Idealny materac do spania?

W sklepach asortyment materaców jest naprawdę pokaźny, dlatego też jest w czym przebierać. Gdy jednak nie wiesz, co wybrać, sprawdź nasz poradnik, dzięki któremu dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy doborze komfortowego materaca.

Piankowy, kieszeniowy, lateksowy?

Materace produkowane są z różnych materiałów – najpopularniejsze modele to te piankowe, również można kupić materac kieszeniowy, który zaliczany jest do materaców sprężynowych, czy materac lateksowy produkowany zwykle z mieszaniny lateksu naturalnego i syntetycznego.

Warto wspomnieć w szczególności o materacach piankowych termoelastycznych i wysokoelastycznych. Materac termoelastyczny zbudowany jest z pianki nazywanej Visco, która mięknie pod wpływem ciepła ciała człowieka, dopasowując się do jego kształtu i dając optymalne podparcie, z kolei pianka wysokoelastyczna ma nieregularną strukturę komórkową, co podwyższa jej odporność na obciążenie w stosunku do tanich pianek poliuretanowych.

Przede wszystkim dobre materace to takie, który są komfortowy dla użytkownika lub użytkowników. Najważniejsze, aby materac miał bardzo dobrą sprężystość punktową, czyli odpowiadał na nacisk dokładnie w jego miejscu. Do takich materaców zaliczamy: materace lateksowe, materace termoelastyczne oraz wysokoelastyczne, a także materace ze sprężynami kieszeniowymi. Z kolei sprężystości punktowej nie zapewniają materace wykonane z taniej pianki poliuretanowej oraz ze sprężynami bonellowymi.

O czym warto pamiętać?

Gdy zależy ci na jeszcze większym komforcie, pomyśl o zakupie materaca strefowego – wtedy jego konstrukcja ma różne poziomy twardości dopasowane do anatomii ciała człowieka. Gdy masz jednak poniżej 160 cm wzrostu, wtedy lepiej zrezygnować z takiego modelu – strefy nie będą wtedy układały się zgodnie z anatomią twojego ciała, a w efekcie będzie on mniej komfortowy.

Materac powinien mieć też odpowiednią twardość – mitem jest, że im jest on twardszy, tym jest zdrowszy dla kręgosłupa. Gdy jest zbyt twardy, zaburza krążenie i męczy mięsnie, wymuszając na nich nienaturalną pozycję. W większości przypadków sprawdza się materac średnio-twardy, ale najlepiej po prostu go wypróbować – w tym przypadku sklepy stacjonarne mają przewagę nad tymi internetowymi.

Gdy masz alergię, wybierz materace antyalergiczne – najlepiej sprawdzają się materace z pianki. Materac powinien mieć także zdejmowany pokrowiec, aby można było go prać i utrzymać w higienicznej czystości. Niektóre modele materaców dla alergików posiadają specjalne pokrowce antyalergiczne.

Jeżeli potrzebujesz dodatkowej pomocy w dobraniu odpowiednio materaca, skorzystaj z serwisu internetowego Idealny Materac.pl, który został opracowany właśnie w tym celu – dzięki niemu możesz w kilka chwil wyszukać dla siebie najlepszy materac odpowiadający twoim indywidualnym wymaganiom.

Zatem dobranie komfortowego materaca to sprawa, nad którą warto się dłużej zastanowić – tylko ten dobrze dopasowany będzie mógł zapewnić wyjątkowy komfort na wiele nocy!

Polecane materace do spania - sprawdź ceny!

Artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 75,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły