Co daje oświetlenie ścienne?

Znaczenie oświetlenia dodatkowego

Każde pomieszczenie mieszkalne powinno posiadać wydajne oświetlenie, które wykorzystamy po zapadnięciu zmroku. To właśnie od specyfiki sztucznego źródła światła zależeć będzie design wnętrza oraz jego bezpieczne użytkowanie.

W małych pomieszczeniach możemy zamontować jedynie lampy wiszące, stanowiące źródło oświetlenia głównego. W tym wypadku źródła światła padają bezpośrednio od strony sufitu i równomiernie doświetlają całe pomieszczenie.

Lampy wiszące mogą stanowić wydajne oświetlenie łazienkowe, korytarzowe czy gabinetowe. Jednak w wielu przypadkach warto także pomyśleć o oświetleniu dodatkowym.

Lampa ścienna jako wydajne źródło oświetlenia bocznego

Oświetlające wnętrze lampy sufitowe w niektórych wypadkach mogłyby okazać się zbyt intensywne. Tymczasem dobrze dobrana lampa ścienna czy kinkiety zapewniają atrakcyjny dla oka klimat pomieszczenia i uzupełniają lampy wiszące.

Oświetlenie dodatkowe może posłużyć do wyeksponowania najbardziej eleganckich fragmentów aranżacji. Warto bowiem pamiętać, że lampa ścienna oddaje padające z boku światło rozproszone. Możemy ulokować ją choćby za wezgłowiem łóżka w sypialni. W ten sposób kinkiety nie będą oślepiały użytkowników, zapewniając im przyjemny wypoczynek.

Kinkiety świetnie sprawdzą się także jako dodatkowe oświetlenie salonu i kuchni. Boczne oświetlenie strefy wypoczynku w salonie ułatwi korzystanie ze sprzętów RTV. Delikatnie doświetlające lampy będą też skutecznym sposobem na stworzenie przyjemnego, wyciszającego nastroju.

Tworząc dodatkowe oświetlenie pomieszczeń, zadbajmy o prawidłowe umiejscowienie włączników. Lampy ścienne znajdujące się w niewielkim pomieszczeniu powinny posiadać włącznik ulokowany przy włączniku oświetlenia głównego, które stanowią lampy wiszące. Dzięki temu zapewnimy wysoki komfort użytkowy. Jedynym wyjątkiem będą tutaj pomieszczenia łączone, na przykład aneks kuchenny połączony z jadalnią i salonem. W tym wypadku lampy ścienne mogą znajdować się w większym oddaleniu od oświetlenia górnego. To z kolei umożliwia lokalizację włącznika na innej ścianie bądź w całkowicie innej strefie pomieszczenia otwartego.

Lampa ścienna może być też uzupełniona o oświetlenie podłogowe. Ciekawym rozwiązaniem będą tu lampy stojące, które możemy ustawić w dowolnym miejscu naszej aranżacji. Lampy stojące mogą ułatwić czytanie książek, zapewnić delikatne oświetlenie salonu bądź gabinetu. Dobrze dobrane podkreślą stylistykę pomieszczenia i zapewnią mu ciekawe walory wizualne.

Lampa ścienna dopasowana do potrzeb konkretnych pomieszczeń

Lampa ścienna w kuchni

Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, które wymagają dobrego rozplanowania źródeł światła. Wiadomym jest, że główną rolę odgrywa tu oświetlenie sufitowe. Jednak nawet najbardziej wydajne lampy wiszące nie zapewnią optymalnego oświetlenia blatów roboczych i stołu. Lampy ścienne to wybór wart rozważenia.

Z uwagi na duże wymagania oświetleniowe zaleca się, by w kuchni znajdowały się także źródła oświetlenia bocznego. Mogą to być klasyczne kinkiety lub stylowa lampa ścienna. Oświetlenie boczne może doświetlać najczęściej użytkowany fragment pomieszczenia. Ciekawie sprawdza się oświetlenie stołu, usytuowanego bezpośrednio przy ścianie. W tym wypadku lampy tworzą atrakcyjny efekt dekoracyjny, a umieszczone na ścianie przy stole umożliwiają komfortowe spożywanie posiłków.

Wybierając kinkiety do kuchni i lampy ścienne, warto pamiętać, aby oświetlenie nie oślepiało użytkowników. W pomieszczeniu najlepiej sprawdzą się lampy oddające przyjemne dla oka, rozproszone światło. Pamiętajmy o tym dobierając klosze oraz żarówki.

Omawiając oświetlenie kuchni nie sposób pominąć blatów roboczych. W ich wypadku nie sprawdzą się lampy wiszące ani lampy stojące. Podszafkowe blaty robocze możemy skutecznie doświetlić przy pomocy taśm LED lub odpowiednio dopasowanego oświetlenia podszafkowego z halogenów.  Tego rodzaju oświetlenie powinno działać niezależnie od światła głównego i oświetlenia bocznego. Dzięki temu umożliwimy sobie oświetlenie wyłącznie strefy roboczej, co przełoży się na zwiększenie funkcjonalności pomieszczenia.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze żarówki ledowe

Planujesz wymianę żarówek w domu na ledowe i zastanawiasz się, jakie kupić? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane żarówki przez internautów.

Oświetlenie łazienkowe

Oświetlenie łazienkowe nie jest już tak trudne do rozplanowania jak oświetlenie kuchni. Mimo wszystko warto przemyśleć kwestię lokalizacji oświetlenia głównego oraz dodatkowego.

W aranżacjach łazienkowych najczęściej występują lampy wiszące. Dobrze dobrane lampy sufitowe skutecznie oświetlają całe pomieszczenie i ułatwiają użytkowanie go po zapadnięciu zmroku. Jednak w bardziej niebanalnych aranżacjach znajdziemy także efektowne oświetlenie boczne.

Kinkiety to świetne rozwiązanie. Idealnie sprawdzają się do salonu, jednak kinkiety w łazience, sypialni czy na korytarzu to także strzał w dziesiatkę.
Kinkiety do salonu, łazienki czy kuchni - zobacz, którą lampę ścienną wybrać

W przestronnej łazience świetnie sprawdzi się lampa ścienna, ulokowana bezpośrednio przy lustrze bądź toaletce. Ciekawym rozwiązaniem okaże się kinkiet LED lub dwie, identyczne lampy, ulokowane po obu stronach lustra (np. oprawa marki Italux). W ten sposób umożliwimy sobie wygodne przeglądanie się w lustrze, a jednocześnie poprawimy prezencje pomieszczenia.

W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele kinkietów dopasowanych do konkretnych pomieszczeń. Pamiętajmy jedynie, że oświetlenie łazienkowe powinno posiadać specjalne oznaczenie IP44. Będzie to dla nas gwarancja, że lampy nie ulegną uszkodzeniu wywołanemu przypadkowym zachlapaniem lub działaniem wyższego poziomu wilgotności powietrza.

Dobierając dodatkowe oświetlenie łazienkowe nie musimy wcale montować intensywnych żarówek. Wręcz przeciwnie. Lampa ścienna powinna oddawać bardzo delikatne, rozproszone światło, które nie będzie oślepiało użytkowników. Warto pomyśleć o tym podczas wyboru konkretnego modelu kinkietów.

Efektowne kinkiety w salonie

Salon jest centralnym pomieszczeniem każdego domu i mieszkania. To tutaj koncentruje się życie rodzinne i to tutaj zapraszamy naszych gości. Aranżacja salonu jest zazwyczaj bardzo przemyślana i świadczy o guście domowników. Planując wyposażenie tego pomieszczenia, warto pamiętać także o optymalnym oświetleniu salonu.

W nowoczesnym salonie świetnie sprawdzi się kinkiet LED. Lampy LED są z reguły utrzymane we współczesnej stylistyce i dobrze komponują się z nowoczesnymi elementami wyposażenia. Kinkiet LED może przybierać formę minimalistyczną. Dzięki temu nie będzie koncentrował na sobie nadmiernej uwagi, a jednocześnie elegancko doświetli wybrany fragment pomieszczenia.

Kinkiet LED (np. marki Italux) możemy umieścić nad fotelami czy sofą. W ten sposób zapewnimy sobie eleganckie oświetlenie strefy wypoczynku. Wybierając odpowiednie lampy pamiętajmy też o wyborze barwy oświetlenia. Jako oświetlenie dodatkowe najlepiej sprawdzi się barwa ciepła. Światła zimne oraz neutralne nie zapewnią tak przytulnej atmosfery.

W salonie dobrze sprawdzają się też lampy stojące. Możemy wykorzystać je do podkreślenia wybranej strefy. Zadbajmy o to, by lampy stojące, kinkiety i lampy wiszące utrzymywały się w jednej stylistyce. Dzięki temu salon nabierze wrażenia spójności, a cała aranżacja będzie wydawała się dobrze przemyślana i rozplanowana.

Lampa ścienna w sypialni

Sypialnia jest kolejnym pomieszczeniem, w którym warto zadbać o dobrze dobrane oświetlenie dodatkowe. Jego zadaniem będzie wyciszenie użytkowników, a także zapewnienie im komfortowego wypoczynku w pozycji leżącej.

W sypialni powinno znaleźć się przynajmniej jedno źródło oświetlenia bocznego. W tej roli najlepiej sprawdzą się delikatne lampy ścienne z kloszami zwróconymi ku górze. W ten sposób do użytkowników dociera mocno rozproszone światło, które nie oślepia i nie zmniejsza komfortu użytkowania pomieszczeń.

Kinkiety znajdują się zazwyczaj na ścianie przyległej do łóżka. W ten sposób umożliwiamy sobie wygodne czytanie i komfortowy wypoczynek w pozycji leżącej. Jednak w większych sypialniach możemy także montować lampy w innych strefach. Dobrze sprawdzi się tu oświetlenie boczne przy toaletce bądź przy garderobie. Wybór lokalizacji oświetlenia zależy jedynie od naszych indywidualnych preferencji oraz wymagań pomieszczenia.

Boczne oświetlenie na schodach i w korytarzu

Bezpieczeństwo na schodach

Lampa ścienna emituje światło boczne, które wydajnie oświetla powierzchnię schodów. Warto o tym pomyśleć planując oświetlenie wejścia na górną kondygnację domu. Oświetlenie boczne dobrze podkreśli stopnie schodów i zapewni większy poziom bezpieczeństwa użytkowników.

Przy dłuższym ciągu schodów bądź na schodach w kształcie litery U zaleca się montaż dwóch punktów oświetlenia bocznego. W ten sposób przestrzeń stopni będzie równomiernie doświetlona na całej swojej długości. To w efekcie przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa wchodzenia i schodzenia. Wydajne oświetlenie będzie szczególnie ważne, jeśli po schodach poruszają się dzieci, osoby ze słabszym wzrokiem lub ograniczoną sprawnością ruchową.

Wybierając kinkiety na schody zadbajmy o to, by emitowane przez nie światło przez nie oślepiało użytkowników. W oprawie możemy umieścić żarówki o niewielkiej mocy, które jedynie zaakcentują powierzchnie schodów. Sprawdź także więcej inspiracji na oświetlenie schodów.

Stylowe lampy na korytarzu

Korytarz jest pierwszym pomieszczeniem, które widzą nasi goście po przekroczeniu progu. Pierwsze wrażenie często wpływa na dalsze odczucia wizualne, dlatego warto wykończyć korytarz w sposób estetyczny.

Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w aranżacji korytarza. Dzieje się tak, ponieważ większość korytarzy posiada słaby stopień doświetlenia światłem naturalnym. Lampa ścienna i lampy sufitowe mogą zapewnić większy komfort, a jednocześnie podkreślić charakter pomieszczenia.

W słabo doświetlonym korytarzu możemy umieścić dwie lampy ścienne. Ciekawie sprawdzi się ulokowanie ich po obu stronach lustra. Duże, dobrze doświetlone lustro może wizualnie zwiększyć powierzchnię korytarza. Będzie to szczególnie korzystne w przypadku wąskiego i ciasnego wnętrza.

Wybierając kinkiety do przedpokoju nie zapominajmy także o ich możliwościach dekoracyjnych. Lampa ścienna może podświetlać obraz czy efektowne elementy wyposażenia korytarza. Z reguły najlepiej sprawdzi się zamontowanie jej delikatnie powyżej linii wzroku użytkowników. W ten sposób światło nie będzie oślepiało, wydajnie doświetli wybrane fragmenty aranżacji i wizualnie poprawi jej proporcje.

Powiązane artykuły