest wykluczona. Dla użytkownika oznacza to, że w razie potrzeby trzeba będzie to urządzenie zdemontować i zastąpić klimatyzatorem multi-split, albo zamontować drugi pojedynczy.
W drugim przypadku zachodzi potrzeba umieszczenia na zewnątrz drugiej jednostki klimatyzatora. W przypadku nowego budownictwa zaleca się planowanie perspektywiczne. Bez problemu da się na przykład zainstalować system współpracujący z pięcioma jednostkami wewnętrznymi. Przy czym w pierwszym etapie uruchamia się trzy jednostki z możliwością rozbudowy systemu o dwie kolejne. Wszelkie przewody i przyłącza muszą być oczywiście zainstalowane od razu.
Rodzaje klimatyzatorów domowych – który wybrać?
Urządzenia monoblokowe i mobilna technika chłodnicza
Mały klimatyzator elektryczny monoblokowy ma wiele zalet i według potrzeby może być przenoszony w różne miejsca, byle tylko istniało w pobliżu gniazdko do podłączenia. W ten sposób poszczególne pomieszczenia domu mogą być chłodzone jedno po drugim. Kompaktowe urządzenie klimatyzacyjne jest wyposażone w elastyczną rurę wylotową, przez którą jest odprowadzane na zewnątrz gorące powietrze.
Korzystne ceny i pozytywne opinie klimatyzatora monoblokowego lekko przesłania największa jego wada: rura wyjściowa wymaga wyprowadzenia na zewnątrz! Jeśli ktoś nie chce przewiercać ściany (co z kolei mocno ograniczałoby mobilność urządzenia), zawiesza zwykle rurę w uchylonym oknie.
Urządzenie monoblokowe wytwarza lekkie podciśnienie, na skutek czego przez każdą szczelinę ciągle wciska się do mieszkania upalne powietrze z zewnątrz. Efektywność klimatyzatora przez to spada, a rosną za to koszty eksploatacyjne, ponieważ wciąż przybywa powietrza do schłodzenia. Pewnym rozwiązaniem są nieco droższe systemy z dwiema oddzielnymi rurami: jedną do zasysania powietrza z zewnątrz i drugą do wypychania gorącego.
Nowoczesne klimatyzatory typu split
Alternatywę dla klimatyzatorów monoblokowych stanowią urządzenia podzielone na dwa segmenty – stąd angielska nazwa „split”. Działają podobnie jak klimatyzatory mobilne. Składają się jednak z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, co eliminuje uciążliwe rury w oknie. Podczas gdy segment wewnętrzny zawiera tylko wentylator i wymiennik ciepła potrzebny do odparowania czynnika chłodzącego, wszystkie pozostałe elementy znajdują się w drugim segmencie umieszczonym na zewnątrz. Połączenie następuje poprzez dwa otwory wykonane w ścianie.

Szczególnie pozytywne opinie klimatyzatora domowego typu split wynikają z cichej i wydajnej pracy systemu. Szczególną zaletą jest możliwość łączenia z jedną jednostką zewnętrzną wielu jednostek wewnętrznych – system multi-split. W ten sposób jedno urządzenie może latem chłodzić kilka pomieszczeń.
Centralne klimatyzatory stacjonarne
Szukając trwałego rozwiązania bez kłopotliwych elementów, nie można pominąć centralnego, stacjonarnego systemu klimatyzacyjnego. Ponieważ wymaga to określonych zabiegów budowlanych, celów jest planowanie takiej instalacji przy okazji nowej budowy albo generalnego remontu domu. Urządzenie jest zlokalizowane w piwnicy albo garażu i jest podłączone do rozbudowanego systemu rur i przewodów, biegnących przez cały dom. Dobry system klimatyzacji powinien skutecznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 5-6 stopni. Klimatyzator przenośne to także wybór wart rozważenia.
Każdy klimatyzator wymaga konserwacji i czyszczenia
Zarówno jednoblokowe, jak i segmentowe klimatyzatory wymagają regularnego czyszczenia. Unika się w ten sposób rozsiewania w klimatyzowanym pomieszczeniu zarodników i bakterii. W przypadku urządzeń monoblokowych czyszczenie jest stosunkowo proste: w mobilnych klimatyzatorach trzeba przede wszystkim opróżnić pojemnik na skropliny oraz oczyścić rurę wlotową i wylotową.
Aby utrzymać pełną moc chłodzenia i usunąć gromadzące się zarodniki grzybów i bakterie, konieczne jest dokładne czyszczenie filtrów. W wielu wypadkach da się to wykonać po prostu odkurzaczem. Osady i można usuwać wodą z mydłem. Wymianę filtrów zaleca się wykonać raz w roku.
Powiązane artykuły
-
Ile kosztuje klimatyzacja w domu i mieszkaniu?
-
Najczęstsze błędy w użytkowaniu klimatyzacji. Zobacz, czego unikać
-
Jak schłodzić dom bez klimatyzacji? TOP 5 najlepszych sposobów
-
Koszty użytkowania klimatyzacji w domu - zobacz, ile to kosztuje
-
Opinie na temat klimatyzatorów przenośnych - zobacz, co warto wybrać
-
Jaki klimatyzator przenośny wybrać? Modele, ceny, opinie
-
Klimatyzator z funkcją grzania - modele, ceny, sposób montażu, ciekawostki
-
Który klimatyzator do mieszkania w bloku wybrać? Porównujemy
-
Wybieramy klimatyzator pokojowy – rodzaje, ceny, opinie
-
Klimakonwektory – rodzaje, ceny, opinie – wiodący producenci, porady
-
Samodzielny montaż klimatyzacji w domu i mieszkaniu krok po kroku
-
Odgrzybianie klimatyzacji krok po kroku - poradnik praktyczny
-
Ranking klimatyzatorów przenośnych bez rury – na co zwrócić uwagę?
-
Jak działa klimatyzacja? Wyjaśniamy zasadę działania krok po kroku
-
Jaki klimatyzator stojący wybrać? Rodzaje, ceny, opinie
-
Klimatyzatory przenośne split - ceny, opinie, polecane modele
-
Jaki klimatyzator do rekuperacji wybrać? Wyjaśniamy
-
Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji? Praktyczny poradnik
-
Jak zrobić wentylację w starym domu? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Opinie o klimatyzatorach wodnych - rodzaje, zasada działania, ceny, porady
-
Mini klimatyzator domowy - zasada działania, opinie, wiodący producenci
-
Wentylator do użytku domowego – ceny, rodzaje, porady
-
Kupujemy klimatyzator - klimatyzacja domowa bez tajemnic
-
Klimatyzacja do domu i mieszkania – przegląd produktów, cen i kosztów użytkowania
-
Jaki wentylator sufitowy wybrać? Sprawdzamy rodzaje, ceny i opinie
-
Kurtyny powietrzne – jaką wybrać? Rodzaje, ceny, opinie, porady