Jak wykonać montaż oświetlenia sufitowego? Taśmy LED

Przygotowanie do montażu oświetlenia LEDowego w suficie

Tak jak w przypadku każdej pracy budowlanej montaż oświetlenia LED w suficie podwieszanym należy rozpocząć od przygotowania planu, wykonania pomiarów oraz zgromadzenia odpowiednich materiałów. Musimy dokładnie wymierzyć nasz podwieszany sufit i zdecydować, w którym miejscu będzie mieściło się oświetlenie LEDowe. Jak już wykonamy pomiary możemy przejść do skonstruowania odpowiedniego zestawu oświetlenia naszego sufitu lub dobrać poszczególne komponenty. Na tym etapie warto zaplanować miejsce, w którym ukryjemy zasilacz i sterownik. Miejsce to powinno to być dobrze wentylowane a jednocześnie powinniśmy mieć do niego dobry dostęp.

Wybór odpowiedniej taśmy LED do sufitu

Kolejnym etapem jest wybór, specyfikacja odpowiedniego zestawu dla miejsca, w którym przeprowadzamy montaż oświetlenia sufitowego. Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia, efektów, które chcemy uzyskać oraz od rodzaju tego pomieszczenia. Szczególnym przypadkiem są kuchnia i łazienka. To pomieszczenia, gdzie mamy do czynienia z dużymi ilościami wody. W związku z tym taśmy LED nie będą co prawda narażone na uszkodzenia mechaniczne, jednak para wodna może być problemem. W przypadku tych pomieszczeń warto zastosować taśmę IP44 lub dodatkowy profil.

Gdy decydujemy się na montaż oświetlenia LED w suficie podwieszanym, konieczne będą zasilacz LED (zarówno dla taśm jedno- jak i wielokolorowych), a także sterownik LED (w przypadku taśm jednokolorowych) i sterownik RGB (w przypadku taśm wielokolorowych). Jak wszystko mamy już wymierzone i przygotowane możemy przejść do skonfigurowania i skomponowania interesującego nas zestawu oświetleniowego. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sufitach podwieszanych.

Taśmy LED - montaż na suficie podwieszanym

Jeżeli już wybraliśmy, zakupiliśmy i skonfigurowaliśmy nasz zestaw oświetleniowy na taśmach LEDowych, możemy przystąpić do montażu. Sam w sobie nie jest on trudny, wystarczy rozłożyć taśmy LED w interesujących nas miejscach. Można przymocować je taśmą klejącą. Dodatkowym krokiem może być wstępny montaż profili LED. Wówczas profile te można mocować przy użyciu wkrętów lub taśmy. Pamiętajmy jednak, aby oświetlenie LEDowe nie stykało się bezpośrednio z elementami plastikowymi, jak na przykład przezroczyste pleksi. Taki kontakt może sprawić, że nasz zestaw LED będzie się nagrzewał i znacznie skróci jego żywotność. Gdy już umieściliśmy taśmy lub profile w odpowiednich miejscach, możemy podłączyć je do prądu i cieszyć się naszą nową instalacją.

Ośwetlenie ledowe sufitu podwieszanego oraz montaż oświetlenia led w suficie podwieszanym krok po kroku
Montaż oświetlenia LED w suficie podwieszanym krok po kroku

Jak podłączyć halogeny LED w suficie podwieszanym?

Przygotowanie projektu i zgromadzenie materiałów

Podwieszane sufity oprócz montażu taśm LEDowych dają także możliwość zastosowania halogenów LEDowych dających punktowe oświetlenie pomieszczeń. Takie punktowe LEDowe lampki halogenowe powinniśmy jednak przewidzieć już na etapie projektu naszego sufitu. Konieczne jest bowiem przeprowadzenie odpowiednich instalacji oraz przygotowanie otworów w płytach regipsowych, gdzie te lampki zainstalujemy. Nie jest jednak za późno, gdy na montaż lampek halogenowych zdecydujemy się w momencie, gdy nasz podwieszany sufit jest już zamontowany, Należy wywiercić wówczas otwory w miejscach, gdzie chcemy umieścić nasze żarówki i przeciągnąć do nich instalację elektryczną. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem sufitów podwieszanych?

Wybór mocy i ilości halogenów LEDowych oraz transformatorów

Jako że do sieci elektrycznej halogeny LED przyłącza się za pomocą specjalnych transformatorów, należy odpowiednio skonfigurować ich rodzaj i moc lampek. Najczęściej spotykane są transformatory 100 VA oraz 150 VA. Transformator 100 VA daje możliwość podłączenia pięciu lampek halogenowych o mocy 20 W każda albo dwóch lampek o mocy 35 W lub 50 W.

Montaż transformatorów i halogenów

Kolejnym etapem w montażu halogenów LEDowych w podwieszanym suficie jest podłączenie transformatorów do sieci elektrycznej. Najlepiej zlecić to elektrykowi, lecz sami również możemy wykonać tą czynność. Pamiętajmy jednak o tym, aby wyłączyć bezpieczniki. W pierwszej kolejności doprowadza się przewody elektryczne do transformatorów. Gdy w płytach g-k naszego sufitu mamy już przygotowane otwory na żarówki, a transformatory podpięte są do sieci elektrycznej, należy do tych transformatorów podpiąć przewody lampek. Transformatory należy umieścić pod okładziną. Pamiętajmy jednak, aby transformatory znajdowały się w odległości przynajmniej 20 cm od lampek. Teraz możemy już włożyć oprawki we wcześniej przygotowane otwory. Utrzymują się one na swoim miejscu dzięki zastosowaniu w nich zacisków sprężynowych. Przy montażu instalacji elektrycznych do lampek halogenowych LED warto zastosować złączki WAGO (najlepsza będzie złączka WAGO 221). Praca z nimi jest znacznie łatwiejsza i szybsza niż z tradycyjnymi kostkami do łączenia przewodów. Sprawdź także ten artykuł o sufitach podwieszanych kasetonowych.

Montaż oświetlenia LED w suficie podwieszanym - na co zwrócić uwagę?

Montaż oświetlenia LED w suficie podwieszanym nie jest trudnym wyzwaniem dla osób, które mają jakiekolwiek pojęcie o majsterkowaniu. Powinniśmy jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Należy dobrać odpowiednio zestaw i moc naszego oświetlenia LEDowego do pomieszczenia, jego wymiarów i przeznaczenia. Należy unikać kontaktu LEDów z plastikiem. Jeżeli decydujemy się na punktowe oświetlenie LED halogenami, powinniśmy wcześniej, już na etapie konstruowania takiego sufitu przewidzieć miejsca na te światła. Dobrze zawczasu wykonać w suficie otwory i przeciągnąć potrzebną instalację. Pamiętaj także, aby w trakcie pracy z instalacjami elektrycznymi wyłączyć bezpieczniki!

Podwieszane sufity z podświetleniem LEDowym to sposób na niebanalną aranżację wnętrza i ciekawe jego oświetlenie. Istnieje wiele możliwości dekoracyjnych i co ważne zarówno montaż podwieszanego sufitu, jak i zainstalowanie w nim oświetlenia LED możemy wykonać samodzielnie, nie musimy korzystać z usług specjalistów. Wystarczy, że mamy zacięcie majsterkowicza i zdolności manualne. Sprawdź także ten artykuł z pomysłami na oświetlenie sufitu podwieszanego.

ikona podziel się Przekaż dalej