Materace do spania – jak wybrać najlepszy materac do sypialni?

Materace kieszeniowe – wady i zalety

Materac kieszeniowy, który nazywany bywa również kieszonkowym bądź woreczkowym, to jeden z najbardziej popularnych materacy do łóżka. Stworzony jest ze sprężyn kieszeniowych, a te z kolei są ze sobą zespolone specjalnym woreczkiem tkaninowym. Właśnie dzięki temu kręgosłup ludzki ma świetne i elastyczne podparcie. Mało tego, materace kieszeniowe doskonale dopasowują się dzięki temu do kształtu ciała człowieka. Jeżeli w materacu kieszeniowym będzie więcej sprężyn, to znacznie lepiej będzie się na nim spało.

W przypadku materacy kieszonkowych, każda sprężyna pracuje osobno. Sprawia to, że materace nie są głośne i nie skrzypią. Nie jest może idealny do siadania, bo to dość cienki materac – więc można się w nim przypadkowo zagłębić. Jednak, idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, przez co jest komfortowy do spania. Dwuosobowe materace kieszeniowe sprawiają też, że nie odczuwa się zmieniania pozycji przez osobę śpiącą obok. Szczególnie warto będzie zwrócić uwagę na piankę poliuretanową, która okrywa sprężyny. Popularnym okryciem w materacach kieszeniowych jest też pianka lateksowa oraz mata kokosowa.

Chyba jedyną wadą materaca kieszeniowego jest jego wysoka cena. Niestety, ale w porównaniu chociażby z najprostszymi materacami do spania, ten kosztuje minimum 500-600 złotych w podstawowej wersji.

Materace sprężynowe – czy są wygodne?

Materac sprężynowy, który nazywany bywa również bonnellowym, to połączenie sprężyn zespolonych w zwoje. Sprężyny te, pod wpływem ciężaru osoby leżącej na materacu, uginają się. Jest to chyba najbardziej znany materac na całym świecie. Dawniej był to jedynie cienki materac, przez który często przechodziły sprężyny. Oczywiście, dziś sprężyny pokrywane są specjalnymi zabezpieczeniami, by nie dochodziło do takich sytuacji. Najczęściej tą barierą ochronną jest trawa morska, końskie włosie lub włókno kokosowe.

Jeżeli sprężyn będzie mniej, będzie to też jednocześnie miękki materac. Gdy sprężyn złączonych w zwoje jest więcej, materac staje się grubszy. Materace sprężynowe są to idealne materace do łóżka, zwłaszcza gdy szukasz możliwie taniego rozwiązania – kosztują ok. 300 złotych lub mniej. Niestety, wadą materacy sprężynowych jest mała sprężystość punktowa oraz zbyt duża twardość. Nie każdy lubi przecież twarde materace do spania. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o materacach do sypialni.

Które materace do spania są najlepsze?

Materace lateksowe – dobre czy złe?

Materace lateksowe wyróżniają się połączeniem naturalnego drzewa kauczukowego z lateksem, które składają się na ten fantastyczny materac do spania. To dość miękki materac, który jest bardzo trwały i elastyczny punktowo. Właśnie przez to świetnie dopasowuje się do kształtu ciała śpiącej osoby i zapewnia doskonały komfort odpoczynku. W dodatku, gdy człowiek szybko wstanie z materaca, on niemal od razu odzyskuje swój pierwotny kształt. Co ważne, są to materace posiadające właściwości antybakteryjne, więc zaleca się je szczególnie osobom cierpiącym na różne alergie. Jednoosobowe czy dwuosobowe materace lateksowe będą lepsze, jeżeli będzie w nim dużo lateksu naturalnego.

Zdecydowaną zaletą materacy lateksowych jest ich wysoka przepuszczalność powietrza, więc jednocześnie odpowiednia wentylacja podczas snu. Nie są to twarde materace, zatem zaleca się wybierać ich grubość większą od 12 centymetrów. Minusem posiadania materaca może być fakt, że za dużo zawartości sztucznego wkładu na pewno obniży w nim właściwości hiperwentylacyjne i antybakteryjne. W dodatku, ceny materacy lateksowych nie należą do najmniejszych. Zazwyczaj zaczynają się od 700 złotych wzwyż.

Mężczyzna testujący materac oraz materace do spania, materace do łóżka, materace sprężynowe, materace kieszeniowe
Jakie materace do spania warto wybrać, czyli materace do łóżka, materace sprężynowe, materace kieszeniowe

Polecane materace do spania - sprawdź ceny!

Materace piankowe – termoelastyczne i wysokoplastyczne

Tego rodzaju materace do spania stworzone są z pianki termoelastycznej, zwiększającą elastyczność pod wpływem ciepła. Właśnie takie właściwości materaca pozwalają człowiekowi komfortowo wypoczywać. Podczas snu, materac piankowy zapewnia również odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, więc człowiek budzi się wypoczęty i pełny energii. Materace piankowe świetnie potrafią dopasować się do ciała śpiącej osoby. W dodatku, redukują nacisk – a to pozwala odpoczywać mięśniom. Możesz wykorzystać materac do ruchomego stelaża. Jedyną wadą jest jego cena, zaczynająca się od 1000 złotych wzwyż.

Wysokoelastyczny materac piankowy podobnie, jak termoelastyczny, będzie zwiększał swoją objętość pod wpływem ciepła. Również doskonale dopasowuje się do ciała człowieka, przez co pozwala na wygodne i odpowiednie ułożenie go na materacu. Gdy pianka się odkształci, wróci jednak szybko do swojego ułożenia. W przeciwieństwie do zwykłej pianki poliuretanowej, ta będzie o wiele bardziej żywotna – zatem, z całą pewnością wytrzyma przynajmniej kilka lat.

Oba materace piankowe będą doskonałym wyborem, zwłaszcza że zapewniają wysoką jakość snu oraz świetne podparcie dla ciała. Materace te nadadzą się do ruchomego stelaża, co jest ich ogromną zaletą w przeciwieństwie do innych materacy. Wadą są dość wysokie ceny – niestety, nie każdy na tak drogi materac będzie mógł sobie pozwolić.

Materace hybrydowe – najlepsza opcja?

Materac ten jest połączeniem piankowego i kieszeniowego materaca jednocześnie. To materac najbardziej komfortowy ze wszystkich wymienionych, więc na nim wyspać się można najlepiej. Sprężyny stanowią doskonałe podparcie dla kręgosłupa, a pianka jest bardzo wygodna. W drogich hotelach na świecie można spotkać się właśnie z takimi materacami.

Mimo swoich niewątpliwych zalet, to zdecydowanie najdroższa z opcji. Za porządny materac hybrydowy trzeba zapłacić bowiem od 3000 złotych wzwyż.

ikona podziel się Przekaż dalej