Materac bonelowy – charakterystyka

Właściwości materacy na sprężynach bonelowych

Materac bonelowy jest starszą odmianą materacy sprężynowych. W jego wnętrzu znaleźć można sprężyny o kształcie klepsydry, które przyłączone są do specjalnej podstawy z drutu, zarówno od góry, jak i od dołu. Dzięki temu zachowują one kształt, a co za tym idzie także odpowiednią elastyczność materaca. Z uwagi na sztywne połączenie przy pomocy drutu, nie przemieszczają się one i tworzą zwartą konstrukcję. W dzisiejszych czasach godnymi następcami materacy bonelowych są materace kieszeniowe.

Pomimo wszystko materace bonelowe dalej cieszą się dużą popularnością i dobrymi opiniami. Charakteryzują się one dużą wytrzymałością i solidnym wykonaniem. Materace na sprężynach bonelowych wzbogacone są często pianką poliuretanową, która dodatkowo chroni materac przed odkształceniami. Ciekawym rozwiązaniem jest materac bonelowy dwustronny, który raz na pół roku można przewrócić na drugą stronę, dzięki czemu będzie służył dłużej.

Niewątpliwą zaletą materacy na sprężynach bonelowych jest ich niewielka cena. Również wysoka sprężystość czy twardość wpływa na pozytywne opinie. Choć materace sprężynowe coraz częściej wypierane są przez materace piankowe czy lateksowe, to dalej istnieje grupa zwolenników sprężyn. Jeśli chodzi o wady, to największym minusem może być możliwość wyskoczenia sprężyny na wierzch przy dłuższym użytkowaniu. Pomimo iż jest on sprężysty, to nie posiada zbyt dużej elastyczności punktowej, co nie zawsze może się przełożyć na komfort snu. Klasyczny materac bonelowy nie posiada właściwości termoplastycznych, czyli nie dopasuje się do osoby, która na nim śpi.

Materac bonelowy dla dziecka czy osoby dorosłej?

Czy materace sprężynowe, w tym materac bonelowy, to dobry wybór dla dziecka? Ogólnie mówiąc, materace ze sprężynami nie są polecane dla dzieci poniżej szóstego roku życia. Sprężyny spełniają swoją funkcję pod wpływem ciężaru, a kilkuletnie dziecko jest zbyt lekkie. Może to w konsekwencji skutkować powstaniem nienaturalnych krzywizn kręgosłupa oraz wad postawy.

Lepszym wyborem dla dziecka w wieku szkolnym będą materace kieszeniowe. Posiadają wytrzymałe sprężyny, które wytrzymają nawet podskoki dziecka. Choć cena materacy kieszeniowych jest wyższa niż bonelowych, to jest to lepsza inwestycja dla dziecka. Sprężyny w materacu kieszeniowym są dosyć trwałe, dlatego podołają nawet wtedy, kiedy dziecko intensywnie rośnie.

W przypadku dorosłych jest to już sprawa indywidualna. Ważne, aby prawidłowo dobrać materac i nie zawsze sugerować się ceną. Przy zakupie materaca bonelowego do łóżka dwuosobowego należy pamiętać o tym, że każda zmiana pozycji jednej osoby, będzie równie mocno odczuwalna przez drugą osobę. Zakup materaca to inwestycja na lata, dlatego powinna być dokładnie i na spokojnie przemyślana. Jeśli szukasz innych inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o materacach do sypialni.

Polecane materace do spania - sprawdź ceny!

Materace bonelowe – cena oraz wybrane modele

Materac bonelowy z dodatkiem innego surowca

Materac Artemida jest to materac bonelowym z dodanym kokosem. Posiada on dwa stopnie twardości. Sprężyny bonelowe wysokiej jakości nadają elastyczności powierzchniowej materacowi. Stąd też polecany jest on osobom o większej masie ciała. Naturalny kokos, który ma za zadanie utwardzić materac, zapewnia odpowiednią wymianę powietrza. Cały materac posiada właściwości antyalergiczne. Jego cena to 710 zł za rozmiar 180x200 cm.

Materac bonelowy podczas układania na stelażu łóżka w sypialni, a także polecane materace bonelowe
Materace bonelowe krok po kroku, czyli jak wybrać materac bonelowy do łóżka w sypialni

Materac bonelowy Temida posiada piankę FlexyLateks po jednej stronie, a po drugiej stronie piankę ComfortBase. Pianka lateksowa tłumi dźwięki wydawane przez materac w trakcie ruchu oraz dzięki możliwości punktowego dopasowania się do ciała, idealnie je podpiera. Sprężyny bonelowe wysokiej jakości gwarantują wysoką odporność na odkształcenia i dużą sprężystość materaca. Materac Temida jest antyalergiczny. Jego cena wynosi 1039 zł za rozmiar 180x200 cm.

Materac Hekate wzbogacony jest o piankę FlexyLateks z jednej strony i kokos z drugiej strony. Takie połączenie zapewnia sprężystość, dopasowanie do ciała i odpowiedni poziom twardości. Materac Hekate niweluje bóle kręgosłupa dzięki odpowiedniej pozycji całego ciała w nocy. Materac posiada specjalny system wentylacji, który pozwala na systematyczne usuwanie kurzu i roztoczy. Wszystkie materiały użyte do produkcji materaca Hekate są antyalergiczne. Jego cena wynosi 1185 zł za rozmiar 180x200 cm.

Klasyczny materac bonelowy oraz podsumowanie ofert

Materac bonelowy Hestia posiada 108 sztuk sprężyn na 1 m2. Model ten jest średniotwardy i będzie odpowiedni dla osób o wadze większej niż 60 kg. Sprężyny bonelowe otoczone są wysokiej jakości pianką ComfortBase o grubości 2 cm. Wysokość wkładu wynosi 16 cm. Łączna wysokość materaca Hestia będzie zależna od wybranego rodzaju pokrowca. Produkt posiada 10 lat gwarancji na wkład sprężynowy. Jego cena wynosi 629 zł za rozmiar 180x200 cm.

Można zakupić materac bonelowych w dość niskich cenach, ale jak poniższe zostawienie pokazuje, także w cenach wyższych niż 1000 zł za standardowy rozmiar do łóżka dwuosobowego. Ważne jest, aby materac był wygodny niezależnie od tego, jaki wkład posiada wewnątrz. Bonelowe materace to wybór wart rozważenia.

Wykaz wybranych modeli materacy bonelowych wraz z cenami

Model materaca bonelowego

Przykładowa cena

Materac Hestia 180x200 cm

629 zł

Materac Artemida z kokosem 180x200 cm

710 zł

Materac Temida z lateksem 180x200 zł

1039 zł

Materac Hekate z kokosem i lateksem 180x200 cm

1185 zł

ikona podziel się Przekaż dalej