Żyrandol LED w salonie - czy warto zainwestować w światła ledowe do salonu?

Właściwe oświetlenie salonu jest kluczowe, zwłaszcza że wydobywa ono piękno tego reprezentatywnego pomieszczenia. Odpowiednie oświetlenie sprzyja wypoczynkowi, buduje nastrój i tworzy klimat wnętrza. Dlatego warto dobrze zaplanować oświetlenie salonu.

Jako że salon to pokój wielofunkcyjny, służący do indywidualnego wypoczynku, przyjmowania gości, jedzenia, spędzania czasu w gronie rodziny, a coraz częściej łączy się go z jadalnią i kuchnią, jeden żyrandol LED niekiedy nie wystarczy. Warto zainwestować w kilka źródeł światła, dzieląc salon na strefy. Wówczas znajdą się w nim lampy stojące, kinkiety, plafoniery, lampy wiszące, reflektorki na linkach lub szynach oraz halogeny umieszczone w suficie. Nadal głównym źródłem światła będą jednak zawieszone pośrodku salonu wieloramienne żyrandole. Należy je zainstalować nawet wówczas, kiedy z głównego źródła światła będziemy korzystać sporadycznie.

Natomiast niezależnie od rodzaju, formy i liczby źródeł światła w salonie, na pewno powinny to być to lampy czy żyrandole z ledami. Żarówki LED są najbardziej energooszczędne, a przy tym przyjazne środowisku, gdyż nie zawierają rtęci. Wybierając kinkiety ledowe czy lampy sufitowe LED można oszczędzić nawet do 80% zużywanej energii.

Żarówki ledowe pobierają znacznie mniej prądu, a przy tym są zdecydowanie żywotniejsze. Dobrej jakości diody ledowe mogą świecić nawet przez 50 tysięcy godzin, co jest wynikiem 25-krotnie lepszym niż tradycyjne żarówki. Jednak trwałość nie jest równa dla wszystkich świateł ledowych. Pod uwagę należy więc wziąć zastosowane komponenty i konstrukcję świateł tego rodzaju, w tym również sufitowych lamp LED. Ważne jest też doświadczenie i rozsądek. Najlepsi i cenieni producenci nie deklarują rekordowej żywotności. Na pewno z dużym dystansem i nieufnością należy podchodzić do żarówek ledowych o długiej żywotności, kiedy jednocześnie są to produkty z niższej półki cenowej. Trwałość w ich przypadku jest z reguły mocno zawyżona.

Na rzecz lamp LED przemawia też fakt, że żarówki ledowe nie przepalają się gwałtownie, jak mają to w zwyczaju tradycyjne żarówki, a jedynie z biegiem czasu strumień świetlny jest w nich coraz słabszy. Poza tym charakteryzują się krótkim czasem rozpalania do jasności i niższą temperaturą. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o oświetleniu LED.

Jak wybrać żyrandol LED do salonu?

Skoro wiemy, że światła z ledami to najlepsza opcja, a salon wymaga dobrego oświetlenia również w formie żyrandolu na suficie, warto skupić się na kwestiach kluczowych dla wyboru żyrandolu LED do salonu. Rynek jest bogaty w żyrandole LED nowoczesne i klasyczne, ale od czego uzależnić wybór danego produktu?

Oświetlenie ogólne w salonie dobieramy do wielkości i kształtu pomieszczenia. Poza tym jednym z kluczowych aspektów doboru oświetlenia jest wystrój. Wprawdzie współczesna architektura wnętrz dopuszcza nietypowe połączenia, ale lepiej i bezpieczniej zachować przy tym harmonię. Dlatego klasyczne żyrandole LED będą właściwym uzupełnieniem wnętrz o różnym charakterze. Te nowoczesne, dostępne w zróżnicowanych formach, przyjmą się we wnętrzach industrialnych lub skandynawskich.

Innym ważnym aspektem jest funkcja, jaką pełni oświetlenie LED. Najważniejsze, aby żyrandol LED — nowoczesny i klasyczny — był przede wszystkim funkcjonalny. Oświetlenie w tej formie ma dobrze oświetlać cały salon, ewentualnie można go uzupełnić dodatkowymi lampami, co pozwoli stworzyć właściwą kompozycję świetlną przez lampy LED, reflektory, plafony, kinkiety czy halogeny. Takie połączenie może być konieczne w większych salonach. W tych mniejszych sprawdzi się jedno źródło światła umieszczone centralnie.

Oryginalny żyrandol LED w salonie na suficie oraz poelcane żyrandole led do salonu
Jaki żyrandol LED wybrać do salonu, czyli inspiracje i ceny

Najmodniejsze lampy do domu - zobacz promocje!

Ważna jest też wysokość salonu. Wysoki salon daje większe możliwości. Często stawia się w nich na duże, wieloramienne żyrandole LED. Sprawdzą się też żyrandole z lampami na wysięgnikach, które kierują światło na sufit, a salon jest oświetlany światłem od niego odbitym.

Osobny akapit można poświęcić żyrandolom kryształowym. To stylowe i ozdobne oświetlenie, które od lat pojawia się w różnych odsłonach, co pozwala je dopasować do charakteru i wystroju wnętrza. To wybór dla domowników, którzy przy zachowaniu funkcjonalności chcą mieć efektowny żyrandol LED na suficie.

Żyrandol LED — propozycje

Rynek żyrandoli LED jest bardzo szeroki, dlatego każdy powinien znaleźć żyrandol ledowy optymalny do swojego salonu. Poniżej znajduje się kilka propozycji polecanych zwłaszcza do salonów urządzonych w stylu nowoczesnym, różnych pod kątem wielkości, producenta i ceny.

  • Lampa sufitowa LED Tilo w cenie ok. 350 zł — nowoczesna lampa złożona z czterech podłużnych profili, która charakteryzuje się dobrą mocą światła. To lampa ze szklaną powierzchnią nad źródłami LED, która rozprowadza światło po otoczeniu bez efektu oślepiania.
  • Lampa sufitowa LED Camille w cenie ok. 250 zł — 3-punktowa lampa sufitowa LED Camille w kolorze czarnym, z indywidualnie regulowanymi cylindrycznymi kloszami. Czarna barwa nadaje im chłodnej elegancji. Poza tym to lampa funkcjonalna, w której każdy klosz może być indywidualnie obracany i odchylany.
  • Lampa sufitowa LED Manja w cenie ok. 300 zł — dwupunktowy żyrandol LED wykonany z elementów chromowych i przejrzystego szkła, dzięki czemu emanuje elegancją i doskonale uzupełnia nowoczesne wnętrza, bazując na prostych liniach i kątach. Lampa zalecana do średnich i małych salonów.
  • Lampa sufitowa ELAINA w cenie ok. 500 zł — lampa z kloszami ze szkła opalowego, z żarówkami LED E14. To 5-punktowy żyrandol LED z białymi kloszami ze szkła i metalową oprawą w formie wygiętych prętów.
  • Lampa sufitowa LED Duetto w cenie ok. 500 zł — żyrandol LED w formie dwóch kunsztownie połączonych ze sobą różnej wielkości kwadratów. Lampa pełni rolę nowoczesnego źródła światła. Przykuwa wzrok i jest doskonałą dekoracją salonów urządzonych w stylu purystycznym.

Bez wątpienia żyrandole LED są wartym rozważenia źródłem światła w większych i mniejszych salonach. Poza swoją funkcją dekoracyjną są w pełni praktyczne i funkcjonalne, a przy tym ekonomiczne i pozwalają zaoszczędzić na rachunkach. Dobór odpowiedniego żyrandola LED do salonu jest zawsze kwestią indywidualną. Mimo iż nie jest to żadna reguła to warto, aby przynajmniej w pewnym sensie współgrał on z resztą pomieszczenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły