Jak zmniejszyć wilgoć w mieszkaniu? Praktyczne sposoby
Zbyt duża wilgotność powietrza w pomieszczeniu nie jest korzystna dla zdrowia domowników. W jej efekcie na ścianach mogą pojawiać się wykwity pleśni, a w pomieszczeniu utrzymuje się nieprzyjemny zapach. Dlatego odpowiadamy, jak zmniejszyć wilgoć w mieszkaniu. Omawiamy naturalne sposoby pochłaniania wilgoci i wskazujemy najskuteczniejsze urządzenia.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak zmniejszyć wilgoć w mieszkaniu? Naturalne sposoby pochłaniania wilgoci z powietrza
Reguluj wilgotność powietrza przez wietrzenie
Najprostsze, naturalne sposoby na zmniejszenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu polegają na wypracowaniu odpowiednich nawyków. Zbyt wysoka wilgotność często wiąże się z brakiem wietrzenia mieszkania. Jest to duży błąd, który może prowadzić do zawilgocenia ścian i mebli.
Wilgotność powietrza możemy szybko obniżyć poprzez wietrzenie. W ten sposób szybko usuniemy nadmiar wilgoci, który powstał na wskutek gotowania potraw czy kąpieli. Przy okazji wprowadzimy do pomieszczeń świeże powietrze z zewnątrz.
Co ważne, wietrzenie należy przeprowadzać o każdej porze roku. W sezonie letnim nie powinno to być szczególnie kłopotliwe. W porze jesiennej i zimowej regulujemy wilgotność powietrza w pomieszczeniu poprzez otwarcie okna na kilka minut. Dzięki intensywnemu i krótkiemu przewietrzeniu pomieszczenia, uda nam się obniżyć wilgotność powietrza, bez wywołania dużego spadku temperatury w mieszkaniu. Długotrwałe pozostawianie okna w pozycji uchylnej nie jest najlepszym pomysłem. W ten sposób mocno obniżymy temperaturę w pomieszczeniu, a jednocześnie nie zapewnimy optymalnej cyrkulacji powietrza.
Zwróć uwagę na wilgotność powietrza podczas gotowania i suszenia ubrań
Naturalne sposoby na obniżenie wilgotności powietrza w mieszkaniu nie muszą obejmować wyłącznie pochłaniania. Równie skutecznym sposobem będzie przeciwdziałanie parowaniu wody. Najprostsze sposoby na ograniczenie parowania podczas gotowania polegają na przykrywaniu garnków.
Bezpośrednio nad kuchnią powinien znajdować się okap z wydajnym wentylatorem. Jego zadaniem będzie pochłanianie wilgotnego powietrza i odprowadzanie go do przewodów wentylacyjnych. Nawet niewielki okap kuchenny może skutecznie pochłaniać zapachy i wilgoć, która powstaje podczas gotowania.
Naturalne sposoby na ograniczenie wilgoci w pomieszczeniu obejmują również suszenie prania. Wysoka temperatura w połączeniu z niewielkim pokojem i pełną prania suszarką to gotowa recepta na wysoką wilgotność powietrza. Efekt możemy zminimalizować poprzez suszenie prania na balkonie lub tarasie. Jeśli nie mamy takiej możliwości, ustawmy pralkę na intensywne wirowanie. Dzięki temu uprane ubrania będą zawierały mniej wody, a ich suszenie w pomieszczeniu nie będzie wiązało się z bardzo silnym podniesieniem poziomu wilgotności. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jaka powinna być wilgoć w domu.
Jak zmniejszyć wilgoć w mieszkaniu – pochłaniacze wilgoci i wentylatory
Pochłaniacz wilgoci w pomieszczeniu – jak obniżyć wilgotność?
Znamy już naturalne sposoby, jak zmniejszyć wilgoć w mieszkaniu. Niektóre pomieszczenia wymagają zastosowania bardziej specjalistycznych rozwiązań. Na szczęście w ofercie sprzedaży znajdziemy różnorodne pochłaniacze wilgoci, które pomagają w uzyskaniu optymalnego mikroklimatu we wnętrzach mieszkalnych.
W ofercie sprzedaży znajdziemy bardzo szeroki asortyment pochłaniaczy wilgoci. Najprostsze produkty posiadają plastikową obudowę, w której umieszcza się woreczek z absorberem. Zadaniem absorbera jest pochłanianie wilgoci z powietrza. Proste pochłaniacze wilgoci kosztują kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Ich atutem jest atrakcyjna cena oraz łatwość zastosowania. Pochłaniacz może delikatnie obniżyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu o niewielkim metrażu. Niestety nie sprawdzi się do pochłaniania dużej wilgotności w mocno zawilgoconych przestrzeniach.
Drugie rozwiązanie to elektryczne pochłaniacze wilgoci. Urządzenia wykazują się dużą wydajnością działania. Pochłaniacze posiadają higrometr, który mierzy wilgotność powietrza i uruchamia osuszanie w przypadku przekroczenia wartości zadanej. W ten sposób możemy wyregulować wilgotność w pomieszczeniu. W osobnym artykule podpowiadamy, jaka powinna być wilgoć w domu.
Elektryczne pochłaniacze wilgoci można dopasować do każdego mieszkania. Urządzenia pełnią też funkcje wentylatorów i delikatnie schładzają pomieszczenia w okresie upałów. Jedynym istotnym mankamentem pochłaniaczy elektrycznych okazuje się cena zakupu. Za dobrej jakości, wydajne urządzenie należy zapłacić minimum kilkaset złotych.
Jak zmniejszyć wilgoć w mieszkaniu za pomocą wentylatorów wyciągowych?
Jednym ze skuteczniejszych sposobów na ograniczenie wilgotności powietrza w mieszkaniu jest zastosowanie wentylatorów wyciągowych. Proste wentylatory łazienkowe lub wentylatory kuchenne umożliwiają wentylację wykorzystującą naturalną cyrkulację powietrza. W ofertach sprzedaży znajdziemy także wentylatory mechaniczne, które podłącza się do zasilania. Ich zadaniem jest mechaniczne wtłoczenie wilgotnego powietrza do wlotu wentylacyjnego.
W kuchniach i łazienkach można zamontować wentylatory z higrostatem. Te z pozoru proste urządzenia pomogą obniżyć zbyt wysoką wilgotność powietrza. Dzięki wbudowanemu higrostatowi wentylator może uruchamiać się w sposób automatyczny. Wystarczy, że wilgotność w pomieszczeniu wzrośnie powyżej zadanego poziomu. W efekcie uruchomi się wentylator, który będzie pracował przez określoną ilość czasu.
Wentylatory z czujnikiem wilgoci są wydatkiem rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Ich mechanizmy okazują się dość proste w montażu. Wentylator może okazać się bardzo skutecznym sposobem na ograniczenie wilgoci w mieszkaniu. Musimy jedynie zadbać o to, by wentylowane pomieszczenie nie było w pełni szczelne. W łazience musi znajdować się okno lub drzwi z otworami wentylacyjnymi.
Wiesz już, jak zmniejszyć wilgoć w mieszkaniu. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych porad, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. W osobnym artykule podpowiadamy, jak prawidłowo wykonać ocieplenie poddasza nieużytkowego.