Ściemniacz oświetlenia – informacje, które warto znać

Jak działa współczesny ściemniacz oświetlenia?

Regulator oświetlenia nie jest niczym nowym. Używano go już kilkadziesiąt lat temu jako wygodnego sposobu na ograniczenie kosztów oświetlenia budynku. Dziś ekonomia nie odgrywa tu już takiego znaczenia, a włącznik światła ze ściemniaczem ma za zadanie zwiększyć funkcjonalność pomieszczenia.

Starszego typu ściemniacz regulował intensywność oświetlenia przy pomocy potencjometru. Zadaniem potencjometru było regulowanie parametrów prądu, który docierał do żarówek. W efekcie można było uzyskać różne intensywności naświetlenia pomieszczenia.

Współczesny ściemniacz obrotowy czy ściemniacz elektroniczny może wyglądać podobnie jak jego tradycyjne odpowiedniki. Jednak zasada działania jest już zupełnie inna. Nowoczesny regulator oświetlenia posiada sterowanie elektroniczne, a za regulację parametrów prądu odpowiadają obwody drukowane.

Wybierając współczesny ściemniacz nie musimy ograniczać się wyłącznie do klasycznych żarówek. Regulator oświetlenia daje nam wiele nowych możliwości, które opiszemy w dalszej części tekstu. Sprawdź także informacje, które warto znać na temat oświetlenia w domu.

Z jakimi źródłami światła współpracuje regulator oświetlenia?

Ściemniacz uniwersalny

Regulator jasności oświetlenia współpracuje ze wszystkimi źródłami światła. Jednak należy go dobrać do indywidualnych warunków pracy.

W ofertach sprzedaży znajdziemy uniwersalny ściemniacz oświetlenia. W tym wypadku możemy wykorzystać tradycyjne żarówki do ściemniacza o napięciu 230 V. Zamontowany w uniwersalnym ściemniaczu transformator może także współpracować z oświetleniem halogenowym. W tym miejscu należy zwrócić szczególną uwagę na napięcie żarówki. Ściemniacz może współpracować z oświetleniem halogenowym jedynie wtedy, gdy napięcie wynosi 230 V. Zbyt niskie napięcie może doprowadzić do szybkiego uszkodzenia halogenów.

Mimo swojej uniwersalności warto zapoznać się ze specyfikacją techniczną. Przed zakupem upewnijmy się, jakie żarówki do ściemniacza będą najlepszym rozwiązaniem. Dzięki temu zapewnimy sobie bezawaryjną pracę całej instalacji i sprawimy, że ściemniacz zwiększy funkcjonalność pomieszczenia. A może zainteresują cię także nasze pomysły na lampy do salonu?

Ściemniacz oświetlenia do świetlówek energooszczędnych

Ściemniacz oświetlenia może też współpracować ze świetlówkami energooszczędnymi. Informacja o możliwości współpracy powinna znajdować się na opakowaniu produktu.

Warto pamiętać, że energooszczędne żarówki do ściemniacza nie działają od razu z pełną wydajnością. Stopień natężenia oświetlenia wzrasta wraz z rozgrzaniem świetlówki. Im starsza świetlówka, tym dłuższy czas do uruchomienia pełnej mocy oświetleniowej. Z tego względu nie wszystkie żarówki energooszczędne nadają się do zamontowania w ściemniaczu. Należy zwrócić na to szczególną uwagę przed zakupem i montażem systemu oświetleniowego.

Włącznik światła ze ściemniaczem może także współpracować ze świetlówkami energooszczędnymi, które wymagają dodatkowego osprzętu. Odpowiednio dobrany ściemniacz będzie tutaj współpracował ze sterowaniem na pilota, czujnikami ruchu bądź czujnikiem zmierzchu. Wybór jest bardzo duży i z pewnością każdy znajdzie regulator oświetlenia dopasowany do własnych potrzeb.

Ściemniacz LED

Taśmy i żarówki LED stają się coraz popularnym sposobem na oświetlenie pomieszczeń. Nic w tym dziwnego, bowiem oświetlenie LED zapewnia wysoki komfort oświetleniowy, połączony z niskimi kosztami eksploatacji. Niestety nie każdy ściemniacz oświetlenia będzie współpracował z niskoenergetycznymi diodami.

W ofertach sprzedaży pojawia się ściemniacz LED, który współpracuje z żarówkami oraz taśmami. Dobrze dobrane żarówki LED do ściemniacza zapewniają estetykę pomieszczenia, a także wysoki komfort użytkowy. Ściemniacz LED zazwyczaj posiada już funkcję dodatkowe takie jak sterowanie na pilota czy programator czasowy. Sprawdź także nasze inspiracje na oświetlenie sufitu w domu.

Wybierając żarówki do ściemniacza warto pamiętać, że nie wszystkie produkty będą się do tego nadawały. Należy dobierać odpowiednie żarówki LED do ściemniacza. Informację o możliwości przyłączenia do regulatora oświetlenia powinny znaleźć się na opakowaniu produktu. Dzięki temu możemy wydajnie dobrać ściemniacz elektroniczny do specyfiki oświetlenia LED.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze żarówki ledowe

Planujesz wymianę żarówek w domu na ledowe i zastanawiasz się, jakie kupić? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane żarówki przez internautów.

Ściemniacz elektroniczny do oświetlenia LED

Jak działa ściemniacz LED na 230 V?

Klasyczny ściemniacz współpracuje z żarówkami zasilanymi na 230 V. Jednak żarówki LED do ściemniacza nie wymagają tak dużego natężenia. Do ich włączenia potrzebny jest dodatkowy zasilacz, który posiada zabezpieczenie przeciwprzepięciowe i stabilizuje napięcie. Dobrym przykładem będzie tutaj ściemniacz LED 12 V, który posiada wbudowany, odpowiednio dobrany zasilacz.

Tradycyjny ściemniacz oświetlenia nie będzie odpowiednio współpracował z oświetleniem LED. Dzieje się tak, ponieważ tradycyjny regulator oświetlenia będzie próbował obniżyć napięcie w zasilaczu (np. wbudowanym w żarówki LED do ściemniacza). Zasilacz odbierze zmianę napięcia jako zakłócenie, co sprawi, że żarówki nadal będą działały z niezmienną mocą. W przypadku ustawienia ściemniacza na minimalne parametry istnieje możliwość, że wbudowany zasilacz całkowicie wyłączy oświetlenie.

Ze względu na powyższe trudności warto wybierać odpowiedni ściemniacz LED oraz dobrze dopasowane żarówki LED do ściemniacza. Tylko dobre dopasowanie obu tych elementów sprawi, że regulator oświetlenia będzie pracował z pełną wydajnością.

Ściemniacz oświetlenia LED nadaje się do kontrolowania oświetlenia na taśmach LED różnego rodzaju, na przykład w zabudowie kuchennej.
Ściemniacz oświetlenia - rodzaje, pasujące żarówki, inne ciekawostki

Czy ściemniacz LED nadaje się także do regulacji taśm?

Ściemniacz LED może wydajnie współpracować zarówno z żarówkami, jak i taśmami LED. Regulator intensywności oświetlenia nie przysparza tutaj zbyt dużych trudności instalacyjnych.

Wybierając ściemniacz LED do taśmy zwróćmy uwagę na obecność zasilacza zmienno napięciowego. W przypadku zasilania większej ilości taśm LED warto także wykorzystać dodatkowy wzmacniacz LED. Dzięki temu podłączymy wiele taśm (więcej niż ilość wyjść w ściemniaczu) i zapewnimy wydajną pracę całego systemu oświetleniowego.

Regulator oświetlenia taśm wykorzystuje stałe zasilanie 230 V, które przechodzi przez zasilacz. To właśnie w zasilaczu następuje stabilizacja i regulacja napięcia do odpowiedniego poziomu. W następnej kolejności układu znajduje się ściemniacz LED 12 V. Regulator oświetlenia kontroluje intensywność światła przy pomocy pokrętła (regulator obrotowy), dotyku (ściemniacz dotykowy), pilota bądź głosu (zdalnie sterowany ściemniacz oświetlenia).

Włącznik światła ze ściemniaczem – podział ze względu na sposób regulacji

Ręczny ściemniacz obrotowy

Ściemniacz obrotowy cieszy się obecnie największą popularnością. Tego rodzaju regulator intensywności oświetlenia wyróżnia się atrakcyjną ceną zakupu, a także dużym komfortem użytkowania. Ręczny włącznik światła ze ściemniaczem nadaje się do każdego pomieszczenia, co czyni z niego produkt uniwersalny.

Jak sama nazwa wskazuje, ściemniacz obrotowy posiada specjalne pokrętło, którym regulujemy intensywność oświetlenia pomieszczenia. Zazwyczaj jest to urządzenie mechaniczne, wyposażone w transformator. Jednak ciekawy design sprawia, ze ściemniacz obrotowy jest też czasem stosowany w nowszego typu urządzeniach elektronicznych. Niestety elektroniczny ściemniacz obrotowy będzie rozwiązaniem nieco droższym w zakupie.

Wybierając ściemniacz obrotowy mamy do dyspozycji wiele interesujących modeli. Wydajnym rozwiązaniem jest chociażby ściemniacz podwójny, który zapewnia wygodną regulację dwóch źródeł oświetlenia pomieszczenia. Ściemniacz podwójny posiada dwa, działające niezależnie od siebie pokrętła. Jego montaż warto przewidzieć już na etapie tworzenia instalacji elektrycznej. Dzięki temu podwójny ściemniacz obrotowy nie sprawi większych trudności podczas instalacji, a jego przemyślane usytuowanie zapewni największy komfort użytkowania.

Sterowany dotykowo włącznik światła ze ściemniaczem

Sterowany dotykowo regulator intensywności oświetlenia jest kolejnym popularnym rozwiązaniem. Zazwyczaj jest to już urządzenie elektroniczne, które zapewnia wysoki komfort regulacji oświetlenia. Sterowanie za pomocą dotyku sprawia, że ściemniacz może przybierać niecodzienne kształty i wymiary. Dzięki temu stanie się swoistą ozdobą pomieszczenia.

W ofertach sprzedaży znajdziemy też mechaniczny, dotykowy regulator oświetlenia. Co prawda jego wygląd nie jest tak atrakcyjny, jednak największą zaletą okaże się atrakcyjna cena zakupu. Najprostszy regulator jasności oświetlenia zakupimy już od kwoty kilkunastu złotych. Tymczasem dobrej jakości, dotykowy ściemniacz elektroniczny będzie wydatkiem rzędu kilkudziesięciu lub ponad stu złotych.

Wybierając ściemniacz dotykowy warto zwrócić szczególną uwagę na dopasowanie do źródeł oświetlenia. W ofertach sprzedaży znajdziemy regulatory tradycyjne, które pasują pod zwykłe żarówki do ściemniacza. Inne modele będą współpracować z oświetleniem energooszczędnym bądź halogenowym.

Niektóre regulatory dotykowe posiadają elegancką, szklaną oprawę, która pasuje do większości pomieszczeń. Zakup tego typu ściemniacza będzie wydatkiem powyżej 100 zł. Jednak lepszej jakości regulatory posiadają szereg przydatnych funkcji. Jedną z nich będzie pamięć poprzednio wybieranej intensywności oświetlenia. Co więcej, dobrej jakości ściemniacz posiada także funkcję tak zwanego miękkiego startu. Oznacza to, że oświetlenie delikatnie się rozjaśnia, aż do uzyskania odpowiedniego poziomu.

Zdalnie sterowany regulator oświetlenia

Zdalne sterowanie jest coraz popularniejszą funkcją, w którą wyposaża się lepszej jakości ściemniacze. W ofertach sprzedaży znajdziemy produkty na pilota, sterowane za pomocą podczerwieni bądź fal radiowych.

Istnieje możliwość sparowania ich z pilotami do dowolnie wybranego sprzętu RTV. Jednak decydując się na tego typu rozwiązanie warto wybrać najlepszej jakości zdalne sterowanie. Tańsze ściemniacze nie zapewniają najwyższej funkcjonalności. Sterowane za pomocą pilota od telewizora mają tendencję do włączania lub wyłączania oświetlenia podczas zmiany kanałów telewizyjnych. Dlatego większość użytkowników decyduje się na sparowanie ściemniacza z pilotem dedykowanym do obsługi oświetlenia.

Sterowanie na pilota niewątpliwie daje wiele możliwości. Możemy zmieniać intensywność oświetlenia i kontrolować je bez potrzeby wstawania z fotela. Co więcej, ściemniacz na pilota może współpracować z taśmami RGB. W tej sytuacji możemy dowolnie zmieniać kolor światła, regulować jego intensywność i dopasowywać do aktualnych potrzeb aranżacyjnych. Lepszej jakości urządzenia posiadają także funkcję dodatkowe, takie jak programator czasowy, funkcję zapamiętywania ustawień bądź miękki start.

Jak dobrać moc oświetlenia i zainstalować ściemniacz?

Jakie żarówki do ściemniacza?

Warto pamiętać, że żarówki do ściemniacza nie osiągają pełni swoich możliwości. Ogólnie przyjmuje się, że podłączone do regulatora źródło światła pracuje na około 80 % swojej pierwotnej mocy. Rodzi to konieczność dopasowania oświetlenia o takiej mocy, która odpowie wszystkim wymaganiom użytkowników.

Wybierając żarówki do ściemniacza warto dopasować ich ilość do warunków wnętrza. W przypadku tradycyjnych żarówek lub żarówek LED warto dobrać o jedną więcej, niż było to przewidziane w projekcie. W przypadku oświetlenia pomieszczeń taśmami LED zapewnijmy optymalną ilość diod. Większa ilość diod nie sprawi problemów użytkowych, a przy okazji może okazać się pomocna w sytuacji, gdy będziemy potrzebowali intensywnego oświetlenia pomieszczenia.

Czy można samodzielnie montować ściemniacz?

Przyjmuje się, że montaż systemów oświetleniowych warto powierzyć sprawdzonemu elektrykowi. Jednak instalacja ściemniacza jest na tyle prosta, że możemy przeprowadzić ją samodzielnie (o ile posiadamy wiedzę i chociaż minimalne doświadczenie).

Instalując ściemniacz, pamiętajmy o zapoznaniu się z instrukcją obsługi. Bardzo istotne będzie także zachowanie odpowiedniej biegunowości podłączenia. Jeśli pomylimy kolejność podłączenia, istnieje duże ryzyko, że ściemniacz uszkodzi się podczas próby pierwszego włączenia.

Uszkodzenie półprzewodników w regulatorze sprawia, że urządzenie staje się całkowicie niezdatne do dalszego użytku.Dlatego jeśli nie posiadamy dostatecznej wiedzy, warto powierzyć montaż doświadczonemu fachowcowi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 84,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły