Jak kłaść panele podłogowe – praktyczny poradnik krok po kroku
Decydując się na zakup paneli podłogowych, zawsze wiąże się on z pytaniami, jak wygląda technika kładzenia. Okazuje się, że niewiele osób wie, jak kłaść panele podłogowe. Jeszcze więcej osób nie zdaje sobie sprawy z tego, iż kładzenie paneli podłogowych wcale nie jest takie trudne.
Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie podłogi z paneli lub parkiet, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Technika kładzenia paneli podłogowych
Istnieją ogólne zasady dotyczące tego, jak ułożyć panele podłogowe. Wśród nich wyróżnia się technikę pływającą, a także technikę kładzenia przy użyciu kleju. Wybór konkretnego sposobu będzie zależeć od konkretnych okoliczności. Podłoga z paneli o dużych rozmiarach bądź układana na ogrzewaniu podłogowym, powinna opierać się raczej na specjalnym kleju. Wtedy niwelujemy ryzyko pracy poszczególnych desek.
Jednak w większości przypadków kładzenie paneli podłogowych odbywa się techniką pływającą. Oznacza to, że wystarczy zastosować odpowiedni podkład pod panele, a konkretne deski łączyć przy pomocy piór i wpustów. Po zatrzaśnięciu kolejnych paneli nie musimy się martwić o stabilność naszej konstrukcji. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o panelach podłogowych.
Jak ułożyć panele podłogowe – przygotowanie podłoża
Chcąc wiedzieć, jak ułożyć panele podłogowe w sposób prawidłowy, na początku należy koniecznie zacząć od odpowiedniego przygotowania podłoża. W ten sposób podłoga z paneli nie będzie narażona na zbędną pracę, wypaczanie, czy też pęcznienie. Przede wszystkim posadzka powinna być pozbawiona wszelkich nierówności, a także dokładnie wyczyszczona. Odchylenia w poziomie nie mogą przekraczać różnicy 3 mm. Zanim położymy okładzinę, najpierw należy zastosować wybrany podkład pod panele. Najpopularniejszy jest w tej chwili podkład z korka, jednak można zdecydować się również na folię podkładową. Sprawdź także ten artykuł o korku pod panele podłogowe.
Zanim przejdziemy do właściwego układania paneli, warto dokładnie zaplanować swoją pracę. Zaczynając już od tego, w którą stronę układać panele. Tutaj w pierwszej kolejności powinniśmy sugerować się kierunkiem padania promieni słonecznych. Czasami jest to jednak niemożliwe. Wtedy kwestię, w którą stronę układać panele podłogowe należy rozstrzygnąć przy pomocy szerokości poszczególnych ścian w pomieszczeniu. Wtedy kładzenie paneli podłogowych powinno odbywać się wzdłuż dłuższej ściany. Pamiętajmy również o rozłożeniu wszystkich paneli, by dopasować odpowiedni wzór na podłodze. Na każdej desce mamy do czynienia z nieco inną fakturą, dlatego nie każde sąsiedztwo paneli względem siebie, będzie spełniało nasze oczekiwania. Należy również wymierzyć listwy przypodłogowe, które pełnią rolę maskownicy dla szczelin dylatacyjnych.
Układanie paneli podłogowych bezklejowych
Układanie paneli podłogowych bezklejowych jest wyjątkowo łatwe. W pierwszych chwilach należy zastosować się do podstawowych zasad jak kłaść panele podłogowe. Mowa jest o dokładnym przygotowaniu podłoża, a także sprawdzeniu jaki wzór nas usatysfakcjonuje najbardziej. Oczywiście w technice pływającej stosujemy wybrany podkład pod panele.
Jeżeli już wiemy, w którą stronę układać panele, to zaczynamy od wyznaczeniu pierwszego rzędu przy ścianie. Koniecznie między pierwszym rzędem, a ścianą musimy zachować 1-centymetrową szczelinę dylatacyjną. Jest to przestrzeń, która zapewni swobodną pracę podłogi. Takie szczeliny muszą być zachowane przy każdej ścianie.
Technika kładzenia paneli metodą pływającą uwzględnia dowolne przycinanie desek. Należy wykonywać to przy pomocy piły ręcznej. Przy pierwszym rzędzie od strony ściany odcinamy tzw. pióro. Jeżeli trzeba, również przycinamy każdą deskę wzdłuż, tak aby nie tylko zmieściła się na podłodze, ale również tworzyła elegancką i estetyczną kompozycję. Mając na uwadze jak kłaść panele podłogowe, koniecznie należy zacząć od wypełnienia całego pierwszego rzędu. Dopiero później możemy montować kolejny rząd, przy pomocy specjalnych złączy. Gdy usłyszymy charakterystyczny dźwięk zatrzaśnięcia pióra i wpustu, możemy być pewni, iż prawidłowo połączyliśmy ze sobą poszczególne panele.
Analogicznie układamy panele podłogowe w łazience. Gdy ułożymy pierwszy rząd, przechodzimy do kładzenia kolejnych, aż dojdziemy do ostatniej ściany. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, ponownie przycinamy deski, by dopasowały się do powierzchni posadzki. Patrząc na wszystkie kroki, układanie paneli podłogowych bezklejowych jest bardzo prostym zadaniem. Pamiętajmy jednak na końcu, aby wymierzyć listwy przypodłogowe, by estetycznie wykończyć całą okładzinę. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także artykuł o samodzielnym montażu paneli podłogowych.
Kładzenie paneli podłogowych z użyciem kleju
Innym sposobem na to, jak kłaść panele podłogowe, jest zastosowanie specjalnego kleju. Czasami mamy do czynienia z panelami, które należy montować poprzez odklejenie pasów, które przykrywają warstwę kleju wtopioną w spodnią warstwę paneli. Zdecydowanie częściej technika kładzenia odbywa się przy zastosowaniu odpowiedniego preparatu.
Zanim dowiemy się, jak ułożyć panele podłogowe na klej, ponownie musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. W tym przypadku należy nie tylko wyrównać i oczyścić posadzkę, ale również ją zagruntować. Wtedy będziemy mieli pewność, że podłoga z paneli będzie bardzo stabilna. Oczywiście tutaj również stosujemy podkład pod panele. Może to być podkład z korka lub folii.
Po zachowaniu szczeliny dylatacyjnej i odpowiednim przycięciu desek możemy montować panele po wcześniejszym rozsmarowaniu kleju na posadzce. Nie nakładamy więcej kleju niż na trzy kolejne rzędy. Oczywiście przy zachowaniu zasady, w którą stronę układać panele. Rzeczywiście układanie paneli podłogowych bezklejowych wymaga mniejszego nakładu pracy. Jednak podłoga z paneli klejonych, sprawdza się w przypadku ogrzewania podłogowego. Tutaj również kończąc układanie desek, należy wymierzyć listwy przypodłogowe. Sprawdź także ten artykuł o klasach ścieralności paneli podłogowych.
Panele podłogowe w łazience
Często pojawia się pytanie, czy panele podłogowe w łazience są dobrym pomysłem. Jeżeli zastosujemy odpowiednie deski, które są specjalnie zaimpregnowane, to jak najbardziej możemy je montować w pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Oczywiście tutaj również należy zastosować podkład pod panele, w tym między innymi podkład z korka. Dobrze jest się zastanowić nad tym, by zastosować warstwę izolacyjną, czyli podkład z korka czasem lepiej jest zastąpić specjalną folią.
Dopiero później możemy montować panele, które wymagają częstszego przycinania, ze względu na obecność wanny, toalety oraz innych elementów wyposażenia. Dlatego tak ważne jest, by dokładnie wymierzyć listwy przypodłogowe, które na niewielkiej powierzchni mogą mieć jednak większe zużycie. Jeżeli mamy wątpliwości, czy konkretne panele podłogowe w łazience zamontujemy we właściwy sposób, zawsze możemy skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców. A może zainteresuje cię także ten artykuł o podłodze pływającej?