Podstawowe wady i zalety odkurzania centralnego

Najważniejszymi zaletami jest bezgłośna praca całego systemu odkurzającego oraz bardzo czysta cyrkulacja powietrza. Pył i kurz zasysany przez przewód ssący jest bezpośrednio wydalany na zewnątrz budynku, dzięki czemu wszystkie nieczystości są całkowicie usunięte. Jest to bardzo korzystne dla alergików i osób, które z różnych przyczyn muszą przebywać w idealnie czystym wnętrzu. Kolejną zaletą centralnego odkurzania jest jego bezgłośna praca. Wszystkie elementy mechaniczne znajdują się na zewnątrz, co sprawia, że proces odkurzania jest bardzo cichy i komfortowy.

Niestety centralne odkurzanie posiada także znaczące wady. Do największych z nich należy zaliczyć cenę oraz trudności w przystosowaniu do wybudowanych już pomieszczeń. Koszt centralnego odkurzania waha się w granicach od trzech do pięciu tysięcy złotych. Jednak przystosowanie go do wybudowanego już domu będzie wymagało poważnego remontu wnętrza, co przełoży się na znaczne zwiększenie kosztów.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele pomp ciepła

Szukasz nowoczesnej pompy ciepła do ogrzewania swojego domu? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najpopularniejsze modele.

Kolejną niedogodnością jest wysoki koszt naprawy i trudności z uzyskaniem fachowej pomocy. Centralne odkurzanie jest nowością na polskim rynku, a ilość serwisów i firm naprawczych jest znacznie ograniczona.


Komu poleca się montaż centralnego odkurzania?

Z całą pewnością centralne odkurzanie jest bardzo wygodne i funkcjonalne. Można je polecić osobom, które są w trakcie budowy nowych mieszkań, są uczulone na kurz bądź po prostu posiadają większy zasób gotówki i chcą wprowadzić do swojego wnętrza element, który zachwyci każdego znajomego. Pamiętajmy jednak, że koszt takiego urządzenia oraz późniejszej konserwacji i naprawy jest dość wysoki, dlatego dla wielu osób nie będzie to zbyt praktyczne rozwiązanie.

Jeśli posiadamy wybudowany, duży dom, nie jesteśmy uczuleni ani nie mamy alergii, wówczas systemy centralnego odkurzania nie będą nam tak naprawdę potrzebne. Pamiętajmy, że koszt montażu w wybudowanej nieruchomości może przekroczyć koszt zakupu całego urządzenia. Dodatkowo, w dużych domach będziemy musieli też zainwestować w większą ilość długich przewodów, co znacznie zwiększy koszty. Za mniej niż połowę tej ceny będziemy w stanie kupić zaawansowany technologicznie odkurzacz tradycyjny, który będzie niemal tak samo wydajny jak system centralnego odkurzania, a dodatkowo łatwiej go będzie przewieść do serwisu i naprawić w przypadku wystąpienia awarii.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły