Panele podłogowe – uniwersalne sposoby montażu

Montaż nawierzchni podłogowej w zależności od kształtu pomieszczenia

Istnieją różne sposoby montażu paneli podłogowych. Niektórzy układają je wzdłuż, inni w poprzek. W każdym rozwiązaniu chodzi o uzyskanie najlepszych efektów wizualnych. Podczas wyboru kierunku układania paneli, należy wziąć pod uwagę kształt pomieszczenia. Jest to jeden z najważniejszych wyznaczników.

W przypadku pomieszczeń, które wpisują się w kształt zbliżony do kwadratu, kierunek układania paneli nie ma większego znaczenia. Tu przeważnie stosuje się wybór kierunku w oparciu o lokalizację okna. Sytuacja zmienia się w przypadku wnętrz o wydłużonych kształtach. Montaż paneli podłogowych prostopadle do dłuższych ścian umożliwia uzyskanie najlepszego efektu dekoracyjnego. Ułożone w ten sposób panele podłogowe mogą optycznie poprawić proporcję pomieszczenia.

Wyjątkiem są jedynie długie i bardzo wąskie korytarze. Ułożenie paneli prostopadle do dłuższych ścian może sprawiać mało estetyczne wrażenie. Co więcej, prace montażowe okażą się bardziej skomplikowane poprzez konieczność częstego docinania paneli. Wiąże się to także z większym zużyciem materiału i większą czasochłonnością prac. Dlatego w wąskich korytarzach niekiedy warto zastosować kierunek prostopadle do krótszych ścian.

Kierunek montażu paneli względem okna – wzdłuż czy w poprzek?

Kolejne sposoby montażu uzależniają kierunek paneli od położenia okna. Chodzi o to, by jak najlepiej zamaskować miejsca połączeń pomiędzy panelami. W łazience, salonie lub w kuchni przeważnie stosuje się montaż paneli równolegle do okna. Taki układ sprawia, że kierunek padania promieni słonecznych nie podkreśla połączeń, a nawierzchnie podłogowe wyglądają bardziej estetycznie.

Zasady montażu paneli podłogowych względem okna są dosyć jasne i nie powinny sprawiać większych trudności. Problem montażowy pojawia się w pomieszczeniach, które posiadają dwa okna ulokowane na prostopadłych względem siebie ścianach. W tym przypadku warto dokładnie przeanalizować sytuację. Możemy wykonać kilka testowych rzędów i ocenić ich wygląd o różnych porach dnia i przy sztucznym oświetleniu. Inne sposoby polegają na porównaniu wielkości okien. Zakłada się tutaj nadrzędność większego okna i dopasowuje do niego kierunek układania paneli podłogowych. Inne sposoby wyboru kierunku montażu paneli podłogowych polegają na przeanalizowaniu wymiarów pomieszczenia. W tej metodzie montażowej zakładamy, że panele powinny znajdować się prostopadle do dłuższych ścian.

Jak kłaść panele winylowe na stare płytki w kuchni lub w łazience? Praktyczne sposoby

Podczas prac remontowych stajemy przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich okazują się stare kafelki w kuchni lub w łazience. Co ciekawe, przestarzałe kafelki nie muszą być zrywane. Dzięki temu zmniejszamy zakres prac remontowych, a jednocześnie ograniczamy koszty całego przedsięwzięcia. Chętnie wybieranym rozwiązaniem staje się montaż paneli winylowych bezpośrednio na kafelki. Warto zauważyć, że nowoczesne panele winylowe są całkowicie odporne na działanie wilgoci. Dzięki temu świetnie sprawdzają się w łazience lub w kuchni. Co więcej, posiadają bardzo niski opór cieplny i są dobrą odpowiedzą na pytanie, jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe sprawdzi się najlepiej. Ich zaletą jest również efektowny wygląd, bogactwo wzorów oraz duża wytrzymałość na uszkodzenia. Jak kłaść panele winylowe na stare płytki? Przede wszystkim trzymamy się kilku ważnych zasad montażowych.

Winylowe panele podłogowe mogą być ułożone bezpośrednio na kafelki lub na wylewkę. Wybór jest uzależniony od szerokości fug oraz stanu starych płytek. Najlepiej byłoby, gdyby fugi posiadały maksymalnie 4 milimetry szerokości, a kafelki dobrze przylegały do podłoża. W tym przypadku możemy wykonać bezpośredni montaż paneli z podkładem wygłuszającym. W sprzedaży znajdziemy także nowoczesne panele, które zawierają w pełni zintegrowaną warstwę podkładową, możemy je układać bezpośrednio na stare płytki. Niestety w przypadku szerszych fug, uszkodzonych płytek, paneli klejonych lub nierówności podłoża, konieczne będzie wykonanie wylewki. W tej roli najlepiej sprawdzi się cienka warstwa wylewki samopoziomującej. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak kłaść panele podłogowe krok po kroku.

Bez względu na sposób przygotowania nawierzchni w kuchni lub w łazience, montaż paneli przebiega przez takie same etapy. Jak kłaść panele winylowe na stare płytki? Załóżmy, że nasza powierzchnia jest już odpowiednio przygotowana do prac montażowych. W tym przypadku rozpoczynamy od ułożenia podkładu (dotyczy paneli bez zintegrowanej warstwy podkładowej). Zadaniem warstwy podkładowej jest wygłuszenie, a także zniwelowanie niewielkich nierówności podłoża. Jeśli układamy panele podłogowe bezpośrednio na kafelki, możemy wykorzystać grubszy podkład. Dzięki temu dodatkowo wygłuszymy powierzchnię i zapewnimy jej wysoką żywotność. Podkład pod panele układamy bardzo starannie, a nadmiar odcinamy nożykiem.

Pamiętajmy też o zamontowaniu specjalnych klinów montażowych. Kliny wykonujemy wzdłuż każdej ściany. Co prawda panele podłogowe nie rozprężają się tak jak drewno, jednak należy zapewnić około pół centymetrową przestrzeń od pionowych powierzchni ściennych. Po wykonaniu klinów przystępujemy do właściwego układania paneli. Jak kłaść panele winylowe na stare płytki? Wystarczy dokładnie połączyć ze sobą poszczególne elementy i odpowiednio docisnąć. Panele łączy się na specjalne zatrzaski, które „klikają” w chwili odpowiedniego dopasowania i dociśnięcia. W większości przypadków zaleca się dociśnięcie paneli przy pomocy gumowego młotka. Panele winylowe są dość elastyczne i łatwo je docinać. Wystarczy przyciąć je ostrym nożykiem, a następnie złamać. Panel pęknie wzdłuż wykonanego uprzednio przycięcia. Po wyłożeniu całej podłogi demontujemy kliny i układamy listwy przypodłogowe, które zamaskują szczeliny. Następnie możemy już ustawiać meble i elementy wyposażenia.

Jeśli chcesz uzyskać więcej wskazówek z zakresu remontów, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. Podpowiemy Ci między innymi, co położyć na ściany na klatce schodowej. Wskażemy praktyczne porady z zakresu prac remontowych i wykończeniowych. Podpowiemy też, czym wyczyścić fugę na podłodze.

ikona podziel się Przekaż dalej