Jaki materac wybrać? Parametry materaca sprężynowego

Materac kieszeniowy – jakość i wygoda

Nowoczesne materace sprężynowe to materace kieszeniowe, które posiadają sprężyny umieszczone w specjalnie zaprojektowanych płóciennych kieszeniach. Taki sposób ich umiejscowienia zapewnia komfortowy sen. Materac ten podobnie jak materace lateksowe dopasowuje się do ciała dzięki elastyczności punktowej. W przeciwieństwie do omawianych poniżej materacy bonelowych, sprężyny mogą swobodnie się przemieszczać, dzięki czemu zagwarantowana jest wygoda użytkowania.

Twardość materaca jest raczej duża i choć niektórzy mogą przestraszyć się takich parametrów, to z pewnością materac ten sprawdzi się u osób z dużą masą czy ze schorzeniami kręgosłupa. Jedynie nie jest on zalecany dla dzieci poniżej 6 roku życia. Ilość sprężyn może wpływać na ogólną jakość materaca. Im więcej sprężyn we wkładzie, tym lepsza jakość materaca. Sprawdza się to także patrząc na opinie klientów oraz ceny.

Minusem materacy kieszeniowych może być ich mniejsza trwałość. Niekiedy jednak dodatkowe elementy okrywające wkład kieszeniowy wpływają pozytywnie na wytrzymałość materaca. Często dodawana jest pianka poliuretanowa czy mata kokosowa, co ma za zadanie chronić materac przed odkształceniami.

Materac bonelowy – przeżytek czy jednak nie?

Jest to dawna wersja materacy sprężynowych, która dalej jednak cieszy się powodzeniem. Choć opinie nie są tak dobre jak w przypadku materacy kieszeniowych, to jednak niższe ceny zachęcają klientów. Sprężyny o typie bonelowym są w kształcie klepsydry i połączone są wzajemnie za pomocą specjalnego drutu. Uniemożliwia to ich swobodne przemieszczanie oraz zmniejsza elastyczność punktową. Zauważalne jest to podczas zmiany pozycji przez jedną osobę w nocy, kiedy to druga osoba również to odczuwa. Na plus takiego połączenia może być to, że sprężyny takie dłużej zachowują swój kształt.

Materace bonelowe popularnością cieszyły się w dawnych czasach, kiedy to świat nie znał materacy lateksowych czy piankowych. Służyły przez długie lata z uwagi na solidne oraz wytrzymałe wykonanie. Niekiedy zabawę na nich urządzały sobie dzieci skacząc po nich do woli. Nawet takie czynności nie były w stanie mocno zniszczyć materaca. W przypadku materacy bonelowych również spotkać można piankę poliuretanową jako zewnętrzny element ochronny wkładu.

Materac bonelowy nie posiada właściwości termoplastycznych w porównaniu do dobrego materaca piankowego. Takie parametry często są kluczowe w podjęciu decyzji, jaki materac wybrać. Wybierając z materacy sprężynowych, prawdopodobnie lepszy będzie materac kieszeniowy. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o wyborze materaca sprężynowego.

Polecane materace do spania - sprawdź ceny!

Dobry materac piankowy – właściwości

Materace piankowe – ogólne parametry

Materace piankowe to obecnie jedna z najpopularniejszych grup materacy. Jest to propozycja dla każdego, od noworodka po osobę starszą. Całość konstrukcji opiera się na wkładzie piankowym o różnym stopniu jakości, co wpływa także na ogólną twardość materaca. W zależności od wykorzystanej w etapie produkcji pianki, różni się także cena materaca. W takim razie jaki materac piankowy wybrać?

Materace piankowe o najniższej jakości oraz cenie to te wykonane z pianki poliuretanowej. Nie cieszy się ona bardzo dobrymi opiniami, ponieważ nie posiada zbytnich właściwości ortopedycznych, a i jej wytrzymałość jest dosyć niska. Lepszej jakości materace posiadają pianki wysokoelastyczne czy termoplastyczne. Pianka wysokoelastyczna pomimo iż jest także wykonana z poliuretanu, to charakteryzuje się inną technologią, a dzięki temu wyższą jakością. Materace z tej grupy posłużą na długie lata, a wygoda snu gwarantowana jest przez świetne dopasowanie materaca do ciała.

Natomiast pianka termoplastyczna to najnowsza technologia w materacach piankowych. Posiada ona właściwości zdrowotne i ortopedyczne. Dzięki czemu sen będzie nie tylko komfortowy, ale także zdrowy dla kręgosłupa. Pod wpływem ciepła pianka dopasowuje się do ciała i odpowiednio je podpiera. Bez problemów można taki materac ułożyć na składanym stelażu, gdzie możliwa jest regulacja zagłówka czy podnóżka.

Plusy i minusy materacy piankowych

Niewątpliwą zaletą materacy piankowych jest ich plastyczność i możliwość dopasowania stopnia twardości materaca do ciała osoby na niej leżącej. Dzięki temu materace piankowe mogą posłużyć dla dzieci, młodzieży, sportowców, dorosłych czy osób z problemami ortopedycznymi. Różnorodność modeli sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkową zaletą jest możliwość zastosowania materaca na każdym stelażu oraz w każdych okolicznościach.

Kobieta dotykająca matarac, czyli jaki materac wybrać, materac piankowy czy sprężynowy
Porady, jaki metarac wybrać krok po kroku, czyli materac piankowy czy sprężynowy

Biorąc pod uwagę wagę materaca piankowego, to również nie ma się do czego przyczepić. Pianka poliuretanowa różnego typu jest dość lekka, co nie sprawia trudności podczas przenoszenia czy obracania materaca na drugą stronę. Jeśli chodzi o inne parametry to gęstość jest czynnikiem decydującym o twardości materaca. Czyli tak naprawdę jest najważniejszych parametrem. Dzięki produkcji materacy o różnych stopniu gęstości, każdy może dostosować zakup materaca do siebie.

Minusem może być wysoka cena materacy piankowych. Jednak biorąc pod uwagę ich wytrzymałość warto jest zainwestować więcej pieniędzy w dobry materac piankowy. Trwałość materaca zależna jest od właściwego wyboru. Jeśli jednak zostanie zakupiony materac o niewłaściwej gęstości dla danej osoby, to dość szybko może się on odkształcić.

Materac piankowy czy sprężynowy – podsumowanie

Stając przed wyborem, czy zdecydować się na materac piankowy czy sprężynowy, ciężko jest podjąć taką decyzję bez zastanowienia się. Wato wziąć pod uwagę kilka szczegółów, które w przyszłości zagwarantują komfortowy i zdrowy sen. Nie zawsze jednak cena będzie najważniejszym szczegółem, ponieważ często za niską ceną kryje się konieczność szybkiej wymiany materaca na nowy. Czasem lepiej jest zapłacić więcej i dużo dłużej użytkować dany materac.

Materac piankowy ma tą przewagę nad materacem sprężynowym, że posiada właściwości plastyczne, a czasem i termoplastyczne. Dzięki temu pozwala to na idealne dopasowanie materaca do ciała. Materace piankowe mogą być używane nawet przez najmłodszych. Czego nie można powiedzieć o materacach sprężynowych.

Wybór odpowiedniego materaca to sprawa indywidualna. Dla jednym korzystniejszy będzie materac sprężynowy, dla innych natomiast materac piankowych. Ważne, aby była to przemyślana decyzja, ponieważ jest to zakup przynajmniej na kilka następnych lat.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły