Białe listwy przypodłogowe – rodzaje, ceny, montaż, porady praktyczne

Podłoga to często wizytówka pomieszczenia. Dlatego ważne są jej wszystkie elementy, zwłaszcza miejsce połączenia ze ścianą. W tym przypadku sprawdzą się listwy wykończeniowa, a zwłaszcza popularne obecnie białe listwy przypodłogowe. Jaką spełniają funkcje? Z czego są wykonane. W artykule poniżej wszystko, co powinieneś wiedzieć o białych listwach przypodłogowych.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Biała listwa wykończeniowa – najnowsze trendy
Cokoły podłogowe – zalety i funkcje
Podłogowe listwy wykończeniowe spełniają wiele ważnych funkcji. Choć wydaje się, że pełnią jedynie funkcję ozdobną, to zdecydowanie przydadzą się również w innych celach. Listwy przyścienne z reguły montowane są po to, aby zasłonić przestrzeń pomiędzy podłogą, a ścianą. Montaż paneli czy podłogi drewnianej nigdy nie jest na równi ze ścianą z różnych powodów. Dlatego też warto wykorzystać niskie lub wysokie cokoły przyścienne, aby zamaskować ten nieestetyczny szczegół.
Cokoliki zabezpieczają dolną część ściany przed zabrudzeniami. Jest to szczególnie ważne w przypadku posiadania domowych zwierząt takich jak koty, psy czy króliki. Wysokie cokoły natomiast pozwalają stworzyć ciekawy efekt wizualny. Listwy cokołowe produkowane są obecnie również w celach dekoracyjnych. Sztukateria na ścianie czy meble w odcieniach bieli i szarości idealnie będą komponować się z estetycznie wykonanymi cokolikami.
Listwy cokołowe to także praktyczny sposób na ukrycie tego, co powinno być niewidoczne i poza zasięgiem. Mowa tuta o wszelkiego rodzaju kablach, wtyczkach czy przewodach. Z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców, ale także i walory estetyczne dobrze jest schować wszelkie okablowanie pod listwę przypodłogową.
Białe listwy przypodłogowe – najlepszy wybór
Wysoka listwa przyścienna w kolorze białym to hit ostatnich lat. Jest to rozwiązaniem szczególnie dla osób, które cenią sobie estetyczne wykończenia czy nowoczesne style urządzania wnętrz. Białe listwy przypodłogowe są uniwersalne i sprawdzą się zarówno w sypialni, jak i w kuchni. Cokoliki w kolorze bieli będą pasować do ścian w różnych kolorach.;
Białe listwy przypodłogowe to coraz popularniejsze rozwiązanie z uwagi na swoją funkcjonalność. Estetyka, ochrona oraz krycie niedoskonałości podłogi to najważniejsze ich funkcje. Najczęściej wybierane ostatnio są wysokie listwy cokołowe, które optycznie powiększają przestrzeń. Listwa przypodłogowa biała to elegancki wybór.
Biała listwa przyścienna – materiały, wymiary oraz cena
Listwy wykończeniowe MDF czy drewniane?
Białe listwy przypodłogowe produkowane są z różnych materiałów. Listwy cokołowe mogą być wykonane z drewna. Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się w przypadku tradycyjnej podłogi drewnianej. Inne połączenie mogłoby ze sobą nie współgrać i zaburzać końcowy efekt. Drewniane cokoły w kolorze białym dostępne są w różnych wymiarach. Można również zakupić surowe listwy, a pomalować je samodzielnie.
Kolejną popularną opcją są białe listwy przypodłogowe MDF. Ich wybór jest bardzo szeroki, ponieważ produkowane są w wielu wzorach i fakturach. Listwy MDF są bardzo funkcjonalne. Z uwagi na swój wygląd mogą się idealnie komponować z wystrojem zarówno klasycznym, jak i nowoczesnym. Białe listwy przypodłogowe MDF mogą być zarówno lakierowane, jak i okleinowe. Zdecydowanie jednak model lakierowany będzie bardziej wytrzymały i lepszy w wyglądzie, ale z drugiej strony również droższy.
Jeśli jednak najważniejszym czynnikiem decydującym podczas wyboru białych listew ściennych jest cen, to pozostaje zakupić modele wykonane z PVC. Może nie wyglądają zbyt okazale, ale zachęcają klientów niską ceną. Podobnie jest w przypadku cokołów wykonanych z poliuretanu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o listwach wykończeniowych do paneli podłogowych.
Przegląd oferty producentów białych cokołów podłogowych
Listwy przypodłogowe to niewątpliwie ważny element układanej podłogi. Ciężko sobie wyobrazić panele podłogowe bez listew wykończeniowych. Dlatego też w kosztorysie remontu podłogi należy od samego początku uwzględniać koszt cokołów. Ich cena jednak jest dość zróżnicowana.

Koszt zakupi białych listew przypodłogowych zależy od ich wymiarów oraz materiału, z jakiego są wykonane. Wybór producentów jest bardzo duży, co pozwala na dobranie listew odpowiednich do oczekiwań i budżetu klienta. Dodatkowym kosztem będzie również robocizna. Chyba, że klient zdecyduje się na montaż białych listew przypodłogowych na własną rękę. Nie jest to skomplikowana czynność. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych szczegółach.
Model listwy cokołowej | Wymiary | Przykładowa cena |
---|---|---|
Listwa przypodłogowa MDFL1 Decor System | 8-10 x 1,6 x 244 cm | 19,00 zł/mb |
Listwa przypodłogowa MDFL21 Decor System | 12 x 1,9 x 244 cm | 30,00 zł/mb |
Mardom Decor MD361 Listwa przypodłogowa | 14,4 x 1,5 x 200 cm | 67,47 zł za sztukę |
Listwa przypodłogowa biała lakierowana MDF wilgocioodporna (Trio - 78x16 mm) | 6 x 1,6 x 244 cm | 12,47 zł/mb |
Montaż białych listew wykończeniowych – porady praktyczne
Wybierając listwy przypodłogowe należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Między innymi na to czy wymiarami oraz fakturą pasują do reszty pomieszczenia. Może się tak zdarzyć, że nowo wybrane cokoły nie będą współgrać z już obecnymi meblami. Podobnie może być z wymiarami listew wykończeniowych. Wysokie cokoły nie zawsze będą pasować do minimalistycznych wnętrz i odwrotnie.
Montaż białych listew przypodłogowych powinien być dokładny oraz precyzyjny. W przypadku szybkich i nieprzemyślanych prac może dojść do wielu błędów, które będą potem rzutować na efekt końcowy. Montaż cokołów może być wykonany przy pomocy specjalnego kleju lub klamer czy kołków. Sposób mocowania w dużej mierze zależy od rodzaju danej listwy. Niemniej jednak klej nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. W przypadku konieczności ich tymczasowego demontażu będzie trzeba jest niestety zerwać. Inaczej będzie w przypadku montażu na klamry. Nie zawsze jednak klamry dobrze trzymają listwy. Newralgicznym miejscem są miejsca styku ścian. Ze względów estetycznych warto zadbać tam o poprawne połączenia. Listwa przypodłogowa biała to wybór wart rozważenia.