Jaka powinna być wilgoć w domu? Wyjaśniamy krok po kroku
Prawidłowa wilgotność w domu wpływa na nasz komfort i zdrowie. Jej optymalna wartość może być uzależniona od temperatur panujących w pokoju. Jaka powinna być wilgoć w domu i jak ją regulować? Odpowiadamy krok po kroku.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zbyt wysoka lub niska wilgotność w pomieszczeniu, dlaczego jest tak niekorzystna?
Nie każdy wie, że optymalna wilgotność w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym może uchronić mieszkańców przed nieprzyjemnymi konsekwencjami. Zbyt suche powietrze (bardzo mała wilgotność) zwiększa podatność na infekcje gardła. W efekcie obniżonej wilgotności dochodzi do ułatwionego unoszenia się pyłu i kurzu. Taka sytuacja sprzyja pojawieniu się reakcji alergicznych. Co więcej, zbyt sucha wilgotność powietrza w mieszkaniu może wywoływać uporczywy kaszel, katar i szczypanie oczu. Nieprzyjemną konsekwencją będzie również wysuszenie gardła i nosa.
Odwrotna sytuacja także nie jest korzystna dla osób przebywających w mieszkaniu. Nadmiernie wysoka wilgotność powietrza powoduje szereg poważnych problemów. Po pierwsze, wilgotne i ciepłe środowisko jest idealne dla rozwoju groźnych dla ludzkiego zdrowia pleśni oraz grzybów. W wilgotnych i słabo wentylowanych kuchniach oraz łazienkach może dojść do pojawienia się ciemnego osadu na ścianach. Jest to niekorzystny dla naszego zdrowia grzyb, który trudno usunąć z tynków w pomieszczeniu.
Nadmierny poziom wilgotności powietrza sprzyja też rozwojowi roztoczy oraz patogenów. W efekcie możemy wyczuć nieprzyjemny, przytęchły zapach. Warto wiedzieć, że zbyt duża wilgotność w pokoju jest szczególnie niekorzystna dla alergików. Do negatywnych efektów zalicza się między innymi problemy z oddychaniem. Osoby wrażliwe mogą doświadczać problemów ze snem. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na wentylację każdej sypialni.
Nieodpowiednia, zbyt wysoka wilgotność w pomieszczeniu niesie też ryzyko dla elementów domowego wyposażenia. Pleśń i grzyby osiadają zarówno na ścianach, ale i na drewnianych i drewnopodobnych meblach. Patogeny wnikają głęboko w materiał i mogą powodować trwałe uszkodzenia. Podobny efekt możemy zaobserwować na stale wilgotnych, drewnianych podłogach i ściankach. Dlatego warto wiedzieć, jaka powinna być wilgoć w domu. W oparciu o optymalne wartości będziemy regulować poziom wilgotności w każdym pomieszczeniu.
Jaka powinna być wilgoć w domu? Optymalna wilgotność w każdym pomieszczeniu
Wiemy już, że nadmiernie wysoka lub zbyt niska wilgotność powietrza nie są korzystne dla naszego zdrowia i zmniejszają komfort użytkowania pomieszczeń. Zatem jaka będzie prawidłowa wilgotność w pokoju? Prawidłowa wilgotność w mieszkaniu i domu jednorodzinnym waha się w przedziale 40 – 60 %. Jej poziom bez trudu zmierzymy higrometrem. Podstawowe, zasilane bateryjnie urządzenia do pomiaru poziomu wilgotności można kupić już za kilkanaście złotych.
Pamiętajmy także, że optymalna wilgotność w pokoju jest ściśle powiązana z temperaturą. Dla zachowania najwyższego komfortu mieszkańców zaleca się, by temperatura w pokoju wahała się pomiędzy 20 – 22 stopnie Celsjusza. Co ciekawe, optymalna temperatura w sypialni może być nieco niższa, co wpłynie korzystnie na jakość snu. Odpowiednia temperatura w pokoju sypialnym to 18 – 19 stopni Celsjusza.
Jaka powinna być wilgoć w domu, jeżeli uwzględnimy temperatury panujące w pomieszczeniu? Optymalna wilgotność to taka, która współgra z temperaturą panującą w pokoju. Warto trzymać się prostej zasady mówiącej, że im wyższa jest temperatura, tym niższa będzie optymalna wilgotność w pomieszczeniu. Dzieje się tak dlatego, iż ciepło połączone ze zwiększoną wilgocią jest idealnym środowiskiem dla rozwoju pleśni i patogenów. Dlatego w pokoju z temperaturami w okolicy 22 stopni Celsjusza optymalna wilgotność powietrza utrzymuje się w przedziale 40 – 50%. Sytuacja zmienia się w pomieszczeniu o niższej temperaturze. Dla zachowania najwyższego komfortu użytkowania pomieszczenia, odpowiednia wilgotność utrzymuje się w górnej granicy normy, czyli 50 – 60%. Sprawdź także ten artykuł na temat zastosowania higrometru.
Prawidłowa wilgotność w mieszkaniu i domu jednorodzinnym. Jak ją regulować?
Odpowiednia wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych może zadecydować o naszym zdrowiu i komforcie użytkowania pomieszczeń. W naszych warunkach klimatycznych łatwo o zbyt wysokie wysuszenie powietrza w okresie letnim i doprowadzenie do wysokiego poziomu wilgotności w okresie zimowym (kiedy zaniechamy wentylacji w pomieszczeniach).
Największa wilgoć w mieszkaniu na ogół dotyczy takich pomieszczeń jak kuchnia i łazienka. Są to miejsca, w których dochodzi do odparowania wody. Pierwszym krokiem zmierzającym do osiągnięcia idealnej wilgotności jest regularna wentylacja. Warto regularnie uchylać okna i zapewnić cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Prawidłowa wilgotność w wilgotnej kuchni lub łazience może być przywrócona przez osuszacze i wentylatory. Wybór metody zależy wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji. W sprzedaży znajdziemy proste osuszacze z wkładem absorbującym wilgoć, jak i bardziej zaawansowane urządzenia, które wymagają zasilania elektrycznego.
W niektórych pomieszczeniach mamy do czynienia ze zbyt niską wilgotnością powietrza (często wywołaną poprzez ogrzewanie). Odpowiednia wilgotność może być przywrócona na wiele bardzo prostych do wykonania sposobów. W sezonie zimowym możemy umieszczać na grzejnikach wilgotne ręczniki. W ten sposób wywołamy parowanie wody i szybko zwiększymy poziom wilgoci. W sprzedaży znajdziemy także nawilżacze powietrza z higrometrem. Są to skuteczne urządzenia, które uruchamiają się w chwili wykrycia zbyt niskiej wilgotności. Efekt regulacji poziomu wilgotności w mieszkaniu uzyskamy także poprzez rośliny ozdobne. Wiele z nich pozwala na delikatne nawilżenie pomieszczenia i utrzymanie prawidłowych warunków.
Wiesz już, jaka powinna być wilgoć w domu i znasz podstawowe metody na utrzymanie idealnego mikroklimatu w całym mieszkaniu. Jeśli chcesz uzyskać więcej przydatnych informacji, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym portalu. Podpowiadamy w nich między innymi, jaka grubość wylewki będzie najlepsza. W osobnym artykule przeczytasz też, jak zostać agentem nieruchomości.