Wybieramy luksfery – rodzaje, wymiary, ceny, opinie, porady zakupowe
Luksfery to przyjęta w języku polskim nazwa szklanych bloczków i pustaków, których produkcję rozpoczęła pod koniec XIX wieku firma Luxfer Prism Company. „Luxfer” pochodzi od łacińskich słów lux = „światło” i ferre = „nieść”. Wykonane z jednego kawałka szkła albo łączone z dwóch wyprasek, luksfery znajdowały coraz większe zastosowanie w budownictwie. Szczyt zainteresowania szklanymi bloczkami przypadł na lata 70. ubiegłego stulecia. Po kilku dekadach zapomnienia, luksfery w formie nowoczesnych szklanych pustaków ponownie wracają do łask.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Bloczki i pustaki szklane – powrót mody na luksfery
Wymiary luksferów – materiału budowlanego ze szkła
Bloczki szklane mają długą tradycję w budownictwie. Były stosowane jako okna piwniczne oraz elementy ścian klatek schodowych. Zauważono i doceniono, że luksfery zewnętrzne przepuszczają do pomieszczenia światło, ale ze względy na szczególne załamywanie promieni, stanowią też ochronę prywatności. Poza tym pustaki szklane, dzięki zamkniętej między wypraskami pustej przestrzeni, mają też właściwości tłumienia dźwięków oraz izolacji termicznej.
W latach 70. szklane cegły stosowano powszechnie do przeszklenia klatek schodowych w budynkach z wielkiej płyty. Ścianka z luksferów była instalowana w sanitariatach, a także jako działowa w mieszkaniach. Niezbyt estetyczny wygląd, mało zachęcająca kolorystyka i jakość ówczesnych materiałów sprawiły, że źle kojarzące się luksfery praktycznie wyszły z użycia.
Przeżywające renesans luksfery to pustaki szklane, zbudowane z dwóch połączonych ze sobą elementów z przestrzenią powietrzną wewnątrz. Spowodowało to wzrost termoizolacyjności i ścianka z takich luksferów wykazuje współczynnik przenikania ciepła U = 2,8-3,0 W/(m2K). Z tego względu również luksfery zewnętrzne mogą być bez przeszkód stosowane. Stanowią często doświetlenie garaży przy zachowaniu dużej wytrzymałości ściany albo pomieszczeń blisko granicy działek, gdzie przepisy nie pozwalają na instalację zwykłego okna.
Standardowe wymiary luksferów to:
- zwykłe - 190 x 190 x 80 mm,
- duże - 240 x 240 x 80 mm,
- połówkowe - 190 x 90 x 80 mm,
- narożne.
Luksfery narożne umożliwiają estetyczne wykończenie ścianek działowych narożnych. Pewną ich wadą może być jedynie dosyć wysoka cena za sztukę. Jeśli szukasz więcej przydatnych informacji, sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu pustaków szklanych.
Luksfery kolorowe, mleczne, zwykłe i ozdobne
Dostępne dzisiaj na rynku pustaki szklane prezentują rozmaite rodzaje zarówno pod względem kolorystyki, jak i sposobu wykonania powierzchni. Luksfery kolorowe bywają zielone, turkusowe, czerwone, żółte, różowe i niebieskie. Są barwione w całej masie szkła i powierzchniowo. Pustaki szklane o barwionej powierzchni są mniej przydatne do stosowania zewnętrznego. Przepuszczają też mniej światła niż duże luksfery przezroczyste.
Stopień przepuszczalności światła zależy od technologii barwienia szkła oraz intensywności barwy. Pustaki szklane przezroczyste przepuszczają około 70-80% światła, o kolorowej powierzchni - ok. 55%, a zabarwione w całej masie – ok. 65%. Cena pustaków kolorowych wynosi ok. 25 zł za szt.
Równie różnorodne są też formy wykończenia powierzchni pustaków szklanych. Mogą być gładkie, bez wgłębień albo ozdobne z wypukłymi wzorami. Satynowe, mleczne i kolorowe – dadzą się dopasować do każdego pomysłu urządzenia wnętrza, można je komponować w jednym kolorze, dwu- albo wielobarwnie, a na dodatek w różnych formach. Dzięki szklanym pustakom dom nie tylko będzie przyciągał wzrok oryginalnym wzornictwem, ale zapewni też niepowtarzalny klimat zalanych światłem pomieszczeń.
Luksfery w budownictwie mieszkaniowym – wybór i montaż
Zalety luksferów – dlaczego warto wybrać szklane pustaki?
Po długich latach prawie wyłącznego stosowania szklanych bloczków do rozświetlania klatek schodowych, dzisiaj architekci znajdują dla nich coraz bardziej wszechstronne zastosowanie. Wynika to wielu zalet, jakie posiadają luksfery:
- W porównani ze zwykłymi przeszkleniami, ściany z luksferów są dla światła przepuszczalne, a z drugiej strony nie są przejrzyste. To czyni je idealnym rozwiązaniem w pomieszczeniach, gdzie zachowanie prywatności ma szczególne znaczenie, przykładowo w sanitariatach.
- Jako przeszklenie klatki schodowej luksfery posiadają niezaprzeczalne zalety jako materiał o dobrej izolacji akustycznej, a jednocześnie bardzo wytrzymały mechanicznie, co uniemożliwia włamanie.
- Luksfery są łatwe w pielęgnacji i utrzymaniu w czystości. Nie są konieczne czasochłonne czyszczenia ani na zewnątrz, ani w pomieszczeniach, co jest poważną zaletą w porównaniu do klasycznych okien na klatkach schodowych.
- Architektoniczne możliwości tworzenia ścian z luksferów o różnych formach – prostych, zakrzywionych, pochyłych; barwnych, białych, przezroczystych i matowych.
- Duża ognioodporność.
- Dobra izolacja cieplna – najnowsze pustaki szklane posiadają współczynnik U zredukowany do 1,5W/(m2K).
Wszechstronne możliwości zastosowania luksferów w mieszkaniu
W mieszkaniu montaż szklanych pustaków ma zastosowanie przede wszystkim do budowy przegród, ścian działowych i przepierzeń. Z jednej strony luksfery mają zapewnić nieprzejrzystą osłonę, a z drugiej naturalne oświetlenie, na przykład:
- Kuchnia -Ścianka z pustaków szklanych ma za zadanie oddzielenie strefy, gdzie są przygotowywane posiłki od przestrzeni dziennej, z miejscami do siedzenia. Odpowiednio dobrane luksfery mogą również stanowić część wypełnienia podstawy wyspy kuchennej.
- Łazienka – Szklane ściany z luksferów umożliwiają oddzielenie strefy WC od kąpielowej albo wydzielenie przestrzeni do przechowywania różnych rzeczy łazienkowych. Szklane bloczki mogą też posłużyć do obudowy prysznica albo wykonanie kabiny prysznicowej typu walk-in. Ze względu na szczególną dbałość o czystość w tym pomieszczeniu, luksfery do łazienki powinny być idealnie gładkie i ewentualnie barwione w masie szklanej, a nie powierzchniowo.
- Inne pomieszczenia – elementy dekoracyjne – Dla uzyskania dekoracyjnego efektu w mieszkaniu mogą być użyte luksfery podświetlane, kolorowe, malowane ręcznie albo posiadające oryginalne wzory na powierzchni.
- Zewnętrzne luksfery w zastępstwie okna – Doświetlają wnętrze, a jednocześnie stanowią element dekoracyjny elewacji. Mogą zastąpić zwykłe okno w sytuacji, gdy nie pozwalają na to przepisy (zbyt mała odległość od granicy sąsiedniej działki).
Montaż ściany z pustaków szklanych
Szklane pustaki mogą być montowane na różne sposoby:
- Montaż z użyciem zaprawy murarskiej – szczeliny między luksferami wypełnia się fugą.
- Montaż z użyciem profili PCV – konieczne jest użycie zaprawy, natomiast nie wymaga fugowania spoin.
- Montaż na sucho – pustaki łączy się gotowymi elementami bez użycia zaprawy, spoiny wypełnia się silikonem.
Ponieważ każdy materiał reaguje inaczej na wahania temperatury, między ścianą i przeszkleniem z luksferów konieczna jest szczelina dylatacyjna.
Prostą i szybką metodą jest montowanie okien z luksferów kupionych w stanie gotowym. Okna trafiają od producenta kompletnie przygotowane – zafugowane i wyczyszczone – gotowe do osadzenia w ścianie.
Wprawdzie nie istnieją luksfery otwierane, ale okienka wentylacyjne w ścianie z luksferów albo w oknie pustaków szklanych – jak najbardziej. Są to tak zwane wenty, które można uchylić i dowolnie regulować szerokość otwarcia, a w razie potrzeby szczelnie zamknąć.
Dlaczego luksfery nie są idealne?
Szklane pustaki przeżywające renesans po dekadach zapomnienia, ukazują coraz więcej swoich zalet. Różnorodność form i kolorów, a także efektów specjalnych w postaci podświetleń i ornamentów, powiększa obszar możliwych zastosowań. Na dodatek nowoczesna technologia potrafi przygotować luksfery nawet do roli termoizolacji. Mimo wszystko, w luksferach, jak w każdym rozwiązaniu, można się dopatrzeć również pewnych wad.
Pewnie najważniejszą wadą jest wysoki koszt ścianki luksferowej w porównaniu z tradycyjną ceglaną albo gipsowo-kartonową. Inną niedogodność stanowi niewielka dopuszczalna powierzchnia takiej ściany. Wynika ona z rozszerzalności cieplnej materiałów i zależy od sposobu montażu.