Jak rozpoznać, że w pokoju mamy zbyt suche powietrze?

Suche powietrze wpływa nie tylko na komfort użytkowania pomieszczeń, ale i na nasze zdrowie. Problem możemy rozpoznać na wiele sposobów. Jednym z widocznych objawów jest wysuszenie skóry i podrażnienia spojówek.

Zbyt niska wilgotność powietrza w pomieszczeniach może też wpływać na rozwój infekcji górnych dróg oddechowych. Na tę dolegliwość szczególnie narażone są małe dzieci, które nie posiadają jeszcze dobrze rozwiniętej odporności. Problem suchego powietrza możemy rozpoznać po suchości błon śluzowych, częstych infekcjach górnych dróg oddechowych, a także po cyklicznym katarze.

Objawy zbyt suchego powietrza można rozpoznać także po stanie drewnianych mebli lub parkietu. Nadmierna suchość powietrza prowadzi do pojawienia się pęknięć w parkiecie lub w elementach drewnianych mebli. Dlatego warto regularnie kontrolować stan powietrza i zapewnić wilgotność w granicach 40 – 60 procent. Pamiętajmy przy tym, że zbyt duża wilgotność również jest zjawiskiem niekorzystnym dla naszego zdrowia. Dlatego warto zaopatrzyć się w higrometr, który będzie regularnie mierzył poziom wilgoci w pomieszczeniach. Jest to najprostszy sposób na dokładną kontrolę stanu powietrza, a jednocześnie stanowi ułatwienie w nawilżaniu lub optymalnym zmniejszaniu wilgoci w domu lub w mieszkaniu.

Jak nawilżyć powietrze w pokoju. Metoda 1 – mokry ręcznik

Najprostsze, domowe sposoby bywają najskuteczniejsze. Nasz pokój, a nawet całe mieszkanie możemy szybko nawilżać przy pomocy mokrego ręcznika. Metoda sprawdza się zimą i może umożliwiać bezpieczne nawilżanie pokoju dziecka lub osoby dorosłej.

Suche powietrze zostanie szybko nawilżone, jeśli namoczymy ręcznik i położymy go na gorący grzejnik w pomieszczeniu. Tego typu działania sprawdzą się też latem, jednak ich działanie nie będzie tak efektywne.

Zimą gorące grzejniki zapewniają szybkie parowanie wody z mokrego ręcznika. Suche powietrze zostaje szybko nawilżone, a pokój odzyskuje odpowiedni mikroklimat. Tego typu nawilżanie wymaga regularnej oceny stopnia wilgoci. Pomieszczenie nie może być nadmiernie zawilgocone, bowiem może to skutkować rozwojem pleśni lub grzybów na ścianie.

Polecane klimatyzatory - sprawdź promocje!

Nawilżanie powietrza bez nawilżacza wykonuje się niekiedy przy pomocą mokrego prania. Nie jest to najlepsza metoda do optymalizacji mikroklimatu w domu czy pokoju dziecka. Suche powietrze zostaje co prawda szybko nawilżone, jednak większa ilość prania szybko i zbyt mocno podnosi wilgoć w pomieszczeniu. Co więcej, tego typu domowe sposoby nie uwzględniają przedostawania się środków piorących, które zostają na tkaninie po płukaniu. Fosforany oraz polikarboksylany nie są obojętne dla naszego zdrowia, dlatego prania nie należy suszyć w pokoju dziecka ani w aktualnie użytkowanym pomieszczeniu. Jeśli zdecydujesz się na zakup urządzenia, sprawdź także ten artykuł o wyborze nawilżacza powietrza z jonizatorem.

Jak nawilżyć powietrze w pokoju? Metoda 2 – wykorzystanie wilgoci w łazience i kuchni

Wilgoć w łazience oraz w kuchni zazwyczaj jest znacznie wyższa od tej, którą spotykamy w ogrzewanym pokoju czy sypialni. Zatem nawilżanie w domu może uwzględniać wykorzystanie wilgoci z innych pomieszczeń.

Domowe sposoby na nawilżanie są bardzo proste. Po kąpieli warto otworzyć drzwi do łazienki i sąsiadującego z nim pokoju. W ten sposób szybko zmniejszymy wilgoć w łazience, a dodatkowo nawilżymy mieszkanie. Zimą możemy także otwierać drzwi do kuchni. Metoda będzie szczególnie wydajna po gotowaniu, kiedy w pomieszczeniu utrzymuje się najwyższa wilgotność.

Domowe sposoby bez nawilżacza nadają się do zwiększania poziomu wilgotności powietrza w pokoju dziecka, sypialni, salonie czy w pokojach osób dorosłych. Warto przy tym zauważyć, że nawilżanie bez nawilżacza powinno być stosowane z wykorzystaniem higrometru. Proste urządzenia nie są drogie w zakupie, a pomagają nawilżać pokój lub utrzymać optymalną wilgotność w domu.

Jak nawilżyć powietrze w pokoju latem? Metoda 3 – wilgotne firanki w oknie

Suche powietrze w domu lub w pokoju przeważnie stanowi największy problem zimą. Jednak latem także pojawiają się wyjątkowo suche, upalne dni, które zmniejszają wilgotność powietrza i sprawiają, że mieszkanie lub pomieszczenie staje się mniej komfortowe w użytkowaniu.

Latem możemy nawilżać pomieszczenie za pomocą wilgotnej firanki lub zasłonki. Metoda jest bardzo prosta do wykonania. Wystarczy namoczyć firankę lub zasłonkę i wywiesić ją przy uchylonym oknie. W ten sposób suche powietrze, które wpada do wnętrza zostanie natychmiast nawilżone.

Pokój lub mieszkanie możemy też nawilżać latem przy pomocy metody 1 i 2. Mokry ręcznik układamy wtedy na parapecie nasłonecznionego okna, a nie na grzejniku. Parująca woda będzie efektywnie nawilżać mieszkanie bądź wybrane pomieszczenie. Druga metoda dotycząca otwierania drzwi do łazienki i kuchni będzie równie efektywna, jeśli podczas nawilżania przymkniemy okna w pomieszczeniu.

Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych porad, zapoznaj się z innymi artykułami na tym portalu. Dowiesz się z nich jak układać panele lub jak wykonać remont pomieszczeń w domu.

ikona podziel się Przekaż dalej