Jaka folia pod panele podłogowe sprawdzi się najlepiej?
Przed ułożeniem podłogi pływającej niezbędne jest właściwe zabezpieczenie posadzki. Folia paroizolacyjna zabezpieczy podłoże przed szkodliwą dla zdrowia wilgocią, dzięki czemu podłoga będzie nam służyć przez długi okres czasu, zyskując przy tym na trwałości. Jakimi parametrami powinniśmy kierować się podczas jej zakupu?
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane i sprawdź wybrane dla ciebie oferty.
Z tego artykułu dowiesz się:
Folia pod panele – dlaczego jest tak ważna?
Folia paraizolacyjna ma za zadanie chronić podłoże przed działaniem wilgoci. Dlatego tak istotne jest jej położenie pod każde panele podłogowe. Jeśli tego nie zrobimy, podłoga może szybko ulec zniszczeniu. Wilgoć może przyczynić się do powstania wielu problemów. Zbyt duża wilgotność powoduje odkształcenie się i pęcznienie paneli podłogowych, wskutek czego na parkiecie widoczne będą wybrzuszenia. Niestety zmiany powstałe na skutek wilgoci są nieodwracalne. A to oznacza, że brak zastosowania folii może sprawić, że wykonaną podłogę w pomieszczeniu będziemy zmuszeni wyrzucić. Sprawdź także, jaki podkład pod panele warto wybrać.
Jeśli nie wykorzystamy folii paraizolacyjnej, nie będziemy mogli zgłosić reklamacji w przypadku zniszczenia paneli podłogowych. Warto pamiętać, że nie rozwiążemy tego problemu, nawet jeśli pracownicy sklepu oferującego pokrycie podłogowe nie powiedzieli nam o konieczności położenia folii. Tego typu zalecenia znajdują się w gwarancji proponowanej przez producenta paneli i instrukcji Europejskiego Związku Producentów Paneli, dlatego też nasze roszczenia nie zostaną uznane, jeśli się do nich nie zastosujemy.
Gdzie folia paraizolacyjna sprawdzi się najlepiej?
Folia paraizolacyjna najlepiej sprawdzi się na posadzkach betonowych, których wilgotność nie jest większa niż 2%, przy czym nie jest to ostateczna wartość. Czasem wilgotność posadzki w nowym budownictwie sama z siebie się podnosi. Skutkiem tego jest przejście wilgoci w strop. W tym przypadku obowiązkowe jest położenie wysokiej jakości folii, której grubość powinna przekraczać 0,2 mm.
Wykorzystanie folii paraizolacyjnej nie jest konieczne w przypadku podłogi drewnianej, na której chcielibyśmy położyć panele podłogowe. Tego typu folia nie będzie potrzebna właścicielom mieszkań na wyższych piętrach, gdzie znajduje się stara, wysuszona już posadzka.
I choć zastosowanie folii pod panele czasem nie jest koniecznością, to niestety, tak jak wspominaliśmy, jej obecność jest podyktowana warunkami stawianymi przez producentów paneli podłogowych. Z tego obowiązku będziemy zwolnieni w przypadku, gdy na podkładach pod panele znajduje się już folia paraizolacyjna. Sprawdź także nasze porady, jakie panele wybrać.
Folia pod panele - czym kierować się przy wyborze?
Zapewnienie paraizolacji jest wymaganiem narzuconym przez każdego producenta paneli. Takie zadanie spełni folia paraizolacyjna. Podczas jej wyboru istotna jest grubość. Jeśli chcemy, aby skutecznie chroniła podłoże przed wilgocią, jej grubość powinna być większa niż 0,2 mm. Bardzo ważny jest też współczynnik SD, którego minimalna wartość wynosi 75 m. Im wyższą wartość posiada folia paroszczelna, tym lepsze zabezpieczenie przed działaniem wilgoci. Paraizolacji nie zapewni nam, np. folia malarska.
Na równym i suchym podłożu układamy folię paraizolacyjną z minimalną zakładką 20 cm. Następnie sklejamy ją za pomocą taśmy wykazującej odporność na wilgoć. Podczas montażu folii zaleca się również pozostawienie zapasu przy ścianach.