Listwy przypodłogowe – zastosowanie oraz rodzaje

Listwy przyścienne – element dekoracyjny czy ochronny?

Listwy podłogowe, listwy przypodłogowe czy cokoły przypodłogowe to nazwa określająca elementy dekoracyjne, które wykańczają podłogę zasłaniając miejsca połączenia jej ze ścianą. Pełnią funkcję maskująca nieestetyczne zakończenia. Listwy wykończeniowe zakrywają także szczeliny powstałe przy brzegach paneli czy parkietu. Te szczeliny dylatacyjne zwykle umożliwiają na rozszerzanie oraz kurczenie się podłogi pod wpływem wilgoci, co zapobiega niekorzystnemu wybrzuszaniu się oraz pękaniu. Chronią również dolne części ścian przed uszkodzeniami i zabrudzeniami powstałymi przykładowo podczas mycia podłogi. Listwy przyścienne mogą także pełnić rolę dekoracyjną. Szerokie listwy czy wąskie listewki do paneli podłogowych tworzą spójność z całą aranżacją wnętrza. Wpływają na estetykę współtworząc klimat pomieszczenia.

Można spotkać się z listwami różnej wielkości. Wymiary znacząco się od siebie różnią, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Najmniejsze listewki do paneli podłogowych mają wysokość 4-6 cm. Z uwagi na swoje niewielkie wymiary nie są zbytnio widoczne, dlatego ciężko mówić, aby pełniły funkcję również dekoracyjną. Większe cokoły przypodłogowe mają wysokość 6-8 cm i zwykle stosuje się je w standardowych pomieszczeniach. Wysokie (10 cm i więcej) listwy podłogowe optycznie powiększają pomieszczenia, jeśli będą w kolorze podłogi. Jeśli natomiast będą kontrastować z podłogą, to mogą wizualnie skrócić pomieszczenie.

Praktycznym rozwiązaniem jest wyposażenie listew wykończeniowych w korytko, uchwyty i złączki, które umożliwiają poprowadzenie kabli wewnątrz listwy, dzięki czemu są one ukryte i niewidoczne. Listwy przypodłogowe można podzielić na kilka kategorii. Do produkcji listew wykończeniowych  wykorzystuje się różne materiały. Listwy drewniane czy listwy MDF charakteryzują się innymi właściwościami oraz funkcjonalnością.

Listwy wykończeniowe drewniane, MDF czy może PVC?

Listwy podłogowe drewniane idealnie komponują się do podłogi drewnianej. Zastosowanie listew drewnopodobnych będzie w tym przypadku niekorzystne, ponieważ będzie widać znaczną różnicę między podłogą, a wykończeniem. Cokoły przypodłogowe mogą być wykonane z litego drewna lub drewna pokrytego fornirem  Drewniane listwy montuje się do ściany przy pomocy gwoździ, kołków czy kleju.  W rogach ściany przycina się je pod kątem 45 stopni, co umożliwia wykonanie niewidocznych styków między listwami. W zależności od upodobań klienta można wybrać wysokie lub niskie, wąskie lub szerokie listwy. Wymiary można dostosować do ogólnej aranżacji wnętrza. Podobnie jest z kolorem. W przypadku, kiedy listwa przypodłogowa jest z drewna litego, może pozostać surowa, ale może być także polakierowana na dowolny kolor. Białe listwy przypodłogowe są w dzisiejszych czasach często spotykane.

Innym rodzajem listew wykończeniowych są listwy podłogowe MDF. Spotkać je można w wielu kolorach oraz wzorach. Zarówno lakierowane, jak i okleinowe czy fornirowane. Listwy MDF wpasują się w każdy styl wnętrza, a dodatkowo są w stanie optycznie je podwyższyć. Jeśli chodzi o różnicę w cenie między okleinowymi, a lakierowanymi listwami, to zdecydowanie te pierwsze wygrywają. Dodatkowo listwy w wersji lakierowanej posiadają większą odporność na wilgoć w porównaniu do obecności okleiny.

Listwy przyścienne z PVC to dość tani wybór. Podobnie jak w przypadku listew MDF paleta kolorów i wzorów jest bardzo duża. W swojej ofercie producenci posiadają także dopasowane do nich systemy mocowań. Jednak minusem w wyborze listew z PVC mogą być problemy z zamocowaniem listew do ścian przy pomocy klamer. Nie zawsze takie rozwiązanie się sprawdza, dlatego lepiej jest skorzystać z mocowania za pomocą kołków przytwierdzających listwę bezpośrednio do ściany lub kleju.

W ofercie producentów znajdują się także białe listwy przypodłogowe z poliuretanu. Można nanosić na nich dowolny kolor według własnych upodobań. Nie zawsze jednak są trwałe o odporne na uszkodzenia mechaniczne czy wilgoć.Kolejnym rodzajem listew, choć dużo rzadziej spotykanym, są listwy podłogowe metalowe oraz ceramiczne. Wyglądają nowocześnie i są bardzo łatwe w czyszczeniu. Jeśli jednak szukasz firmy, która położy u ciebie w domu panele, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do ofert wykonawców.

Przykładowe ceny, producenci oraz opinie

Listwy wykończeniowe oraz elementy potrzebne do ich montażu należy uwzględnić w wydatkach planując położenie podłogi. W zależności od rodzaju listew oraz ich długości cena za całość może się różnić. Cena za robociznę zwykle będzie stała, natomiast całkowity koszt zależy od wybranego materiału na listwy przyścienne.

Listwy przypodłogowe produkowane są w bardzo dużych ilościach, z uwagi na to, iż położenie każdej podłogi wiąże się z ich dodatkowym zakupem. Dlatego też na rynku obecnych jest dużo producentów i wybór jest ogromny. Podczas zakupu listew podłogowych można kierować się ceną, opiniami, rodzajem czy kształtem cokołów. Poniżej przedstawione są przykładowe oferty wybranych producentów, którzy posiadają bardzo dobre opinie.

Wykaz dostępnych na rynku wybranych listew wykończeniowych

Nazwa listwy podłogowej

Wymiary

Kolor

Producent

Orientacyjna cena

Listwa przypodłogowa Esquero duo

22 mm x 55 mm x 2500 mm

Biały

VOX

18,99 zł

Listwa przypodłogowa MDF Pure Naxos

16 mm x 60 mm x 2400 mm

Biały

Classen

18,99 zł

Listwa przypodłogowa LK58C

18 mm x 58 mm x 2600 mm

Biały

Krono Original

16,99 zł

Listwa przypodłogowa Esquero

22 mm x 66,6  mm x 2500 mm

Biały

VOX

19,99 zł

Listwa przypodłogowa STERN

2500 mm x 55 mm x 21 mm

Dąb klasyczny, jesion rustykalny, dąb arizona lub orzech grecki

VOX

12,10 zł

Listwy podłogowe – pomysły aranżacyjne

Nowoczesne rozwiązania czy tradycyjna wersja?

Listwy przypodłogowe LED są jednym z ciekawszych rozwiązań. Zawierają one w sobie taśmę świecącą, która może subtelnie oświetlać pomieszczenie. Taka opcja pasuje do nowoczesnych wnętrz, w których efekt podświetlenia będzie współgrał z resztą wystroju. Doskonale sprawdzi się w przedpokoju, na schodach czy w pokoju dziecięcym. Pozwoli to na delikatne oświetlenie ścian, ułatwiając przemieszczanie się w nocy. Taśma LED potrzebuje zasilania, dlatego należy pamiętać o łatwo dostępnym miejscu na nie.

Listwy podłogowe na białym tle, czyli listwy przypodłogowe i ich rodzaje
Jakie listwy podłogowe wybrać, czyli polecane listwy przypodłogowe

Wybrany styl wnętrza powinien współgrać z rodzajem i kolorem listew podłogowych. Jeśli listwy będą białe czy drewniane to warto, aby również okna i drzwi były w podobnym kolorze. Tak aby jedno i drugie nie kontrastowało zbytnio ze sobą. Wszystko powinno się ze sobą wzajemnie uzupełniać i tworzyć oczekiwany efekt.

Kiedy w pomieszczeniu króluje styl klasyczny, prowansalski czy glamour można zastanowić się nad wzorzystymi cokołami przypodłogowymi o zdecydowanym profilu. Natomiast listwy przyścienne gładkie i proste lepiej będą komponować się z pomieszczeniem w stylu nowoczesnym, skandynawskim czy industrialnym.

Białe i wysokie listwy podłogowe, czyli najnowszy trend w aranżacji

Zdecydowanie najmodniejszym ostatnio rodzajem listew przypodłogowych są wysokie i białe cokoły, które swoim wyglądem nawiązują trochę do sztukaterii. Podobnie jest z listwami przyściennymi, które zamontowane są na równi ze ścianą. Pierwsze rozwiązanie jest dość uniwersalne, ponieważ bez problemu można takie listwy zamontować w prawie każdym pomieszczeniu. Pasować będą do każdego koloru ścian czy podłogi. Posiadają niewątpliwą zaletę w postaci estetycznego wykonania, a zarazem delikatności.

Białe listwy przyścienne mogą kojarzyć się z nowojorskim stylem. Zastosowanie wysokich listew o wymiarach nawet do 12 cm w dużych pomieszczeniach tworzy minimalistyczne, ale eleganckie wnętrze. Białe listwy mają to do siebie, że mogą współgrać z każdym pomieszczeniem z uwagi na ich dużą ilość kształtów do wyboru. Wybierać można między innymi spośród prostych „cokolikowych” lub klasycznych kształtów.

Jeśli natomiast wybór pada na listwy montowane na równi ze ścianą to możliwości aranżacyjne są już nieco okrojone. Takie listwy pasują głównie do pomieszczeń, w których panuje styl nowoczesny lub minimalistyczny. Dobrze sprawdzą się na korytarzu, w przedpokoju czy w salonie. Nie w każdym pomieszczeniu spełnią swoją rolę, dlatego wybór warto przemyśleć. Niezależnie jednak od tego, listwy montowane na równi ze ścianą mają bardzo dobre opinie wśród klientów, głównie ze względu na ich nowoczesny wygląd.

ikona podziel się Przekaż dalej