Montaż i zasada działania odkurzacza centralnego

Nowoczesne urządzenie o stuletniej historii

Chociaż zainstalowany system centralnego odkurzania wygląda dzisiaj bardzo nowocześnie i w domach jednorodzinnych należy do dobrego tonu, to wcale nie jest taki nowy. Wynalazek odkurzacza centralnego sięga mianowicie roku 1876. Zgodnie z zachowanymi źródłami, patent na urządzenie zgłosili Anna i Mellville Bissell z Chicago. Aparat był montowany na wozie konnym, skąd prowadzony był wąż do odkurzania domu. Pompa ssąca była napędzana ręcznie. Wynalazek był ciągle ulepszany i równo sto lat temu zaczęto w domach instalować pierwsze odkurzacze centralne.

W skład instalacji centralnego odkurzania wchodzi kilka elementów:

 • Jednostka centralna – odpowiednik całego korpusu zwykłego przenośnego odkurzacza. Może być zamontowana poza częścią mieszkalną domu, na przykład w garażu albo jakimś pomieszczeniu gospodarczym. Dostępne są dwie wersje jednostki centralnej: kompaktowa i modułowa. W pierwszym przypadku silnik i turbina ssąca, a także separator i zbiornik na zanieczyszczenia znajdują się w jednej obudowie. W wersji modułowej natomiast, umieszczenie silnika w oddzielnej obudowie daje możliwość powiększenia wymiarów separatora i zbiornika na zanieczyszczenia. Poza tym silnik, który jest źródłem hałasu, można umieścić w dogodnym miejscu, a przewód wydechowy w pobliżu wyrzutni powietrza. Krótki przewód zapewnia mniejsze opory hydrauliczne.
 • Gniazda ssące – instaluje się w centralnych, łatwo dostępnych miejscach. Gniazda do odkurzacza centralnego montuje się na każdej kondygnacji, w zależności od metrażu, w ilości od jednego do trzech. Poprzez system rur, które niewidoczne biegną w ścianach, kurz i zanieczyszczenia trafiają do zbiorczego pojemnika.  
 • Wąż do odkurzacza – elastyczna rura, której końcówkę wkłada się do gniazda do odkurzacza centralnego, zapewnia promień działania od 6 0 do maksymalnie 12 m. Dla wygody może być wyposażony w mechanizm zwijający w kasecie albo samoczynnie wsuwający się do instalacji. Montaż gniazd powinien uwzględniać maksymalny zasięg węża.
 • Akcesoria do odkurzacza centralnego – dodatkowe wyposażenie, ułatwiające sprzątanie domu. Należą do nich przede wszystkim: szufelka do odkurzacza centralnego oraz separator. Jeśli zachodzi potrzeba posprzątania popiołu z kominka albo drobnego gruzu po remoncie, stosuje się specjalny separator odporny na uszkodzenia mechaniczne z wężem wykonanym ze stalowym wzmocnieniem.
 • Tak zwana szufelka do odkurzacza centralnego to nic innego jak szczelinowa ssawka na poziomie podłogi, umieszczona w miejscu, gdzie najczęściej gromadzą się drobne zanieczyszczenia. Dotyczy to najczęściej kuchni – okruchy i spadające resztki, albo przedpokoju – piasek i błoto wnoszone na butach.

Centralne odkurzanie – planowanie i montaż

Odkurzacz centralny ma często opinie luksusowego zbytku, z którego łatwo się rezygnuje na etapie planowania, aby po fakcie żałować tej decyzji. Tym bardziej, że instalacja może być rozłożona na etapy, a koszt na raty. W trakcie budowania domu od podstaw koniecznie należy ułożyć rury, których średnica jest znaczna i wynosi ponad 50 mm – koszt późniejszego wykuwania bruzd w ścianach i podłogach byłby nieporównanie większy. W drugim etapie można dokonać zakupu jednostki centralnej i akcesoriów, spokojnie biorąc pod uwagę opinie znajomych i cennik sklepowy.

Odkurzacz w ścianie wcale nie jest wyjątkowo drogi; cena kompletnego systemu wraz z akcesoriami wynosi od 2500 zł do ok. 5000 zł. Przykładowy cennik z montażem odkurzacza centralnego we własnym zakresie, w wersji na dwa gniazda i szufelkę automatyczną, przewiduje około 4000 zł. Cena instalacji wzrośnie, jeśli wybierze się wąż chowany automatycznie.

Przy zakupie odkurzacza centralnego dobrze jest zwrócić uwagę na niektóre rzeczy. Nie zawsze największy i najdroższy odkurzacz centralny będzie najlepszy. Także pierwsze miejsce w rankingu nie gwarantuje najlepszego wyboru. Trzeba przede wszystkim dokładnie określić, jakie są rzeczywiste potrzeby i co konkretnie odkurzacz musi zapewniać. Jako podstawową zasadę można przyjąć: do niewielkiego domu, gdzie wystarczy stosunkowo krótki wąż, potrzebna jest mniejsza siła ssąca odkurzacza. Trzeba przeanalizować następujące punkty:   

 • Moc ssania, czyli moc silnika odkurzacza – zależy od wielkości domu, długości węża i liczby gniazd ssących. Moc silnika odkurzacza mierzy się w Watach, ale w specyfikacji podawana jest często siła ssania w jednostkach umownych „airwatt”. Zależy ona wprost od mocy silnika i jest od niej oczywiście niższa.W większości domów jednorodzinnych powinna wystarczyć moc 600 do 700 Airwatt.
 • Wielkość pojemnika na zanieczyszczenia
 • Filtr – bezobsługowy albo wielokrotnego czyszczenia
 • System rur – zmiany kierunku powinny być łagodne, transport w górę tylko na krótkich odcinkach, elementy wyłącznie z jednego systemu, dokładna szczelność połączeń.

Zalety i wady odkurzacza centralnego w domu

Dlaczego warto zainwestować w odkurzacz w ścianie?

Do zalet odkurzacza centralnego na pewno można zaliczyć:

 • Koniec z noszeniem odkurzacza po piętrach mieszkania.
 • Żadnego obijania mebli i drzwi przeciąganym odkurzaczem.
 • Brak plączącego się wszędzie kabla.
 • Czyste powietrze w mieszkaniu bez unoszonych strumieniem wylatującego powietrza pyłków (wygoda dla alergików).
 • Odkurzanie praktycznie bezgłośne (nie licząc lekkiego szumu powietrza w rurach).
 • Brak nieprzyjemnego zapachu z filtra.
 • Rzadkie opróżnianie pojemnika na zanieczyszczenia z racji jego dużych rozmiarów.
 • Szufelka do odkurzacza centralnego zastępuje z powodzeniem szczotkę i tradycyjną szufelkę – nie ma problemu z okruchami w kuchni.
 • Wysoka sprawność pompy ssącej bez strat mocy przy odpowiednim montażu.
 • Wygodne odkurzanie schodów.
 • Długa żywotność urządzenia.
 • Wygodne odkurzanie samochodu.
 • Wzrost wartości domu wyposażonego w odkurzacz centralny.

Wszystko ma swoje zalety i wady – odkurzacz centralny również

Wadami centralnego odkurzacza można nazwać:

 • Dosyć wysoki koszt instalacji i urządzenia.
 • Planowanie instalacji na wczesnym etapie budowy.
 • Możliwy problem z połączeniem z systemem wentylacji.
 • Podgrzane powietrze jest przez odkurzacz centralny wysysane na zewnątrz (ok. 200 m3/h).
 • Brak funkcji odkurzania z praniem i myciem.

A jednak warto zainwestować w odkurzacz centralny!

Korzyści wynikające z posiadania w domu odkurzacza centralnego ulokowanego dyskretnie w garażu zdecydowanie przeważają nad kilkoma wadami. Dwu- albo trzykrotne w ciągu tygodnia odkurzanie mieszkania, w którym przebywają małe dzieci może być naprawdę męczące. Każdorazowe rozwijanie kabla i obijanie mebli przeciąganym odkurzaczem wymaga dużej dawki cierpliwości.

Zamiast tego stresującego zajęcia można komfortowo i bez problemu dotrzeć z końcówką ssącą do każdego zakątka mieszkania. Różnicę w działaniu dwóch systemów odkurzania – tradycyjnym odkurzaczem i centralnym – najlepiej da się zauważyć podczas odkurzania schodów. Kolejnym plusem jest bardzo cicha praca odkurzacza podłączonego do gniazda w podłodze, umożliwiająca sprzątanie nawet przy śpiącym dziecku.

ikona podziel się Przekaż dalej