Parowy nawilżacz powietrza - zastosowanie i zalety

Aby nie odczuwać żadnych negatywnych skutków podczas spania lub nawet przebywania w swoim domu, powinniśmy zadbać o właściwy poziom wilgotności powietrza. Parowy nawilżacz powietrza wytwarzają parę wodną, dzięki czemu wilgotność powietrza jest dużo wyższa. Jest to bardzo ważne, szczególnie w okresie grzewczym, kiedy mamy działające wszystkie grzejniki oraz ogrzewanie podłogowe.

Nawilżacz powietrza z jonizatorem jest wskazany przede wszystkim dla osób zmagających się z różnego rodzaju alergiami. Dodatkowo odpowiednia wilgotność powietrza zapewnia zmniejszenie ryzyka wystąpienia pleśni i grzybów w pomieszczeniach. Ponadto decydując się na nawilżacz powietrza dla dziecka oraz dorosłych domowników, zdecydowanie bardziej chronimy się przed wystąpieniem infekcji dróg oddechowych.

Nawilżacz powietrza z jonizatorem - rodzaje

Należy mieć na uwadze, że nawilżacz powietrza z jonizacją nie jest jedynym rodzajem nawilżaczy. Najprostszym rozwiązaniem jest ustawienie ceramicznego naczynia wypełnionego wodą na rozgrzanym kaloryferze. Wtedy woda będzie parowała, podwyższając w ten sposób poziom wilgotności powietrza. Oczywiście wtedy nie mamy żadnej kontroli zarówno nad poziomem wilgotności powietrza, jak i również ciągłością procesu parowania. Trzeba mieć na uwadze, że zbyt wysoka wilgotność powietrza w mieszkaniu może przynieść odwrotny skutek, chociażby w postaci rozwijających się grzybów i pleśni.

Zdecydowanie lepiej jest wybrać urządzenie, które będzie odpowiedzialne za produkcję pary wodnej. Do najpopularniejszych rodzajów nawilżaczy powietrza zalicza się między innymi:

  • Parowy nawilżacz powietrza - jest to proste urządzenie, które wydziela parę po podgrzaniu wody przez grzałkę. Nie powinniśmy mieć większego problemu z obsługą tego typu nawilżacza. Jednak ze względu na bezpieczeństwo, nie powinno się go stosować dla dziecka. Minusem jest również wysokie zużycie energii elektrycznej.
  • Nawilżacz ewaporacyjny - urządzenie określane jest również jako nawilżacz parujący. W budowie nawilżacza znajdziemy wentylator, a także specjalną matę ewaporacyjną, przez którą przechodzi suche powietrze. Para wodna, którą wypuszcza urządzenie, jest praktycznie nieodczuwalna. Natomiast wilgotność powietrza utrzymywana jest na dość zadowalającym poziomie. Decydując się na takie urządzenie, nie musimy się obawiać zbyt wysokiego poziomu wilgotności powietrza. Natomiast do głównych wad urządzenia zalicza się hałas, jaki ono wydaje.
  • Nawilżacz ultradźwiękowy - jest to urządzenie wyposażone w membranę, która odpowiada za rozbijanie wody na drobne cząsteczki. W ten sposób, dzięki wentylatorowi do pomieszczenia jest rozdmuchiwana przyjemna mgiełka. Urządzenie najczęściej sprzedawane jest z czujnikiem wilgotności, co pozwala na sterowanie poziomem wilgotności powietrza. Jednak do minusów urządzenia zalicza się przede wszystkim konieczność regularnej wymiany filtrów. Sprawdź także ten artykuł na temat prawidłowej wilgotności powietrza w domu.

Nawilżacz powietrza z jonizacją - działanie

Sam jonizator jest urządzeniem, którego zadaniem jest wytwarzanie jonów ujemnych. Dzięki temu dochodzi do oczyszczania powietrza z alergenów, grzybów i wirusów, które są przenoszone za pomocą jonów dodatnich. W mieszkaniach, w których mamy bardzo dużą ilość urządzeń elektrycznych, odpowiedzialnych za wytwarzanie jonów dodatnich, możemy odczuwać zmęczenie, problemy ze snem, jak i również różnego rodzaju problemy związane z układem oddechowym. Niestety nie zawsze jest możliwe regularne wietrzenie pomieszczeń, chociażby ze względu na duże stężenie zanieczyszczeń na zewnątrz. Dlatego odpowiednim pomysłem będzie nawilżacz powietrza z jonizacją.

Nawilżacz powietrza z jonizacją obok dziecka, a także polecany nawilżacz powietrza z jonizatorem i ceny
Jaki nawilżacz powietrza z jonizatorem wybrać, czyli nawilżacz powietrza z jonizacją i rodzaje

Wybierając nawilżacz powietrza z jonizatorem, możemy zatem zyskać nie tylko zwiększenie poziomu wilgotności powietrza, ale również jego systematyczne oczyszczanie. W ten sposób dbamy o naszą kondycję psychiczną oraz fizyczną. Wśród największych zalet, jakie posiada taki nawilżacz powietrza, jest zminimalizowanie ryzyka pojawienia się alergenów i grzybów w domu. Jest to bardzo dogodne rozwiązanie zarówno dla dziecka, jak i również dorosłych cierpiących na alergie oraz choroby układu oddechowego. Nawilżacze powietrza w pomieszczeniu znacząco podnoszą jakość i komfort życia.

Nawilżacz powietrza z jonizatorem - ceny i opinie

Jeżeli nadal zastanawiamy się nad tym, jakiego rodzaju nawilżacz powietrza będzie dla nas najlepszy, warto jeszcze sprawdzić ceny poszczególnych urządzeń. Dzięki temu będzie nam zdecydowanie łatwiej ocenić, na który nawilżacz możemy sobie pozwolić. Pamiętajmy jednak, że cena nie powinna być ostatecznym kryterium przy wyborze nawilżacza, ale jego jakość i wydajność.

Przykładowe ceny nawilżaczy powietrza

Nazwa produktu

Cena

Nawilżacz powietrza z jonizatorem 4,5 l, aromaterapia

219,99 zł - bardzo dobre opinie

Nawilżacz ultradźwiękowy Silvercrest

149,00 zł - bardzo dobre opinie

Nawilżacz ultradźwiękowy Air&Me Clevair 2 z higrostatem

424,00 zł - bardzo dobre opinie

Nawilżacz ultradźwiękowy Air&Me Gota 2 czarny

229,00 zł - bardzo dobre opinie

Nawilżacz ultradźwiękowy Stylies Hera biały z higrostatem

729,00 zł

Nawilżacz powietrza z higrostatem Raven EN003 dla dziecka

159,99 zł

Nawilżacz powietrza z higrostatem Philips HU4803/01

493,00 zł

Nawilżacz z czujnikiem wilgotności Raven EN004

179,99 zł

Nawilżacz z czujnikiem wilgotności Stadler Form Oskar

519,00 zł

Nawilżacz z czujnikiem wilgotności Stadler Form Fred

499,00 zł

Parowy nawilżacz powietrza Olly z systemem chłodzenia

164,45 zł

Parowy nawilżacz powietrza elektryczny z filtrem

54,49 zł

Parowy nawilżacz powietrza  MIST

169,55 zł

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Mini USB

59,00 zł

Nawilżacz powietrza dyfuzor w żarówce, lampka LED

19,99 zł

Nawilżacz powietrza z jonizacją Blaupunkt

429,00 zł

Chicco nawilżacz powietrza parowy aromaterapia

256,55 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły