Panele podłogowe wzdłuż czy w poprzek?

Wybór koloru paneli podłogowych to dla jednych ciężkie wyzwanie, a dla innych czysta przyjemność. To jednak nie koniec dylematów podczas wykańczania czy remontu pokoju. Panele podłogowe z uwagi na swoją budowę mają jeden brzeg znacznie krótszy od drugiego. Przypominają wydłużone prostokąty i przez to kierunek układania ich może budzić niewielkie wątpliwości. Są dwie najpopularniejsze opcje kładzenia paneli: wzdłuż lub w poprzek.

Podczas wykańczania mieszkania czy domu podąża się zgodnie z wytyczonymi zasadami, czy regułami. Przykładem może być sposób na to, jak wyciszyć pokój czy jak układać płytki ceramiczne. Zalecenia te są podane z przyczyn technicznych i praktycznych tak, aby wszelkie prace remontowe były łatwe i szybkie, a efekt utrzymywał się przez długie lata.

Kierunek układania paneli podłogowych

Jedną z zasad układania paneli podłogowych jest to, że powinny być one układane prostopadle do okna. Co to oznacza? Krótszy, bo powinien być skierowany do okna. Chodzi tutaj głównie o kierunek wpadania promieni słonecznych do pokoju, co może być poniekąd drugą zasadą. Problem robi się, kiedy w pomieszczeniu są np. dwa okna balkonowe i jedno okno tradycyjnych rozmiarów. Względem którego powinno się układać prostopadle panele podłogowe? Sprawa nie jest tak oczywista, jak przykładowo to, jak wygłuszyć pokój.

Częstym rozwiązaniem jest także układanie takiego samego modelu paneli podłogowych na całej kondygnacji. Wtedy też pytanie o to, jak kłaść panele wzdłuż czy w poprzek, musi odnieść się do całego piętra. Dość dziwnie może wyglądać aranżacja, kiedy to w jednym pokoju panele będą ułożone w innym kierunku niż przykładowo na korytarzu. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wybrać panele podłogowe do domu.

Jak układać panele w swoim domu?

Prawda jest taka, że to, czy ułoży się panele wzdłuż, czy w poprzek, zależy wyłącznie od inwestora. Podane powyżej zasady czy kierunki układania paneli podłogowych są wyłącznie wygodne pod względem technicznym. Nie ma to wpływu na funkcjonalność podłogi. Tym bardziej, jeśli w pokoju jest kilka okien położonych na różnych ścianach. Wtedy reguła mówiąca o tym, jak układać panele może się nie sprawdzić. I tak będzie trzeba docinać panele i dopasować je do narożników czy progu.

Najważniejsze w wyborze kierunku paneli przy ich układaniu są oczekiwania mieszkańców. Podobnie jak w przypadku decyzji na temat tego, jak połączyć panele z płytkami czy jak odnowić meble kuchenne z okleiną. Wykończenie danego pokoju powinno być zgodne z gustami jego użytkowników. Układanie paneli podłogowych nie ma konkretnie wytyczonych zasad, dlatego decyzja należy do inwestora. Można też przy okazji zastanowić się nad tym, jak wyciszyć pokój czy w którą stronę ustawić łózko tak, aby mieszkało się przyjemnie i komfortowo. Podsumowując, jak kłaść panele – wzdłuż czy w poprzek? Wedle własnego uznania!

ikona podziel się Przekaż dalej