Higrometr - zastosowanie

Do czego służy higrometr

Higrometr to urządzenie służące do pomiaru względnej wilgotności powietrza lub pary wodnej w pomieszczeniach. Zastosowanie higrometru sprawdza się w sytuacjach, gdy zbyt suche lub zbyt wilgotne powietrza może zaszkodzić ludziom lub przedmiotom. Wilgotność powietrza ma duże znaczenie dla samopoczucia ludzi, uprawy roślin, przechowywania przedmiotów, na przykład książek czy obrazów oraz dla różnych procesów przemysłowych. Regulowanie wilgotności powietrza jest możliwe, ale należy ją zmierzyć przy pomocy higrometru. Na przykład proste higrometry stosuje się do mierzenia wilgotności instrumentów muzycznych, które ulegają uszkodzeniu przy wilgotności niższej niż 40%. Higrometry używane są głównie w laboratoriach, saunach, muzeach, hotelach czy też w przemyśle. W rolnictwie higrometr stosowany jest jako stacja pogodowa, która pozwala rolnikom z wyprzedzeniem zabezpieczyć plony i zwierzęta przed burzą.

Wyróżniamy zarówno proste higrometry, jak psychrometry lub higrometry włosowe oraz higrometry specjalistyczne, jak higrometry mierzące temperaturę punktu rosy lub kondensacyjne. Cena higrometru waha się od 10 zł za prosty higroskop aż do 2792 zł za wielofunkcyjne urządzenie pomiarowe. Sprawdź także ten artykuł na temat wilgotności powietrza w domu.

Rodzaje higrometrów

  • higrometry włosowe,
  • higrometry kondensacyjne,
  • higrometry elektrolityczne,
  • psychometry.

Higrometr włosowy

Jest to najprostszy higroskop wykorzystujący właściwości włosa, który rozszerza się pod wpływem wilgotności powietrza. Stosuje się w nim włosy ludzkie, końskie lub syntetyczne. Zaletą tego higrometru jest trwałość, niezawodność i niska cena. Jego wadą jest duży margines błędu. Zastosowanie higrometru włosowego zależy od tego, na ile dokładne powinny być pomiary. Higrometry włosowe zbierają dobre opinie użytkowników i cieszą się dużą popularnością tam, gdzie wystarczy przybliżone wskazanie wilgotności powietrza.

Cena higrometru włosowego waha się od około 70 zł do ponad 500 zł. Droższe higrometry mają dodatkowo termometr w obudowie.

Higrometr kondensacyjny

Higrometry kondensacyjne wyliczają wilgotność powietrza na podstawie punktu rosy i ciśnienia atmosferycznego. Punkt rosy oznacza temperaturę skraplania się pary wodnej na elemencie higrometru. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wilgoci w domu.

Higrometr elektrolityczny / elektroniczny

Tego rodzaju higrometry są najbardziej skomplikowane i stosowane do mierzenia temperatury, wilgotności powietrza oraz wielu innych czynników dotyczących mikroklimatu w pomieszczeniach. Często urządzenia tego typu mają wbudowany termometr i nazywane są termohigrometrami.

Tanie higrometry elektroniczne są dość zawodne i nie zawsze precyzyjne. Natomiast urządzenia droższe wykazują się bardzo precyzyjnymi pomiarami.

Higrometry elektroniczne mierzą nie tylko wilgotność powietrza, lecz także wiele innych parametrów dotyczących mikroklimatu w pomieszczeniach. Znajdują one również zastosowanie w systemach automatycznego powiadamiania i reagowania na zmiany wilgotności.

Cena higrometru elektronicznego waha się od około 50 zł do ponad 1000 zł. Najtańsza stacja pogodowa może kosztować nawet około 10 zł, lecz pokazuje ona tylko temperaturę. Stacja pogodowa z funkcją higrometru kosztuje już od około 30 zł.

Psychometr

Psychometry posiadają wbudowane dwa termometry: termometr suchy i termometr mokry. Psychometr wylicza wilgotność powietrza na podstawie różnicy temperatur pokazywanych przez te dwa termometry.

Zastosowanie higrometru

Jakie zastosowanie ma wilgotnościomierz powietrza

Właściwa wilgotność powietrza ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, jak również na uprawę roślin oraz przechowywanie przedmiotów. Wilgotność powietrza ma szczególnie duże znaczenie w muzeach, laboratoriach czy magazynach. Optymalna wilgotność, przy której ludzie czują się najlepiej to, 40 - 60% RH. Zbyt suche powietrze, natomiast, jest nie tylko niekomfortowe dla człowieka, lecz także może powodować niszczenie podłóg i mebli. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat osuszania budynków?

Zapobieganie powstawaniu pleśni

Zarodniki pleśni i grzybów obecne są wszędzie, lecz potrzebują one pewnej wilgotności powietrza do kiełkowania i wzrostu. Ponadto na wzrost grzybów i pleśni mają wpływ takie czynniki jak zawartość tlenu w powietrzu, temperatura czy pH powierzchni.  Szczególnie narażone są takie pomieszczenia jak kuchnia czy łazienka, gdzie zbiera się para wodna. Długotrwała ekspozycja na grzyby i pleśnie może doprowadzić do infekcji, sprzyja powstawaniu alergii i zwiększa ryzyko powstania raka. Wilgotnościomierz powietrza pomoże nam ustalić wilgotność w pomieszczeniach i odpowiednio ją kontrolować.

Higrometr lub wilgotnościomierz powietrza oraz cena higrometru, różne rodzaje, modele, a także opinie użytkowników
Higrometr - zastosowanie, zasada działania, rodzaje, ceny, opinie

Wilgotnościomierz powietrza - jaki kupić?

Jakie informacje przekazuje wilgotnościomierz powietrza

Prosty higroskop mierzy tylko wilgotność powietrza, natomiast bardziej skomplikowane higrometry elektroniczne posiadają zwykle także termometr oraz mogą również posłużyć jako stacja pogodowa.

Podają one takie dane, jak:

  • wilgotność względna, czyli ilość pary wodnej w powietrzu w stosunku do wartości maksymalnej, wilgotność względna oznaczana jest symbolem RH i podawana w procentach,
  • wilgotność bezwzględna (DV) podawana jest w gramach na metr sześcienny powietrza,
  • temperatura punktu rosy (Td) oznacza moment skraplania się pary wodnej,
  • temperatura powietrza bieżąca i przewidywana. Bardziej specjalistyczne modele higrometrów służą jako stacja pogodowa.

Dodatkowe funkcje higrometru

  • czujnik pleśni,
  • ciśnienie atmosferyczne.

Najciekawsze modele higrometrów

Popularnym urządzeniem, którego cena wynosi 37 zł, jest stacja pogodowa Hama Termometr/Higrometr TH-130 czarny. Stacja pogodowa sprawdza się jako pokojowy termometr + wilgotnościomierz powietrza. Urządzenie to zbiera pochlebne opinie z uwagi na duży i wyraźny wyświetlacz, korzystną cenę i ładny wygląd. Pojawiają się opinie, że dokładność tego higrometru jest słaba. Jednak w porównaniu do higrometrów profesjonalnych około 10% odchylenia pomiarowe wydaje się do zaakceptowania w zastosowaniach domowych.

Dużą popularnością cieszy się stacja pogodowa Hama EWS-800, której cena wynosi 159 zł. Użytkownicy wyrażają pozytywne opinie na temat tego urządzenia. Wyższa cena higrometru może być uzasadniona tym, że urządzenie obejmuje termometr, barometr, higrometr i zegar. Higrometr ten szczególnie przyda się osobom, które mają pewną wiedzę na temat meteorologii. Przy odpowiedniej kalibracji i wiedzy na temat meteorologii umożliwia ono przewidywanie pogody z wyprzedzeniem kilku dni. Urządzenie zbiera dobre opinie jako wiarygodne i łatwe w obsłudze.

Higrometr zdecydowanie warto posiadać w domu, nie wspominając już o zastosowaniach profesjonalnych, gdyż pozwala on na lepszą kontrolę wilgotności powietrza w mieszkaniu, a co za tym idzie większą dbałość o samopoczucie i zdrowie mieszkańców. A może zainteresuje cię także ten artykuł o nawiewnikach higrosterowanych?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły