Lampy LED – kilka istotnych informacji

Czym wyróżnia się żarówka LED?

Tradycyjne źródła światła sztucznego działają przy wykorzystaniu żarnika. Tymczasem żarówka LED jest półprzewodnikowym źródłem oświetlenia. Nie posiada żarnika, co pozwala na znaczne ograniczenie zapotrzebowania na energię elektryczną.

Jeszcze kilka lat temu świetlówki LED były dość dużym wydatkiem. Dobrej jakości żarówka LED kosztowała w granicach 80-100 zł. Taśma LED również nie należała do najtańszych rozwiązań, co ograniczało jej popularność. Obecnie mamy do dyspozycji szereg efektywnych i niedrogich możliwości. Lampy LED, plafony LED, taśmy czy żarówka LED nie są już tak dużym obciążeniem finansowym. Zwykła żarówka LED może kosztować zaledwie kilkanaście złotych.

Warto także dodać, że lampy LED można bez trudu wykorzystać w różnego rodzaju pomieszczeniach. W ofertach sprzedaży znajdziemy źródła światła z gwintem E14 oraz E27. Dużą popularnością cieszą się również oprawy LED G10. Łatwo dostępność lamp E14, E27 u G10 sprawia, że bez trudu dopasujemy oświetlenie do każdego kinkietu, żyrandola czy plafonu z czujnikiem ruchu. Na szczególną uwagę zasługują także lampy LED i plafony LED z oświetleniem zintegrowanym. Popularne są nie tylko żarówki LED, ale także diody LED. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu taśm LED.

Zintegrowane lampy LED

Zintegrowane lampy LED to ostatni krzyk mody, który wyróżnia się niecodziennymi możliwościami dekoracyjnymi. Zintegrowane oświetlenie sufitowe nie posiada tradycyjnych gwintów E14 czy E27. W ich miejscu powstał niewymienny system oświetleniowy.

Plafony LED o zintegrowanej budowie (także plafony LED z czujnikiem ruchu) nie mają tak dużych ograniczeń, jak ich zwykłe odpowiedniki. Lampy LED mogą przybierać dowolne kształty oraz nietypowe rozmiary. Wszystko ogranicza się jedynie do koncepcji projektanta. Z tego względu oświetlenie zintegrowane jest często określane mianem kreatora światła i przestrzeni.

Zintegrowane oprawy LED wyróżniają się swoim niecodziennym wyglądem. W ofertach sprzedaży znajdziemy chociażby cieniutkie plafony LED w kształcie elipsy, świetlówki LED przypominające kopertę, czy designerskie oprawy w kształcie kwadratów. Niewymienny system oświetleniowy daje niespotykane wcześniej możliwości dekoracyjne. Można to wykorzystać podczas tworzenia aranżacji pomieszczenia. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły o oświetleniu LED.

Warto także dodać, że zintegrowane lampy LED zapewniają interesujące efekty oświetleniowe. Cały system oświetleniowy zostaje zaprojektowany w taki sposób, by lampy sufitowe czy plafony LED oddawały światło skierowane pod odpowiednim kątem. Producenci dbają także o brak efektu oślepienia użytkowników i jak najbardziej wyraziste zaakcentowanie nietypowego charakteru oświetlenia. Owych możliwości nie daje żadna żarówka LED, którą umieszczamy w klasycznej oprawie świetlnej.

Taśmy LED i inne lampy LED wspaniale się sprawdzają do wielu rozwiązań. Kuchnia, łazienka czy podświetlany sufit - mają mnóstwo zastosowań.
Lampy LED - zużycie energii, trwałość i ceny - sprawdzamy!

A może taśma LED?

Taśma LED to kolejne popularne rozwiązanie o wszechstronnych możliwościach zastosowania. Dostępne w ofertach sprzedaży produkty są już na tyle wydajne, że świetnie sprawdzą się na oświetlenie sufitu podwieszanego. Taśma LED może też wydajnie doświetlić blaty robocze, meble i dowolne elementy wyposażenia pomieszczeń. Możliwości zastosowania ograniczają się jedynie do potrzeb użytkownika.

Taśma LED nie nagrzewa się tak jak żarówki tradycyjne. Dzięki temu nie musimy obawiać się o uszkodzenie elementów z plastiku czy drewna. Na szczególną uwagę zasługują także możliwości doboru barwy. Taśma LED może oddawać światło zimne, ciepłe oraz neutralne. Co więcej, dużą popularnością cieszy się również taśma LED RGB. Zazwyczaj nie jest ona stosowana jako główne oświetlenie sufitowe. Taśma RGB pełni przeważnie funkcję dekoracyjną. Możliwość podświetlania pomieszczeń światłem kolorowym daje dość interesujące efekty aranżacyjne. Dodatkowe oświetlenie sufitowe, czy oświetlenie mebli można obsługiwać przy użyciu pilota, co zwiększa funkcjonalność całego systemu oświetleniowego. Laśma LED to wybór wart roważenia. Jeśli szukasz inspiracji, przeczytaj ten artykuł z poradami na temat oświetlenie domu ledami.

Trwałość i zużycie energii lampy LED

Obliczamy zużycie energii

Jak wiadomo, jednym z najważniejszych powodów popularności lampy LED okazała się energooszczędność. Tego rodzaju oświetlenie sufitowe (jak lampy sufitowe, w tym lampy wiszące) i ścienne może zapewnić odczuwalne oszczędności, jednocześnie umożliwiając wysoki komfort oświetlenia pomieszczeń.

Tradycyjna żarówka wolframowa traci większość energii elektrycznej w żarniku. Ilość energii przekazanej na potrzeby oświetlenia nie wynosi nawet 10 %, co znaczne podnosi zapotrzebowanie energetyczne. Brak żarnika sprawia, że lampy LED wykazują się większą wydajnością, a co za tym idzie, pobór prądu jest bardzo niewielki.

Żarówka LED o mocy 4 W może zapewnić taką samą intensywność oświetleniową, jak tradycyjne źródła światła o mocy 50 W. Załóżmy teraz, że dobrej jakości żarówka LED będzie wydatkiem rzędu 40 zł. Tradycyjna żarówka okaże się wielokrotnie tańsza. Średni koszt jej zakupu to ok. 2 zł.

Na potrzeby naszych obliczeń przyjmijmy teraz, że każda z żarówek będzie pracowała przez okrągły rok, po sześć godzin na dobę. W skali rocznej daje to dokładnie 2190 godzin świecenia. Zatem średnioroczne zużycie energii przez żarówkę tradycyjną wyniesie 2190 x 50 = 109,50 kWh. Oświetlenie sufitowe z żarówką LED zużyje w tym czasie 2190 x 4 = 8,76 kWh.

Dla porównania wydatków eksploatacyjnych musimy ustalić koszty energii elektrycznej. Przyjmujemy, że 1 kWh będzie wydatkiem rzędu 0,60 zł. Zatem roczny koszt użytkowania żarówki tradycyjnej wyniesie około 66 zł. Z kolei oświetlenie sufitowe z żarówką LED o mocy 4 W wygeneruje koszty w granicach 5 zł.

Z powyższych obliczeń wynika, że średnioroczny koszt użytkowania żarówki tradycyjnej będzie o ponad 60 zł wyższy w porównaniu z oświetleniem LED o zbliżonej wydajności oświetleniowej. Mowa tutaj o jednej żarówce. Całościowe oszczędności możemy oszacować po przemnożeniu wszystkich źródeł światła w pomieszczeniach. Inwestycja w dobrej jakości oświetlenie sufitowe LED zwróci się już po niespełna roku eksploatacji.

Na koniec warto także dodać, że zapotrzebowanie energetyczne zintegrowanych lamp LED może być jeszcze niższe. Co prawda zintegrowane lampy LED zużywają tyle samo prądu, jednak odpowiednie ukierunkowanie strumienia świetlnego sprawia, że w nawet niewielki kinkiet czy plafony LED mogą zagwarantować optymalne doświetlenie pomieszczenia. Zintegrowane diody LED o mocy 20 – 22 W będą w stanie skutecznie oświetlić cały pokój. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj ten artykuł o halogenach LED.

Czy taśmy i świetlówki LED są rozwiązaniem trwałym?

Żarówki LED posiadają pozytywne opinie użytkowników. Większość z nich podkreśla, iż jest to produkt trwały i bezawaryjny. Oczywiście mowa tu o produktach z pośredniej lub wyższej półki. Najtańsza taśma LED czy żarówka LED okazuje się mniej żywotna i zbierze gorsze opinie użytkowników.

Najlepszej jakości żarówka LED może świecić (według producenta) do 50000 godzin. Jednak większość dostępnych w ofertach sprzedaży produktów posiada deklarowany czas świecenia w zakresie do 25000 godzin.

Deklarowany czas świecenia żarówek wolframowych to jedynie do 2000 godzin, czyli wielokrotnie mniej.

Deklarowany czas świecenia jest jednym z istotniejszych parametrów, na który warto zwrócić uwagę przed zakupem oświetlenia LED. Producenci deklarują różnorodną żywotność, a różnice cenowe pomiędzy konkretnymi produktami okazują nie tak wysokie. Dlatego z reguły warto zainwestować w droższe oświetlenie sufitu podwieszanego, czy żarówki do kinkietu, które zbierają lepsze opinie i zapewniają dłuższą eksploatację.

Ceny oświetlenia LED

Żarówka LED nie jest już tak dużym wydatkiem. Najtańsze modele zakupimy od kwoty kilkunastu złotych. Nieco lepsze, zbierające pozytywne opinie żarówki, mogą kosztować około 20 do 40 zł. Mowa tu o produktach z mocą do 5 W i gwincie E14 lub E27. Świetlówki LED o większej mocy mogą być nieco droższe.

Tworząc oświetlenie sufitu podwieszanego, często sięgamy po taśmy LED. Cena dobrej jakości produktu to przynajmniej 5-8 zł/mb. Taśma LED RGB będzie dostępna w podobnych przedziałach cenowych. Pamiętajmy jednak, że są to wyłącznie koszty taśmy. Tworząc oświetlenie sufitu podwieszanego musimy także dokupić szereg akcesoriów dodatkowych.

Niektóre taśmy zostają zintegrowane ze sterowaniem przy pomocy pilota, inne integruje się z czujnikiem ruchu. Co prawda oświetlenie z czujnikiem ruchu jest zazwyczaj montowane pod szafkami, jednak możliwości aranżacyjne są tu niemal nieograniczone.

Omawiając koszty zakupu oświetlenia LED należy także wyszczególnić niewymienny system oświetleniowy. Nowoczesne plafony LED z niewymiennymi diodami zazwyczaj generują koszty powyżej 300 zł. W ofertach sprzedaży znajdziemy designerskie plafoniery i lampy, których koszt zakupu przekracza 500 zł. Górna granica cenowa jest tu trudna do ustalenia. Większe, zintegrowane lampy LED o dużych walorach dekoracyjnych i bardziej niebanalnych kształtach mogą niekiedy kosztować powyżej 1000 zł. Warto roważyć wybórki takich elementów oświetlenia, jak żarówki LED, taśmy LED czy diody LED.

ikona podziel się Przekaż dalej