Wilgotność względna powietrza – co to jest?

Mogłoby się wydawać, że to to samo, co zawartość pary wodnej w powietrzu, ale nie. Jednostka wilgotności powietrza mówi nam o tym, ile pary wodnej znajduje się w danym pomieszczeniu w stosunku do tego, ile może się jej zmieścić. Wyznacznik 30% nie oznacza, że około 1/3 powietrza to para wodna, a jedynie, że zostało wykorzystane około 30% możliwości pomieszczenia pary wodnej w powietrzu.

Wartość ta nie jest nieograniczona. Para wodna jest ciężka i kiedy znajduje się jej zbyt wiele, zaczyna się proces skraplania. To moment dojścia do tak zwanego punktu rosy. Jeśli wilgotność względna powietrza zbliża się do 100%, zaczyna się wytrącać w wodę, dzięki czemu powietrze pozbywa się pry wodnej i zawartość wilgoci w powietrzu znacznie spada. Przyrząd do pomiaru zawartości pary wodnej w powietrzu to higrometr. Za jego pomocą można zmierzyć poziom wilgotności powietrza. A może zainteresuje cię także ten artykuł o osuszaniu budynków?

Wilgotność bezwzględna powietrza

Jak się łatwo domyślić, wilgotność rozumiana jako zawartość pary wodnej w powietrzu, to po prostu masa pary wodnej na metr sześcienny powietrza. Jednostka wilgotności bezwzględnej to g/m3, można stosować także miarę prężności w kPa.

Wilgotność bezwzględna powietrza nie jest dla nas szczególnie istotną miarą. W zasadzie może dotyczyć wyłącznie meteopatów, jest bowiem zależna od pogody. Będzie bardzo wysoka w czasie deszczowych i pochmurnych dni lub bardzo niska w czasie bardzo słonecznej i gorącej pogody.

Od czego zależy wilgotność względna powietrza? Wzór

Poziom wilgotności względnej powietrza nie jest zależny wyłącznie od masy pary wodnej. Znaczenie ma także ciśnienie i temperatura względna. Wzór tak naprawdę pozwala nam na obliczenie punktu rosy dla danej temperatury. Jest to wyliczenie poziomu 100%, dzięki któremu jest możliwość wyliczenia, ile wynosi obecny poziom wilgotności względnej powietrza.

Wzór przedstawia się następująco:

Za pomocą tego wzoru można obliczyć wilgotność względną powietrza
Wilgotność względna powietrza - co to jest i jaki ma wpływ na dom?

Gdzie:

y – wilgotność bezwzględna powietrza

m – masa pary wodnej

ymax – wilgotność maksymalna, ilość pary wodnej w powietrzu, po której następuje skraplanie.

Nie trzeba jednak tego samodzielnie wyliczać. Istnieją tabele fizyczne, w których zawarte są już punkty rosy dla różnych temperatur. Tabela jest łatwa w zastosowaniu – potrzebna jest tylko temperatura względna i wilgotność powietrza, by móc określić, gdzie znajduje się punkt rosy. Sprawdź także ten artykuł o regulacji okien i wymianie uszczelek.

Można łatwo sprawdzić, że jeśli przy temperaturze 25˚C wilgotność względna powietrza wynosi 30%, przy 15˚C osiągnie już 70%. Punkt rosy w tym wypadku to 9˚ - wtedy wilgotność sięga 100% i zaczyna się skraplać w wodę.

Na co wpływa wilgotność względna powietrza?

Dopuszczalna wilgotność względna powietrza w mieszkaniach wynosi od 35 do 70%. Jednak optymalna wartość to 40-50%. Zarówno za wysoka, jak i za niska wartość ma bardzo duży wpływ na nasze życie i funkcjonowanie.

Prawidłowe działanie płuc i skóry jest możliwe wyłącznie w wilgotności względnej od 40 do 70%. Jednakże utrzymywanie wysokiego poziomu wilgotności jest szkodliwe dla mebli, książek i różnego rodzaju sprzętów znajdujących się w mieszkaniu. Zwłaszcza elementy metalowe mogą łatwiej ulegać korozji. Duża wilgoć względna to także idealne warunki do rozwoju grzybów, pleśni i bakterii. To może źle działać nie tylko na jedzenie, lecz także meble czy przedmioty codziennego użytku. A to znów bardzo szybko wpływa negatywnie na stan zdrowia.

Bardzo niska wilgotność powietrza jest mało komfortowa, ponieważ trudno jest oddychać, szybko pojawia się uczucie pragnienia, a skóra wysycha. Zbyt wysoka jest częstą przyczyną chorób gośćcowych, zapaleń stawów, ogólnego osłabienia odporności. Dlatego warto regularnie sprawdzać, jaka jest wilgotność względna w pomieszczeniu. Jeśli masz problemy ze zdrowiem lub zauważasz, że meble, ubrania czy książki szybko niszczeją, warto to sprawdzić. O wysokiej wartości wilgoci względnej może świadczyć także powolne schnięcie prania, jednakże to może być zależne także od innych czynników. Można to sprawdzić higroskopem, przydatna może okazać się także tabela punktu rosy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o regulacji drzwi balkonowych?

ikona podziel się Przekaż dalej