Rodzaje materacy piankowych

  1. Materac z pianki poliuretanowej – to materac gąbkowy charakteryzujący się lekkością, sprężystością i elastycznością. Zapewnia odpowiednią amortyzację kręgosłupa w czasie snu oraz cyrkulację powietrza. Jest to jeden z najtańszych wariantów materaca piankowego. Jego cena może być nawet trzy razy niższa od innych modeli. Producenci zapewniają, że materac nie odkształca się i jest wytrzymały nawet przez wiele lat. Jednak należy zwrócić uwagę na wagę materaca z pianki poliuretanowej. Wedłóg opinii klientów, im jest lżejszy, tym jego jakość jest niższa. Odpowiednio twardy materac sprawia, że jest to doskonały wybór do spania dla najmłodszych.
  2. Materac z pianki wysokoelastycznej HR – ma znacznie większą gęstość od pianki poliuretanowej. Dzięki temu nie odkształcają się i są trwałe. Zapewniają doskonałe podparcie kręgosłupa, wentylację i odprowadzanie wilgoci. Materac gąbkowy z pianki wysokoelastycznej to idealny wybór dla par, gdyż amortyzuje ruchy drugiej osoby.
  3. Materac termoelastyczny – to materac gąbkowy do spania, którego wypełnienie zostało opracowane przez NASA. Pianka termoelastyczna dopasowuje się do ciała, doskonale je podpierając. Jej struktura sprawia, że twarde materace reagują na temperaturę ciała oraz siłę nacisku i nabierają odpowiedniej miękkości. Dzięki temu zapewniają wyjątkowy komfort. Materac termoelastyczny sprawdza się do spania dla par.
  4. Materac lateksowy – to rodzaj niezwykle elastyczny i dopasowujący się do kręgosłupa. Zapewnia odpowiednie podparcie, niweluje ucisk, przez co ułatwia przepływ krwi. Z tego powodu jest to doskonały materac do spania dla osób z chorobami kręgosłupa czy odleżynami. Antyseptyczny materiał zalecany jest także dla osób mających alergię na bakterie i grzyby.
  5. Materac piankowy o budowie złożonej z różnych warstw. Może to być lateks w połączeniu z warstwą pianki BIO FOAM, czy pianki Fresh. W zależności od budowy materaca ma on inne parametry. Sprawdź także ten artykuł z porównaniem materaca piankowego i sprężynowego.

Materace piankowe – najpopularniejsi producenci i ceny

Spośród wielu producentów materacy piankowych na uwagę zasługuje polska firma Janpol. W rankingach najlepszych materacy znajduje się niezmiennie od kilku lat w czołówce. Jednym z jej produktów jest model Hermes z klasycznej pianki, dostępny na każda kieszeń. Cena materaca gąbkowego o rozmiarach 80 cm x200 cm to 386 zł. Średnia twardość materaca jest odpowiednia dla dzieci i osób o wadze do 80 kg. Równie popularny producent materacy to szwedzka firma Hilding. Cienki materac termoelastyczny tej marki - Hilding Salsa o wymiarach 80 cm x 200 cm kosztuje 1229 zł. To również średnio twardy materac. Pomimo wysokiej ceny zajmuje czołowe miejsce w rankingach popularności.

Kolejny popularny producent materacy to Materasso. Model tej firmy Antibacterial dedykowany jest dla alergików. Jest to kombinacja pianki wysokoelastycznej o różnych parametrach oraz pianki Ultra Fresh. Twardość materaca jest średnia. Cena rozmiaru 80 x 200 cm to 1161 zł. Polska marka Sambella również znajduje się w czołówce producentów materacy. Jej produkt Modulia Bultex z pianki wysokoelastycznej charakteryzuje się właściwościami ortopedycznymi i antyalergicznymi. Twardość materaca jest średnia. Cena za rozmiar 80 x 200 cm wynosi 863,20 zł. Wymienieni producenci oferują wszystkie rodzaje materacy piankowych w różnych rozmiarach i twardościach. W ich ofercie znajduje się także nawierzchniowy cienki materac z pianki.

Porównanie cen materacy o wymiarach 80 x 200 cm

Rodzaj materaca

Janpol

Cena

Hilding

Cena

Materac z pianki poliuretanowej

Model Hermes

386 zł

brak

Materac z pianki wysokoelastycznej

Model Palma

819 zł

Model Breakdance

769 zł

Materac termoelastyczny

Model Hebe

1164 zł

Model Rumba

1999 zł

Materac lateksowy

Model Demeter

1263 zł

Model Melody

1429 zł

Polecane materace do spania - sprawdź ceny!

Jaki materac wybrać? Opinie i porady

Klienci zgodnie przyznają, że modele z pianki poliuretanowej dostępne w marketach nie spełniają swojej funkcji i szybko się odkształcają. Dlatego polecają wybór droższego materaca od dobrego producenta, który będzie służył przez wiele lat. Nie powinny być one ani zbyt miękkie, ani zbyt twarde. Wyrażają opinie, że zakup materaca to spory wydatek, lecz nie warto na nim oszczędzać. Najczęściej polecane przez klientów marki to Janpol i Hilding. Duża popularnością cieszą się produkty z wypełnieniem termoelastycznym oraz z mieszanym, kilkuwarstwowym.

Dłoń dotykająca biały materac piankowy, a także materace piankowe, ich rodzaje i cena
Materace piankowe krok po kroku, czyli rodzaje, modele, porady i cena

Eksperci zalecają wybór materaca, który posiada siedem stref twardości, gdyż wpływa to korzystnie na kręgosłup. Ich zdaniem dobry materac do spania posiada więcej niż jedną warstwę wypełnienia. Jest wtedy bardziej funkcjonalny. Twarde materace odchodzą do przeszłości, gdyż nawet cienki materac z pianki może zapewnić miękkość a równocześnie odpowiednio podpierać kręgosłup. Cena takiego materaca nie musi być wygórowana. Jednak zwracają uwagę, by materac nie był zbyt miękki. Wtedy nawet siedem stref twardości nie zapewni dobrego odpoczynku. Modele termoelastyczne stają się miękkie pod wpływem temperatury ciała. Dlatego są odpowiednim wyborem dla par.

Materac piankowy czy lateksowy? Zastanawiając się nad wyborem materaca, warto sprawdzić opinie użytkowników. Na ich podstawie tworzone są dostępne w sieci rankingi materacy. Jednak przede wszystkim należy ustalić jakie mamy oczekiwania względem materaca. Czy potrzebny nam jest cienki materac z pianki lateksowej czy może z pianki wysokoelastycznej? Jaka powinna być twardość materaca? Najlepsze modele mają siedem stref twardości i optymalnie dopasowują się do ciała śpiącego. Z dużą uwagą należy podejść do wyboru materaca dla par. Producenci oferują modele nawet dla dużych różnic wagowych, a także upodobań. Dlatego dostępne są materace z dwiema różnymi strefami twardości. Część materaca dla kobiety jest miękka, a strefa dla mężczyzny twarda.

Materace piankowe dostępne są w różnych rodzajach. Przed zakupem należy sprawdzić twardość wybranego modelu, rodzaj wypełnienia i ilość stref podparcia. Wybór zawsze należy dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Dzięki temu materac zapewni optymalny komfort i wypoczynek.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły