Materace odleżynowe – dla kogo są przeznaczone?

Powstawanie odleżyn u obłożnie chorych

Długotrwałe statyczne uciskanie tkanek powoduje ich niedotlenienie. Początkowo uciskane miejsce staje się zaczerwienione na skutek nadmiernego przekrwienia. Z czasem tworzą się tam pęcherze, które pękając pozostawiają otwarte rany. Na pewnym etapie możliwe jest głębokie uszkodzenie tkanek, a nawet mięśni i ścięgien. Wszelkie rany z kolei łatwo mogą ulec zakażeniu, co wiąże się z niebezpiecznymi skutkami dla chorego. Te bolesne uszkodzenia skóry są określane jako odleżyny.

Odleżyny pojawiają się z reguły w miejscach, gdzie występują statyczne uciski albo skóra jest cienka i wrażliwa, na przykład w strefie bioder, łopatek, pięt, łokci, kości ogonowej, potylicy, a nawet na małżowinach usznych. Lekceważenie odleżyn jest bardzo niebezpieczne. Odpowiednie kroki zapobiegawcze trzeba podejmować wcześnie, najlepiej stosując materac przeciwodleżynowy – bez względu na to ile kosztuje.

Osoba zdrowa pozostaje w tej samej pozycji co najwyżej kilkanaście minut, zmieniając ją wielokrotnie w czasie nocnego spoczynku. Chorzy zmuszeni są do pozostawania przez długi czas w tym samym położeniu. Jedni nie są w stanie samodzielnie przenieść ciężar ciała na drugą stronę, inni zaś leżąc nieprzytomni nie odczuwają dyskomfortu ani bólu. Aby uniknąć odleżyn, zdrowy organizm sygnalizuje zbyt duży ucisk i następuje naturalna reakcja zmiany pozycji.

Materac antyodleżynowy – działanie

Odleżyny powstają na skutek długotrwałego ucisku na tkanki, wobec tego skutecznym działaniem profilaktycznym jest stymulowanie tkanek tak, aby były uciskane naprzemiennie. Specjalne materace odleżynowe są tak zbudowane, że skóra, która ma z nimi styczność, jest stale pobudzana. Unika się w ten sposób efektu statycznego ucisku przez długi czas na jeden fragment tkanek.

Materac antyodleżynowy posiada zwykle komory, które naprzemiennie unoszą się i opadają, zmieniając miejsce ucisku na skórze. Jest to sprzęt rehabilitacyjny zalecany dla osób, które nie mają możliwości zmiany pozycji, a ich opiekunowie nie są w stanie przekręcać ich co najmniej sześć razy na dobę. Zmiana pozycji chorego powinna następować co cztery godziny. Pozytywne opinie na temat materacy przeciwodleżynowych wynikają z ich działań terapeutycznych, do których można zaliczyć:

  • Pulsacyjne, lekkie ruchy materaca rozluźniają napięcie mięśni i stawów, zmniejszając ból. Materac usuwa ucisk i pozytywnie wpływa na komfort chorego. Długotrwałe leżenie w tej samej pozycji wywołuje ból i niewygodę.
  • Pneumatyczny, zmiennociśnieniowy materac pozwala utrzymać prawidłową wilgotność skóry i temperaturę ciała chorego. Miejsca wilgotne i o podwyższonej temperaturze są szczególnie narażone na powstawanie odleżyn. Takie środowisko w miejscu styku skóry ze zwykłym materacem i pościelą sprzyja też rozwojowi bakterii chorobotwórczych.
  • Materac przeciwodleżynowy redukuje stały ucisk na tkanki w jednym miejscu, przyczyniając się do prawidłowego krążenia krwi. Pneumatyczny materac z pulsacyjnym, rytmicznym uciskiem zapobiega powstawaniu odleżyn i pobudza pracę komórek skóry i naczyń krwionośnych.
  • Zmiennociśnieniowy materac pneumatyczny ułatwia opiekę nad chorym, ponieważ ogranicza częstotliwość zmian pozycji chorego w ciągu doby; materac samoczynnie pełni tę funkcję. Łatwy w utrzymaniu czystości materac nie pozwala na namnażanie się patogenów. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o materacach do sypialni.

Polecane materace do spania - sprawdź ceny!

Różne rodzaje materacy przeciwodleżynowych – czym się różnią?

Statyczne materace antyodleżynowe

Zanim dojdzie do powstawania odleżyn, w profilaktyce chorego, można zastosować materac przeciwodleżynowy statyczny. Zalicza się do tego typu popularne materace piankowe, piankowo-żelowe, bąbelkowe oraz wodne. Działanie ich polega na równomiernym rozłożeniu obciążenia na możliwie dużą powierzchnię.

W tej kategorii dostępne są materace segmentowe oraz warstwowe. Materac segmentowy z pompką posiada wolne przestrzenie między komorami, które zapewniają wentylację i oddychanie skóry. Segmenty umożliwiają równomierne rozłożenie ciężaru chorego. Pompuje się go pompką ręczną. Cena statycznego materaca przeciwodleżynowego segmentowego wynosi około 870 zł.

Materace bąbelkowe są zbudowane z małych komór rozłożonych równomiernie na powierzchni materaca. Mają zastosowanie dla osób o prawidłowej masie ciała. Materace rurowe mają komory w formie wałków. Materace bąbelkowe oraz piankowe są pomocne w opiece krótkoterminowej nad chorym.

Materace odleżynowe piankowe składają się z dwóch albo trzech warstw pianki. Warstwę z pianki poliuretanowej można porównać do materacy termoelastycznych, które wykazują szczególne zdolności przystosowania się do konturów ciała. Materace piankowe są łatwe w utrzymaniu czystości, jednak ich skuteczność jest mniejsza niż materacy aktywnych – zmiennociśnieniowych. Cena materaca piankowego z pamięcią wynosi około 1500 zł.

Dynamiczne zmiennociśnieniowe materace antyodleżynowe

Materace zbudowane z wielu komór, przez które przepływa pompowane powietrze, są zdecydowanie najbardziej korzystne dla chorych długotrwale przykutych do łóżka. Zmieniający się co kilka minut ucisk na różne części ciała zapobiega skutecznie powstawaniu odleżyn. Materace dynamiczne (zmiennociśnieniowe) są rozwiązaniem najbardziej zaawansowanym w profilaktyce i leczeniu odleżyn. Element czynny do leżenia składa się z rzędów komór na przemian wypełnianych powietrzem.

Cykliczna zmiana punktów podparcia ciała chorego ogranicza czas ucisku na tkanki i zapobiega powstawaniu odleżyn. Zanikanie i wzrost ciśnienia w komorach powoduje wzrost ukrwienia części ciała, które stykają się z materacem. Ciśnienie powinno być uregulowane indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od masy ciała i rodzaju schorzenia.

Specjalnym systemem optymalizacji materacy przeciwodleżynowych jest system mikrostymulacyjny. Specjalny stelaż zamienia każdy najlżejszy ruch chorego w ruch zwrotny. Tego typu materac (materac terapeutyczny Thevo) zapewnia równomierny rozkład ciśnienia. Dzięki sprzężeniu zwrotnemu ruchu własnego, utrzymywane jest krążenie krwi w tkance. Na materacu mikrostymulacyjnym chory może się łatwiej poruszać – zmieniać pozycję – niż na materacu miękkim.

Zakup materaca odleżynowego – na co zwrócić uwagę?

Kupując materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy z pompką trzeba zwrócić uwagę na głośność pracy kompresora. Skuteczne działanie materaca wymaga stałego włączenia do zasilania, a dodatkowy hałas nie może denerwować chorego. Dla przykładu, normalna rozmowa stanowi natężenie dźwięku rzędu 40 dB; szum kompresora nie powinien więc być głośniejszy.

Wybór materaca zapobiegającego odleżynom wiąże się z zakupem odpowiedniego prześcieradła. Należy unikać tkanin z tworzyw sztucznych, typu poliester i poliamid. Delikatne dla wrażliwej skóry chorego są tkaniny z naturalnych włókien bawełny i lnu, a także z wytwarzanej z celulozy wiskozy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły