Oczyszczacz powietrza - co warto wiedzieć?

Filtr powietrza do domu – rodzaje

Oczyszczacz powietrza do mieszkania ma przede wszystkim zadbać o jego… czystość – mowa oczywiście o jakości powietrza, która powinna być nienaganna. Nie da się ukryć, że większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie nietrudno i bakterie, kurz, zwierzęcą sierść bądź wirusy. Wdychanie „skażonego” powietrza nie jest dobre dla naszego zdrowia, a wręcz życia. Przez drobnoustroje ludzie często chorują na liczne choroby płuc, a także nabawiają się alergii. Aby temu zapobiec, konieczne jest wyposażenie się w oczyszczacz powietrza z filtrem węglowym bądź zestawem filtrów (np. Hepa 10).

Ze względu na praktyczne zastosowanie, domowe oczyszczacze powietrza możemy podzielić na cztery rodzaje:

 • dla alergików,
 • na smog,
 • nawilżacz powietrza,
 • jonizator powietrza.

Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat wyboru oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacz powietrza do mieszkania – o czym pamiętać?

Kupując oczyszczacz powietrza, powinniśmy kierować się kilkoma zasadami. Umiejętność dobrania sprzętu odpowiedniego dla siebie będzie kluczowa przy zakupie oczyszczacza. Pamiętaj zatem o kilku wskazówkach, które pozwolą dobrać idealny „ulepszacz” jakości powietrza.

 1. Wydajność (przepływ powietrza w m3 / h)– to najważniejsza kwestia doboru oczyszczacza. Dzięki temu parametrowi mamy pewność, jaką ilość powietrza będzie filtrowało urządzenie w ciągu godziny.
 2. Dobranie oczyszczacza do pokoju – nie kupuj jednego oczyszczacza powietrza np. na cały jednorodzinny dom, ponieważ nie poradzi on sobie z filtrowaniem tak dużej powierzchni. Najlepiej kupić jeden oczyszczacz powietrza na jeden pokój.
 3. Filtr – sprawdź, jaki filtr kurzu do domu będzie posiadał dany oczyszczacz i zorientuj się, czy technologia ta pozwoli pozbyć się kłopotliwych zanieczyszczeń.
 4. Hałas – koniecznie zorientuj się w poziomach decybeli oczyszczaczy zanieczyszczenia powietrza zwłaszcza, jeżeli zamierzasz ustawić jeden z nich w sypialni bądź pokoju dziecka. W strefie wypoczynku najlepiej jest postawić sprzęt, który nie będzie emitował więcej niż 35 dB.
 5. Części zamienne – im bardziej znana marka tym większe szanse, że w przypadku zepsucia się oczyszczacza znajdziesz do niego części zamienne. Staraj się raczej wystrzegać chińskich „wynalazków”, ponieważ ciężko będzie je później naprawić. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat wyposażenia wnętrz.
 6. Dodatkowe funkcje – poza samym filtrowaniem powietrza urządzenie może zostać wyposażone w tryb automatyczny, wskaźnik jakości powietrza, jonizację powietrza, timer bądź sterowanie pilotem. Im więcej „bajerów”, tym lepiej będzie można wykorzystać oczyszczacz powietrza.
 7. Koszt – cena jest kwestią indywidualną. Pamiętaj jednak, że dobry filtr powietrza do domu zazwyczaj równorzędny jest z wysokim kosztem jego zakupu (od 1000 zł wzwyż).

Popularne modele oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacz powietrza Daikin MC70L

To jeden z lepszych oczyszczaczy dla alergików, jakie dostępne są obecnie na rynku. Filtr kurzu do domu posiada 6-etapowy system filtracji powietrza, usuwający niemal 100 % bakterii i wirusów. Dzięki niemu oczyścisz pomieszczenie o powierzchni do 46 m2, a także zneutralizujesz wszelkie nieprzyjemne zapachy! Na jego korzyść przemawia ciche działanie, nocny tryb pracy, automatyczne dopasowanie przepływu powietrza do aktualnego zanieczyszczenia i łatwość obsługi. W zestawie znajdziesz aż 5 wymiennych filtrów powietrza, gdzie każdy z nich posiada żywotność aż 2 lat!

Lampki wskaźniku kurzu i woni pozwolą na bieżąco wykrywać i sygnalizować ich obecność przy pomocy 3 kolorów. Urządzenie posiada również blokadę dziecięcą, przez co osoby nieupoważnione nie będą mogły ingerować w pracę oczyszczacza. Dodatkowo kurz oraz pyłki pochłaniane będą dzięki naładowaniu ich dodatnim ładunkiem, z jednoczesnym ładowaniem elektrostatycznego filtra ładunkiem ujemnym! Ten oczyszczacz powietrza z filtrem węglowym uruchomi się wówczas, gdy czujnik wykryje odpowiedni poziom zawartości zanieczyszczeń. To pozwoli na uniknięcie jego niepotrzebnej pracy! Sprawdź także ten artykuł o nagrzewnicy powietrza do domu.

Oczyszczacz powietrza do mieszkania czy też filtr powietrza do domu oraz domowe oczyszczacze powietrza
Oczyszczacz powietrza – rodzaje, ceny, opinie, porady przy wyborze
Oczyszczacz powietrza Daikin MC70L - parametry

Maksymalna wielkość pomieszczenia

46 m2

Ilość trybów pracy

5

Pobór mocy

0,7 kW

Przepływ powietrza

420 m3 / h

Poziom hałasu

16 dB (minimalny)

Cena

ok. 1500 zł

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-D40EUW

Jest najmłodszym przedstawicielem generacji oczyszczaczy powietrza dla alergików. Urządzenie posiada czujnik czystości, nawilżenia oraz temperatury – dzięki niemu odpowiednio dobierze program oczyszczania. Działa on z technologią Plasmacluster, która przy pomocy dodatnio i ujemnie naładowanych jonów zabija patogeny czy pleśń – przez co powietrze staje się rześkie i świeże. W sprzęcie zainstalowane są aż 4 stopnie filtracji – filtr wstępny, filtr węgla aktywnego, filtr Hepa H13 oraz jonizator Plasmacluster.

Co ciekawe, jest to jednocześnie nawilżacz powietrza – pozwala zatem na osiągnięcie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu i utrzymuje jej poziom. Warto włączyć funkcję nawilżania zwłaszcza przed snem w lecie (ok. 2 godziny). Dzięki temu osoby chcące się ochłodzić będą mogły spokojnie zasnąć! To dużo zdrowsza metoda obniżania temperatury, jak chociażby wyjaławiający powietrze klimatyzator.

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-D40EUW - parametry

Maksymalna wielkość pomieszczenia

26 m2

Ilość trybów pracy

4

Pobór mocy

0,5 kW

Przepływ powietrza

216 m3 / h

Poziom hałasu

23 dB (minimalny)

Cena

ok. 1500 zł

Oczyszczacz powietrza CADO Leaf AP-C200

Filtrowanie powietrza w domu jest niezwykle istotną sprawą. Właśnie dlatego warto wyposażyć się w oczyszczacz CADO Lead AP-C200 – dzięki niemu zapewnimy czystość powietrza w dosłownie każdym pomieszczeniu! Model wykonano ze stali nierdzewnej, która nadaje urządzeniu luksusowego charakteru. Oczyszczacz cechuje się dużą wydajnością i skutecznością – po wpłynięciu do niego powietrza zostaje ono kierowane do góry przez wentylator o ukośnym przepływie. Powietrze wzniesie się, uderzy w sufit i rozejdzie po wszystkich kątach wnętrza! Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o trwałych elementach wyposażenia wnętrz.

Co ważne, opatentowany system Photoclea doskonale łączy właściwości absorpcyjne węgla z widoczną powłoką fotokatalityczną – zatem usunie on i zniszczy wszelkie bakterie czy związki chemiczne, jakie osiądą na jego powierzchni. Siła ssąca filtru jest regenerowana przez samooczyszczanie, a to przedłuża jego żywotność. Oczyszczacz ten posiada bardzo pozytywne opinie zwłaszcza wśród osób walczących ze smogiem!

Oczyszczacz powietrza CADO Leaf AP-C200 - parametry

Maksymalna wielkość pomieszczenia

36 m2

Ilość trybów pracy

3

Pobór mocy

0,6 kW

Przepływ powietrza

259 m3 / h

Poziom hałasu

29 dB (minimalny)

Cena

ok. 2000 zł

Pamiętaj, że…

Niektóre urządzenia wyposażone są w ozonator, czyli sterylizację ozonem. Skutecznie zwalczysz nią mikroorganizmy, jednak ozon to nadal… gaz – jest zatem trujący dla organizmu. Staraj się uniknąć kupna oczyszczacza z ozonatorem, ponieważ będzie stanowił on zagrożenie dla ludzi przebywających w pobliżu urządzenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły